Grupa Azoty składa zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w sprawie wyrządzenia spółce „szkody majątkowej wielkich rozmiarów”. Chodzi o finansowanie powołanej w 2016 roku Polskiej Fundacji Narodowej.
/Wojciech Strozyk/REPORTER /Reporter
Grupa Azoty S.A. w Tarnowie złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyrządzenia spółce szkody majątkowej wielkich rozmiarów. Informację przekazał koncern w oficjalnym komunikacie. Chodzi o finansowanie i powołanie Polskiej Fundacji Narodowej (PFN).
Przypomnijmy, że PFN została utworzona w 2016 roku przez kilkanaście spółek Skarbu Państwa, w tym Grupę Azoty. Według óczesnej premier Beaty Szydło, PFN miała budować polską za granicą, wykorzystując „siłę i energię” powołujących ja spółek.
Reklama
Działalność fundacji od początku budziła kontrowersje. W lipcu jedna z jej kampanii, czyli „Sprawiedliwe sądy” z 2017 roku, stała się przedmiotem dochodzenia prokuratury.
Grupa Azoty chce skończyć z finansowaniem PFN. I nie tylko
Jak podaje Grupa Azoty, wyrządzona szkoda miała polegać na „doprowadzeniu do powstania oraz działań i zaniechań dotyczących podejrzenia nieprawidłowości i niezgodności z prawem funkcjonowania Polskiej Fundacji Narodowej (PFN), z wykorzystaniem wielomilionowych środków finansowych” pochodzących z Grupy Azoty.
Wcześniej w tym miesiącu nowy zarząd Azotów podjął uchwałę upoważniającą przedstawiciela grupy w radzie PFN do zaprezentowania stanowiska dotyczącego wpłat oraz podjęcia kroków w celu likwidacji PFN.
„Kończymy powoli pierwszy okres analizy działań i zarządzania w ostatnich latach. Jest to szczególnie istotne w kontekście sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się Grupa od II połowy 2022 roku. Trudna sytuacja powoduje, że mamy szczególny obowiązek reakcji w zakresie wszelkich zidentyfikowanych działań, co do których istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa” – komentuje zawiadomienie w sprawie PFN prezes zarządu Grupy Azoty, Adam Leszkiewicz.
Leszkiewicz dodaje, że Grupa Azoty „w najbliższych dniach i tygodniach” podejmie „podobne działania w innych obszarach”.
Miliony dla PFN. „Rażący fakt”
„W przypadku Polskiej Fundacji Narodowej, rażący jest fakt, że przy jej tworzeniu w 2016 roku zobowiązano się bezwarunkowo przez okres 10 lat do łącznych wpłat na kwotę 45,5 mln zł i nie zagwarantowano możliwości wycofania się z finansowania Fundacji, nawet w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej spółki” – wskazuje cytowany w komunikacie prezes Grupy Azoty.
„Co istotne, pomimo rekordowych poziomów strat raportowanych przez spółkę w ostatnich sześciu kwartałach, nie podjęto próby wycofania finansowania, a w przestrzeni publicznej dostępne były informacje o przypadkach niegospodarności w wydatkowaniu środków PFN” – dodaje.
Adam Leszkiewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Adam Leszkiewicz
Grupa Azoty to jedna z największych firm branży nawozowo-chemicznej w Europie. Jedną trzecią udziałów w spółce posiada Skarb Państwa.