Kryptowaluty vs Chiny – kiedyś i dzisiaj

Kryptowaluty Vs Chiny Kiedys I Dzisiaj 7bfd758, NEWSFIN

Kryptowaluty Vs Chiny Kiedys I Dzisiaj C0467b9, NEWSFIN

Chiny były niegdyś światowym centrum handlu i wydobywania Bitcoinów. Jednak rząd tego państwa od lat stara się regulować rosnącą popularność kryptowalut i zapobiegać erozji wartości walut fiat. W rezultacie we wrześniu 2021 r. chiński rząd nałożył zakaz na kryptowaluty, które nie zostały zatwierdzone przez rząd.

Oto krótki przegląd sekwencji wydarzeń prowadzących do ostatecznego ograniczenia kryptowalut w Chinach i wysiłków rządu na rzecz dostosowania się do ewoluującej globalnej gospodarki cyfrowej.

Chiny i kryptowaluty w latach 2009-2018

Bitcoin, wprowadzony w 2009 r., zyskał popularność w 2010 r. W kolejnych latach jego wartość gwałtownie poszybowała w górę, przynosząc zyski wczesnym inwestorom i generując sporo szumu w mediach.

Chiny były jednym z pierwszych krajów, które przyjęły kryptowaluty. W 2011 r. rozpoczęła działalność pierwsza giełda kryptowalut, BTC China. Ponadto w 2013 r. Baidu, znana chińska wyszukiwarka, zaczęła akceptować Bitcoin jako płatność za usługi bezpieczeństwa stron internetowych. Wkrótce potem rozpoczęto wydobywanie kryptowalut na dużą skalę.

Do 2014 r. Chiny powitały Bitmain, pioniera w dziedzinie sprzętu do wydobywania kryptowalut i operacji wydobywczych. W swoim zenicie Bitmain kontrolował większość hashrate sieci Bitcoin na świecie i obsługiwał największą pulę wydobywczą. Bitmain stał się również wiodącym producentem układów scalonych scalonymi specyficznych dla aplikacji (ASIC).

W latach 2016 i 2017 branża wydobywania kryptowalut nadal się rozwijała. Cyfrowa waluta zyskała na sile ze względu na zwiększone zainteresowanie anonimowością i rosnącą wartością. W odpowiedzi na obawy dotyczące potencjalnego wyparcia kryptowalut przez walutę fiducjarną, chiński rząd zakazał w 2017 r. pierwszych ofert monet (ICO).

Kryptowaluty i Chiny w latach 2019-2021

Przez większość 2020 r. Chiny wspierały mining Bitcoina, szczycąc się średnim miesięcznym wskaźnikiem hash rate na poziomie około 67%. W maju 2021 r. Rada Państwa ogłosiła zaostrzenie walki z wydobywaniem BTC w Chinach.

Następnie operacje wydobywania kryptowalut zaczęły spadać – do października odpowiadały już za jedynie 55% globalnego hash rate. Tendencja ta utrzymywała się do czerwca 2021 r., kiedy to cała działalność wydobywcza w Chinach została wstrzymana.

W lipcu 2021 r. Bishijie, społeczność internetowa dla chińskich entuzjastów kryptowalut, zawiesiła swoją stronę internetową i aplikację w Chinach kontynentalnych. Ponadto BCTChina, niegdyś największa giełda kryptowalut w kraju, ogłosiła całkowite wycofanie się z działalności związanej z kryptowalutami.

W następstwie kompleksowego zakazu dotyczącego kryptowalut, operatorzy giełd kryptowalut Huobi Global zamknęli swoje drzwi dla nowych użytkowników w Chinach kontynentalnych we wrześniu 2021 roku. Rozpoczęli również proces zamykania wszystkich istniejących kont do grudnia 2021 r.

Kryptowaluty i Chiny w 2023 r.

We wrześniu 2023 r. kryptowaluty są nadal zakazane w Chinach. Kraje członkowskie szczytu G20 zatwierdziły niedawno globalne zasady dotyczące kryptowalut zaproponowane przez Radę Stabilności Finansowej. Chociaż Chiny, jako członek, zgodziły się na tę propozycję, reakcja tego kraju nie jest jeszcze znana.

W listopadzie 2021 r. Biblioteka Kongresu USA formalnie uznała całkowity zakaz Chin dotyczący kryptowalut w swojej listopadowej aktualizacji klasy aktywów. Zakaz ten nie oznacza jednak końca kryptowalut w tym kraju.

Zamiast tego utorował on drogę dla oficjalnie uznanej waluty cyfrowej wspieranej przez rząd. W swoim czternastym planie pięcioletnim rząd omówił reformy sektora finansowego, w tym rozwój waluty cyfrowej.

Zgodnie z ciągłym zainteresowaniem rządu stworzeniem oficjalnej stabilnej monety, Ludowy Bank Chin opublikował dokument roboczy przedstawiający swoje podejście do rozwoju e-CNY (chińskiego juana cyfrowego).

Chociaż nie ma konkretnego harmonogramu uruchomienia e-CNY, rząd i bank centralny chcą zapewnić, że waluta cyfrowa zaspokoi popyt na pieniądz cyfrowy, zachowując jednocześnie anonimowość, którą zapewnia.

W dokumencie roboczym bank centralny podkreśla, że uważa anonimowość za niezwykle ważną w przypadku małych transakcji. Utrzyma jednak również swoją zdolność do przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu poprzez monitorowanie, raportowanie i dochodzenie.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *