Leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpłatne i nie ponosimy za nie żadnych kosztów, jednak czasem możemy zostać obciążeni dodatkowymi opłatami. Warto wiedzieć, że choć niektórych z nich nie da się uniknąć, są takie, których pobieranie jest niezgodne z prawem.
/ANDRZEJ ZBRANIECKI /East News
Pobyt w szpitalu nie należy do przyjemności, ale często bywa koniecznością. Warto być odpowiednio przygotowanym na takie sytuacje i zawczasu dowiedzieć się jakie wydatki możemy ponieść. Zdarza się bowiem, że nawet szpital, który ma podpisaną umowę z NFZ, pobierze od nas dodatkowe opłaty związane z pobytem w placówce.
Dodatkowe opłaty w szpitalach
Chociaż pacjent posiadający skierowanie nie płaci za pobyt w szpitalu, bywa tak, że jest on zobowiązany do uiszczenia kilku pojedynczych, drobnych opłat. Wśród nich wyróżniamy takie, które placówki mogą pobierać oraz te, które są bezpodstawne.
Jak podaje gazeta.pl, szpital może pobrać opłaty za korzystanie z telewizora, parking oraz szatnię. Co istotne, ich wysokość jest samodzielnie określana przez zakłady, więc kwoty mogą się różnić pomiędzy placówkami. Pacjent może zapłacić również za dokumentację medyczną, jednak tylko wtedy, gdy mowa o każdej kolejnej kopii dokumentu. Jakie koszty możemy jeszcze ponieść? Osoby odwiedzające mogą zostać obciążone dodatkowymi opłatami za obuwie ochronne czy ochraniacze.
Reklama
To nie wszystko. Opłata za opiekę pielęgnacyjną
Szpitale są również uprawnione do pobierania opłat za dodatkową opiekę pielęgnacyjną. To sytuacje, w których rodzice całodobowo przebywają na oddziale szpitala z chorym dzieckiem oraz przypadki tzw. porodu rodzinnego, czyli obecności męża pacjentki lub innej osoby bliskiej przy porodzie. Jej pobieranie związane jest z udostępnieniem odzieży ochronnej, zużyciem prądu i wody oraz udostępnieniem łóżka, a także pościeli osobom innym niż pacjenci, które sprawują nad nimi dodatkową opiekę pielęgnacyjną. Warto wiedzieć, że wysokość opłaty musi uwzględniać tylko rzeczywiste poniesione koszty, a placówka nie może naliczać pacjentowi opłaty wyższej niż realnie poniósł.
Pobieranie tych opłat jest bezprawne
Rzecznik Praw Pacjenta jasno wypowiedział się o opłatach, których pobieranie przez szpitale jest niezgodne z prawem.
Jego zdaniem placówki udzielające świadczeń opieki zdrowotnej w ramach finansowania z NFZ nie mają podstawy prawnej do tego, żeby żądać od pacjentów wnoszenia opłat za korzystanie z elementów wyposażenia szpitala. Rzecznik wymienia m.in. opłaty za użycie czajnika, szafy oraz za korzystanie z energii elektrycznej w szpitalu, w tym np. za ładowanie smartfona czy laptopa. „Oczywistym jest, że pacjenci przebywają w szpitalu nie z własnej woli, ale zostali do tego zmuszeni przez zdarzenie losowe, sytuację zdrowotną, dlatego też, pobieranie takich opłat, w szczególnym miejscu, jakim jest szpital, jest zwyczajnie nieetyczne” – czytamy na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.