Od 1 stycznia 2020 r. w Polsce segregacja odpadów jest obowiązkowa. Mimo że od tego momentu minęło już kilka lat, to jednak nie każdy dopełnia tego obowiązku. Za nieprawidłową segregacją lub brak selektywnej zbiórki odpadów grożą natomiast wysokie kary finansowe, których warto byłoby uniknąć.
/Wojciech Stróżyk /Reporter
Jak segregować śmieci, żeby nie zapłacić kary?
W Polsce obowiązuje selektywna zbiórka odpadów, które należy segregować na pięć frakcji: papier, metale i tworzywa sztuczne, opakowania szklane, odpady biodegradowalne oraz odpady zmieszane. I choć mogłoby wydawać się oczywiste to, jakie odpady wrzucamy do którego pojemnika, to w rzeczywistości segregacja śmieci przysparza społeczeństwu wielu trudności. Jak segregować śmieci?
Jak segregować plastik?
Do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne możemy wyrzucać:
● wszelkiego rodzaju butelki plastikowe,
● nakrętki,
● opakowania plastikowe,
● kartony po sokach, mleku czy innych produktach spożywczych,
● puszki po konserwach,
● folię aluminiową,
● reklamówki, torby plastikowe.
Reklama
Do żółtego pojemnika nie można wyrzucać butelek, opakowań ani innych pojemników z zawartością, opakowań po lekach, części samochodowych, zużytych baterii oraz sprzętów AGD.
Co należy wyrzucać do pojemnika na papier?
Do niebieskiego pojemnika przeznaczonego na papier można wyrzucać kartki papieru, gazety, zeszyty, książki, opakowania papierowe i kartonowe. Do kosza na papier zabrania się natomiast wyrzucać zabrudzonego lub tłustego papieru, chusteczek, pieluch, ręczników papierowych, papieru do pieczenia oraz zabrudzonych kartonów po produktach spożywczych.
Co wyrzucać do pojemnika bio?
Do brązowego kosza na odpady biodegradowalne należy wyrzucać:
● odpadki z warzyw i owoców,
● resztki jedzenia, np. makaron, ryż itp.,
● gałęzie drzew, kwiaty,
● skoszoną trawę,
● korę drzew.
Do pojemnika BIO nie można natomiast wyrzucać mięsa, ryb, kości zwierząt, oleju, leków, drewna, popiołu, ziemi ani kamieni.
Co można wyrzucić do pojemnika na szkło?
W pojemniku na szkło możemy umieścić szklane puste butelki, słoiki oraz opakowania po kosmetykach. Do zielonego kosza na śmieci zabrania się z kolei wyrzucać doniczki, porcelanę, ceramika, kryształ, szkła żaroodpornego i okularowego, luster oraz szyb okiennych.
Jakie śmieci do pojemnika na odpady zmieszane?
Do szarego pojemnika na odpady zmieszane należy wyrzucać wszystkie te śmieci, które nie nadają się do żadnego z w/w pojemników, przy czym trzeba pamiętać, że do kosza na odpady zmieszane nie można wyrzucać śmieci niebezpiecznych, np. leków, sprzętów AGD, baterii, akumulatorów.
Na tego typu odpady przeznaczone są specjalne pojemniki, np. leki możemy wyrzucić w aptekach, zużyte sprzęty AGD zaś w sklepach z elektroniką.
Ile wynoszą kary za brak segregacji śmieci?
Od lipca 2023 r. w całym kraju ruszyły kontrole w związku z prawidłowym segregowaniem odpadów. W ramach kontroli nałożone liczne kary, które w niektórych miejscowościach wynosiły nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tak wysoka kara finansowa, bo aż 90 tys. zł została nałożona na osiedle ośmiu bloków na warszawskim Imielinie. I choć kary finansowe wystawiane są na zarządców budynków, to ze względu na odpowiedzialność zbiorową, finalnie zapłacić muszą je mieszkańcy.
A jak wyglądają kary za nieprawidłową segregację w domach? Jeżeli firma odbierająca odpady zauważy, że właściciel danej nieruchomości nie segreguje śmieci lub robi to w nieprawidłowy sposób, to wówczas powinna ona wysłać zdjęcie zawartości jego kosza wraz z odpowiednim formularzem do głównego urzędu w mieście. Następnie to urząd miasta wszczyna postępowanie i na tej podstawie może nałożyć na właściciela domu wyższą opłatę za wywóz śmieci.
Uprawnienia do nałożenia kary finansowej za nieprawidłową segregację śmieci ma również straż miejska, która może nałożyć na daną osobę mandat w wysokości 500 zł.
WG