Prowadzisz działalność nierejestrowaną lub chcesz sprawdzić, czy twój pomysł na biznes jest wart większych inwestycji? Dobra wiadomość! Od 1 lipca wzrósł limit dochodu dla osób, które zarabiają w ramach działalności nierejestrowanej.
/123RF/PICSEL
Czy możesz prowadzić działalność nierejestrowaną?
Działalność nierejestrowana jest stosunkowo nowym sposobem prowadzenia działalności. Została zdefiniowana w 2018 roku w ramach Konstytucji Biznesu (pakiet ustaw wprowadzonych w życie 30 kwietnia 2018 dotyczących prowadzenia działalności).
Osoby, które zdecydują się na zarobkowanie w tej formie, nie są zobowiązane do opłacania ZUS oraz prowadzenia księgowości czy wypełniania innych obowiązków, które są związane z prowadzeniem własnej firmy.
Jednak działalność nierejestrowana nie jest dostępna dla wszystkich. Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej. Niedopuszczalne jest również prowadzenie działalności nierejestrowanej, jeśli miałaby ona działać w sektorze, w którym niezbędne są licencje, zezwolenia czy koncesje.
Reklama
Dla kogo działalność nierejestrowana?
Z pewnością jest to atrakcyjny sposób sprawdzenia, jak będziemy sobie radzić jako przedsiębiorcy i czy nasz pomysł na biznes ma szansę się rozwinąć. W ten sposób można także dorabiać do wypłaty czy świadczeń emerytalno-rentowych.
Ważne jest jednak, że działalność nierejestrowana zakłada, że praca w jej ramach jest wykonywana przez osobę, która ją prowadzi.
Wyższy limit dochodowy — możesz zarobić więcej bez firmy
Działalność nierejestrowaną można prowadzić, jeśli nie przekracza się konkretnie zdefiniowanych limitów.
Jeszcze do 30 czerwca br. limit ten wynosił 3181,50 zł miesięcznie. Od 1 lipca 2024 wynosi 3225 zł. Początkiem 2025 roku planowane są dalsze podwyżki tej kwoty. Związane jest to z faktem, że limit zawsze stanowi 75 proc. minimalnego wynagrodzenia brutto.
Jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną, musisz mieć na uwadze, że limit liczy się osobno na każdy miesiąc (niewykorzystany limit „nie przechodzi” na następne miesiące).
Do limitu liczony jest przychód należny, czyli kwota sprzedaży. Jeśli w danym miesiącu zdarzy się mikroprzedsiębiorcy przekroczyć limit, ustawodawca przewiduje 7 dni na założenie działalności gospodarczej. A wraz z nią przyjęcie obowiązków rejestrowanej działalności: odprowadzania ZUS, podatku dochodowego i w niektórych przypadkach — VAT.
Działalność nierejestrowana — obowiązki podatnika
Jeśli zamierzasz podjąć działalność nierejestrowaną, musisz pamiętać, że jest ona również związana z niewielkimi, ale jednak formalnościami.
W ramach takiej działalności jesteś zobowiązany do prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży, do wyboru: w wersji papierowej albo elektronicznej. Jest to również działalność opodatkowana, a rozlicza się ją na zasadach ogólnych w zeznaniu PIT-36.
Co ważne, w ramach rozliczenia PIT-36 można także uwzględnić koszty uzyskania przychodu. Z tego względu z korzyścią dla podatnika jest zbieranie dokumentów, potwierdzających wydatki związane z działalnością, takie jak faktury czy rachunki.
Każdy prowadzący działalność nierejestrowaną jest zobowiązany do wystawiania rachunków lub faktur, zgodnie z żądaniem klienta oraz przestrzegania praw konsumentów.
KO