Dodatek mieszkaniowy. Te warunki trzeba spełnić, by go dostać

Dodatek mieszkaniowy to świadczenie socjalne dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Jakie są progi dochodowe dla tego dodatku? Kto może się o niego starać i na jak długo świadczenie jest przyznawane? Zdjęcie

Dodatek Mieszkaniowy Te Warunki Trzeba Spelnic By Go Dostac 44d7104, NEWSFIN

Dodatek mieszkaniowy to świadczenie socjalne dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. /Piotr Kamionka /Reporter Reklama

Dodatek mieszkaniowy: Te warunki trzeba spełnić

Dodatek mieszkaniowy może być przyznany osobom, które mają tytuł prawny do lokalu.

Po drugie, obowiązuje próg dochodowy na jednego członka rodziny. Oblicza się go procentowo od przeciętnego wynagrodzenia. Zatem dodatek mieszkaniowy mogą uzyskać osoby, w których rodzinach średni miesięczny dochód netto na osobę w ostatnich 3 miesiącach nie przekroczył 40 proc. (w gospodarstwach jednoosobowych) i 30 proc. w gospodarstwach wieloosobowych.

Kolejny wniosek dotyczy wielkości mieszkania. Jego powierzchnia również opisana jest ustawą. Maksymalna powierzchnia użytkowa nie może przekraczać:

Reklama

  • 45,5 m² dla jednej osoby,
  • 52 m² dla dwóch osób,
  • 58,5 m² dla trzech osób,
  • 71,5 m² dla czterech osób,
  • 84,50 m² dla pięciu osób,
  • 91,00 m² dla sześciu osób.

Kryteria są rozpisane aż do rodzin, które składają się z dziesięciu członków. Jeśli jeden z członków rodziny jest osobą niepełnosprawną na wózku inwalidzkim lub której niepełnosprawność wymaga przebywania w osobnym pokoju, to maksymalna powierzchnia wzrasta o 15 m².

Ile wynosi dodatek, od czego zależy i jak jest wypłacany?

Obecnie średnia wysokość dodatku mieszkaniowego to 250-380 zł miesięcznie, które nie są opodatkowane. Kwotę tę należy przeznaczyć na opłaty czynszowe.

Sama wysokość dodatku oparta jest na dochodach i liczbie osób zamieszkujących w danym lokalu, wysokości wydatków ponoszonych na jego utrzymanie i stawek czynszu najmu zasobu danej gminy.

Wydatki, które uznawane są za konieczne do utrzymania mieszkania i które mogą być opłacone z dodatku to czynsz, koszty eksploatacyjne, opłaty za wodę, energię i odbiór śmieci.

Zgodnie z ustawą, dodatek mieszkaniowy nie jest wypłacany „do ręki” uprawnionego do jego pobierania, ale bezpośrednio zarządcy budynku albo osobie uprawnionej do pobierania opłat za nieruchomość. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w danym lokalu nie ma centralnego ogrzewania: wtedy dodatek może być wypłacony w formie ryczałtu na zakup opału.

Wniosek o dodatek mieszkaniowy

Po spełnieniu kryteriów ubiegania się o dodatek należy złożyć wniosek w ośrodku pomocy społecznej albo w urzędzie gminy. Wniosek powinien być uzupełniony o dokumenty, które potwierdzają dochód rodziny (wzór deklaracji o dochodach można znaleźć w gminie), wysokość ponoszonych na mieszkanie wydatków.

Dodatek mieszkaniowy można otrzymać na 6 miesięcy z możliwością wielokrotnego ubiegania się o kolejny okres.

Na ten moment progi dochodowe wynoszą 2863,39 zł dla osoby żyjącej samotnie lub 2147,54 dla rodzin wieloosobowych.

Jeżeli próg przekraczany jest o kwotę, która jest niższa od obliczonego dodatku mieszkaniowego, jest on pomniejszany o tę kwotę, a różnica jest wypłacana.

Warto pamiętać, że jeśli osoba, której przyznano dodatek, zalega z płatnościami związanymi z mieszkaniem, wypłatę dodatku zawiesza się do czasu, gdy długi zostaną uregulowane.

KO

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *