Mit papierowych kubków. Są szkodliwe

Mit Papierowych Kubkoacutew Są Szkodliwe 4c5c4d2, NEWSFIN

Papierowe kubki są coraz bardziej powszechne i również stanowią zagrożenie dla środowiska i zdrowia

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu twierdzą, że papierowy kubek trafiający do środowiska może również powodować szkody, ponieważ zawiera toksyczne chemikalia.

Doniesienia o katastrofalnym zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi wszystkich części Ziemi i wszystkich żywych istot przyspieszyły przejście na materiały alternatywne. Zamiast kubka z plastiku można kawę na wynos kupić w kubku papierowym, z papierowym wieczkiem i papierową słomką. Wszystko przyjazne środowisku naturalnemu.

Papierowe kubki też szkodzą

Okazuje się, że jednak niekoniecznie, ponieważ papierowy kubek może również zaszkodzić żywym organizmom, jeśli trafi nie tam, gdzie trzeba, czyli do pojemnika na papier. Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu udowodnili to w badaniu, w którym sprawdzano wpływ jednorazowych kubków wykonanych z różnych materiałów na larwy komara motylkowego.

– Zostawiliśmy papierowe i plastikowe kubki w mokrym osadzie i wodzie na kilka tygodni i obserwowaliśmy, jak wypłukiwane z nich chemikalia wpływają na larwy komarów. Okazało się, że wszystkie kubki miały negatywny wpływ na ich rozwój – powiedziała prof. Bethanie Carney Almroth z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku Uniwersytetu w Göteborgu.

Papier nie jest odporny na tłuszcz ani wodę, dlatego ten stosowany w materiałach do pakowania żywności musi być pokryty specjalną powłoką powierzchniową, która jest z plastiku chroniącego papier przed kawą. Obecnie ta foliowa warstwa ochronna jest często wykonana z polilaktydu (PLA), czyli rodzaju bioplastiku. Biotworzywa uważane są za ekologiczne, ponieważ produkowane są z zasobów odnawialnych. PLA jest produkowany z kukurydzy, manioku lub trzciny cukrowej i dlatego jest uważany za biodegradowalny, co oznacza, że w odpowiednich warunkach może rozkładać się szybciej niż tworzywa sztuczne na bazie ropy naftowej. Jednak z badań szwedzkich naukowców wynika, że mimo to PLA może być toksyczny.

Plastik niszczy środowisko

Bioplastik nie rozkłada się aż tak dobrze, gdy trafia do środowiska naturalnego, a zwłaszcza do wody – twierdzą naukowcy. Może istnieć ryzyko, że bioplastik pozostanie w środowisku, a powstały w ten sposób mikroplastik może zostać połknięty przez zwierzęta i ludzi tak samo jak inne tworzywa sztuczne. – Biotworzywa zawierają co najmniej tyle samo substancji chemicznych co konwencjonalne tworzywa sztuczne – mówi Bethanie Carney Almroth.

Opakowania papierowe, tak jak plastikowe, stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia w porównaniu z innymi materiałami i stają się coraz bardziej powszechne. Poprzez kontakt z żywnością jesteśmy narażeni na kontakt z tworzywami sztucznymi i związanymi z nimi chemikaliami.

Bethanie Carney Almroth i jej współpracownicy przedstawili wyniki badań w artykule w czasopiśmie „Environmental Pollution”. Postulują też zmiany w celu złagodzenia negatywnych skutków dla środowiska i ograniczenia zagrożeń dla zdrowia. – Kiedy po drugiej wojnie światowej na rynek trafiły produkty jednorazowego użytku, prowadzono duże akcje mające na celu nauczenie ludzi wyrzucania produktów, było to dla nas nienaturalne! Teraz musimy odejść od jednorazowego stylu życia. Kupując kawę na wynos, lepiej zabrać ze sobą własny kubek. Albo poświęć kilka minut, usiąść i wypić kawę z porcelanowego kubka – mówi Bethanie Carney Almroth.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *