Zmiany w podatkach w 2025 r. nie są kosmetyczne. Nowe przepisy realnie wpłyną na to, jak wygląda życie Polaków, a także ich interesy. Przedsiębiorcy muszą przygotować się na korektę składki zdrowotnej, czy podniesienie limitu dla ksiąg rachunkowych. Natomiast zwykli obywatele odczują zmiany wynikające z podwyżek akcyzy, zmiany dotyczące podatku od nieruchomości, czy modyfikację ulgi termomodernizacyjnej w ramach PIT. Słowem, wraz z 1 stycznia 2025 r. rozpoczęła się zmiana wszystkich głównych podatków.
/123RF/PICSEL
Podatki za 2024 r. rozliczane będą na innych zasadach niż podatki za 2025 r. Powodem jest szereg zmian, które zaczną obowiązywać w Nowym Roku. Nie wszystkie modyfikacje wprowadzone zostają 1 stycznia 2025 r., palacze zapłacą więcej dopiero od marca.
Zmiany podatkowe w 2025 r.
Jedną z wyczekiwanych zmian podatkowych, jakie zaczynają obowiązywać już od Nowego Roku, jest kwestia dotycząca podatku uiszczanego za garaże i miejsce postojowe. Niektórzy Polacy będą płacić podatek naliczany według niższej stawki mieszkalnej, co pozwoli na duże oszczędności. Nie dotyczy to jednak osób mających garaże wolnostojące. Nowe przepisy podatkowe wpłyną bowiem tylko na osoby będące właścicielami garaży w budynkach mieszkalnych, gdy sam garaż znajduje się w bryle budynku. Dodatkowo regulacje wskazują, że musi on być tzw. odrębną nieruchomością lokalową.
Palacze również przygotować muszą się na zmiany i zwiększenie kosztów zakupu papierosów. Powodem jest nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Chociaż przepisy zaczynają obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., to realne zmiany zostaną wprowadzone w życie dopiero 1 marca 2025 r., gdyż taki zapis zawarty został w dokumencie podpisanym przez Andrzeja Dudę. Co dokładnie się zmieni? Palaczy czeka kolejna podwyżka.
Reklama
Od 1 marca 2025 r. papierosy, wyroby tytoniowe, wyroby nowatorskie i płyn do papierosów elektronicznych objęte zostaną podwyżką. Jak zaznacza portal Business Insider, największe podwyżki odczują użytkownicy e-papierosów, gdyż stawka akcyzy na płyn do tego urządzenia wzrośnie o 75 proc. Tytoń oraz susz tytoniowy objęte są podwyżkami wynoszącymi 38 proc., a akcyza na papierosy wzrośnie o 25 proc.
Kolejnym aspektem podwyżek, jakie obejmą palaczy, jest planowana nowelizacja projektu akcyzy. Rząd już niedługo ma przyjąć przepisy, które ustanowić mają nową stawkę na e-papierosy, urządzenia do waporyzacji, a także sam płyn. Po zmianach w 2025 r. każdy ten produkt ma kosztować nawet 50 zł (cena po uwzględnieniu VAT).
2025 r. to rok zmiany w kwestii ulgi termomodernizacyjnej
Zmiany w podatkach w 2025 r. dotyczą jednak nie tylko palaczy. W życie weszła modyfikacja dotycząca ulgi termomodernizacyjnej. Zielone światło ze strony ministra doprowadziło do tego, iż tylko do końca 2024 r. możliwe było odliczenie wydatków na zakup, montaż i podłączenia do sieci kotłów gazowych i olejowych w domach jednorodzinnych. Po 1 stycznia 2025 r. produkty te zostały wykreślone z listy uprawniającej do ulgi termomodernizacyjnej w ramach PIT. Zamiast tego podatnicy uzyskają preferencyjne warunki dla magazynów ciepła i magazynów energii.
Z kolei po I czytaniu w Sejmie jest dokument zmieniający niektóre stawki VAT. Mają one wejść w życie dopiero od 1 kwietnia 2025 r. Wśród proponowanych rozwiązań znajduje się obniżenie stawki VAT na dostawy kubeczków menstruacyjnych (z 23 do 5 proc.), objęcie 0 proc. stawką VAT statków ratowniczych i łodzi ratunkowych, które są wykorzystywane na morzu, a nie są statkami i łodziami pełnomorskimi, a także przedłużenie 8 proc. stawki VAT na wyroby medyczne, ale tylko w przypadku produktów wprowadzonych do obrotu na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o wyrobach medycznych.
Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja podatkowa, nie wszyscy będą się cieszyć
Zmiany w podatkach w 2025 r. dotyczą zarówno VAT, PIT, jak i CIT. Co więcej, rzeczywistością staje się zupełnie nowy podatek. Mowa o tzw. podatku wyrównawczym. Jest to danina o charakterze globalnym. Podatek minimalny ma objąć tylko największe podmioty.
Jedną z najistotniejszych zmian podatkowych w 2025 r. dla przedsiębiorców jest kwestia kasowego PIT-u. Od 1 stycznia przedsiębiorcy mogą przejść na ten sposób rozliczania, który przewiduje, iż podatnik będzie uiszczał należny podatek dopiero wtedy, gdy otrzyma należne pieniądze od kontrahenta. Jak zauważa Business Insider, nie wszyscy przedsiębiorcy będą zadowoleni z tego rozwiązania.
“Kasowy PIT oznacza bowiem dla przedsiębiorcy dodatkowe koszty, w tym obowiązek śledzenia płatności. Do czasu zapłaty należności podatnik nie ma też prawa do kosztów uzyskania przychodów” – czytamy w artykule dotyczącym szczegółów kasowego PIT. Kluczowe jest to, że w przypadku, gdy kontrahent nie zapłaci przedsiębiorcy w ciągu 24 miesięcy (2 lat), to nie znika sam obowiązek podatkowy, gdyż ten trzeba będzie mimo wszystko normalnie rozliczyć.
Od 1 stycznia 2025 r. zmienia się również ustawa o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym. Kluczowe są dwa aspekty. Jeden z nich to wdrożenie dyrektywy CSRD, a drugi to podwyższenie limitu przychodów, po przekroczeniu którego obowiązkowe jest prowadzenie ksiąg rachunkowych.
W przypadku wdrożenia dyrektywy CSRD przedsiębiorcy prowadzący firmy zobligowani zostaną do nowego obowiązku o raportowaniu ESG. Natomiast modyfikacja dotycząca ksiąg rachunkowych związana jest z podwyższeniem limitu przychodów do 2,5 mln euro, czyli 10 mln 711 tys. 500 zł (obecnie 2 mln euro, czyli 9 mln 218 tys. 200 zł). Po przekroczeniu tej kwoty przedsiębiorca jest zobowiązany do przejścia na pełne księgi.
Składka zdrowotna po nowemu, i nowy obowiązek dot. ksiąg
W 2024 r. doszło do obiecanej modyfikacji składki zdrowotnej. 2025 r. przynosi ze sobą aż dwie kluczowe zmiany. Jedna z nich pojawiała się już dawno w deklaracjach rządzących. Mowa o tym, iż przedsiębiorcy nie będą zobligowani do płacenia składki zdrowotnej od przychodów ze sprzedaży środków stałych. Chodzi m.in. o sprzedaż samochodów, czy maszyn.
Niemniej nowe zasady składki zdrowotnej doprowadzą również do tego, że nie będzie możliwości pomniejszania składki zdrowotnej o koszt amortyzacji środka trwałego. Jak zaznacza Business Insider, takie rozwiązanie nie będzie korzystne dla wszystkich. Z kolei druga modyfikacja dotycząca składki zdrowotnej związana jest z obniżeniem minimalnej stawki dla przedsiębiorców na skali PIT, liniowym PIT oraz osób na karcie podatkowej.
Co jeszcze zmieni się w kwestii podatkowej w 2025 r. dla przedsiębiorców? Od 1 stycznia 2025 r. zaczynają obowiązywać przepisy związane z księgami. Podatnicy CIT będą zobligowani do tego, aby raz do roku przesyłać fiskusowi “pliki JPK_CIT”. Chodzi o Jednolity Plik Kontrolny Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy oraz o Jednolity Plik Kontrolny Środki Trwałe.
Agata Jaroszewska