Booking podaje, że od momentu powstania w 2010 roku obsłużył 6,8 miliarda gości na całym świecie. Usługa ta cieszy się dużą popularnością w Polsce, między innymi ze względu na ochronę, jaką oferuje użytkownikom w przypadku różnych problemów. Obejmuje to między innymi anulowania rezerwacji zainicjowane przez obiekt. Niemniej jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z kroków, jakie należy podjąć, gdy gospodarz lub recepcjonista hotelu poprosi o anulowanie rezerwacji.
/ ARKADIUSZ ZIOLEK/East News / East News
System rezerwacji funkcjonuje w Polsce od wielu lat, jednak z częstych zapytań grup turystycznych wynika, że znaczna liczba polskich użytkowników nie jest świadoma funkcji ochrony klienta oferowanych przez platformę.
Obiekt Booking.com prosi o płatność poza platformą. Co mam zrobić?
Klienci dokonujący rezerwacji mogą skontaktować się z obsługą klienta w przypadku wystąpienia problemu – na przykład, gdy obiekt żąda płatności poza portalem . Taka prośba powinna wzbudzić czujność użytkownika i może oznaczać próbę oszustwa.
Reklama
Podobnie jak inne popularne platformy, Booking jest podatny na oszustwa. Czasami dane logowania partnerów (obiektów) zostają naruszone . Może się to zdarzyć na przykład wtedy, gdy gospodarz używa słabych haseł do zabezpieczenia swojego konta. Po uzyskaniu danych logowania oszust wysyła do klientów obiektu prośby o płatność. W przypadku otrzymania takiej wiadomości, należy niezwłocznie skontaktować się z Booking.com.
Dodatkowo, należy poinformować obsługę, jeśli właściciel apartamentu lub recepcjonista hotelu skontaktuje się z Tobą poza platformą w celu anulowania rezerwacji . Klienci często słyszą, że wystąpiła „awaria”, która uniemożliwiła obiektowi realizację ich pobytu. Jest to powszechna taktyka, o czym świadczą liczne posty użytkowników w grupach na Facebooku. Niektórzy internauci określają to jako „prawdziwą plagę”.
Hotel na Booking.com prosi o anulowanie rezerwacji z powodu „awarii”. Co powinienem zrobić?
Te „awarie” lub „usterki” są zazwyczaj spowodowane overbookingiem lub tym, że obiekt zarezerwował pokój po znacznie wyższej cenie lub już to zrobił. Po otrzymaniu takiej prośby , należy nalegać na kontakt hotelu z Booking. Zaleca się przypomnienie gospodarzowi lub personelowi hotelu o polityce serwisu, która stanowi, że w takich okolicznościach klient nie anuluje rezerwacji. Booking zajmuje się tym po otrzymaniu powiadomienia od obiektu. Jeśli gospodarz nie skontaktuje się z obsługą, należy przejąć inicjatywę. Jeśli do wyjazdu pozostało wystarczająco dużo czasu, można to zrobić za pośrednictwem panelu klienta. Po wybraniu rezerwacji pojawi się okno, w którym można wpisać wiadomość. Jeśli rezerwacja zbliża się do końca w ciągu kilku dni, należy skontaktować się z Booking pod numerem +48224892002 i wyjaśnić sytuację.
Dlaczego nie warto anulować rezerwacji za pośrednictwem serwisu Booking.com?
Ochrona klienta w takich przypadkach polega na tym, że Booking znajduje dla użytkownika alternatywne zakwaterowanie i, jeśli jest ono nieco droższe, pokrywa różnicę. Jeśli podróżny anuluje rezerwację samodzielnie, traci tę korzyść. Obiekty często kontaktują się z klientami poza platformą i proszą ich o samodzielne anulowanie, ponieważ Booking może podjąć wobec nich kroki prawne, jeśli anulowanie zostanie uznane za nieuzasadnione. Może się to zdarzyć w sytuacjach, gdy hotel odmawia świadczenia usługi w celu osiągnięcia większych zysków, informując następnie klienta o wystąpieniu problemu.