Chiny – kryptowaluty i ich statusu prawny

Chiny Kryptowaluty I Ich Statusu Prawny B7d7c97, NEWSFIN

W zaskakującym posunięciu sądy w Chinach orzekły, że kryptowaluty są chronione jako własność prawna zgodnie z chińskim prawem. Dzieje się tak pomimo oficjalnego zakazu handlu i wydobywania kryptowalut nałożonego w 2021 roku.

Potwierdzenie statusu prawnego kryptowalut pojawiło się w nowym raporcie Sądu Ludowego w Chinach badającego aktywa cyfrowe. Orzeczenie prawnie uznaje aktywa cyfrowe w kraju, w którym nie można legalnie uzyskać kryptowaluty.

Chińskie zasady dotyczące kryptowalut są bardziej niż nieco zagmatwane

Jednak zmiana chińskich przepisów dotyczących kryptowalut ma miejsce, gdy surowe kary są wymierzane urzędnikom i przedsiębiorcom kryptowalutowym na kontynencie.

W szczególności sąd skazał w tym tygodniu byłego urzędnika Partii Komunistycznej na dożywocie za przyjmowanie łapówek związanych ze wspieraniem operacji wydobywania kryptowalut. Sprzeczne podejścia podkreślają arbitralne napinanie mięśni Pekinu nad zasobami cyfrowymi i graczami w tej dziedzinie.

W raporcie Sądu Ludowego stwierdzono, że kryptowaluty mają wartość ekonomiczną i dlatego powinny być uważane za własność prawną chronioną przez chińskie prawo. Mimo że we wrześniu 2021 r. chiński bank centralny wydał ogólnokrajowy zakaz już wszystkich transakcji kryptowalutowych.

Wcześniej, w czerwcu tego samego roku, kraj zakazał już wydobywania kryptowalut. Jednak Chiny technicznie zakazały już wszystkich kryptowalut w czerwcu 2019 r. Po tym, jak ich bank centralny zablokował dostęp do wszystkich giełd kryptowalut.

Orzeczenie Sądu Ludowego sugeruje, że kryptowaluty nie można zająć. Co więcej, przestępstwa związane z aktywami cyfrowymi powinny być traktowane inaczej niż te związane z tradycyjną własnością.

Uwięziono byłego urzędnika partii komunistycznej za wspieranie firmy wydobywającej kryptowaluty

W tym tygodniu Pekin ponownie pokazał jednak swoją bezkompromisową wrogość wobec kryptowalut. Władze wydały wyrok dożywocia na byłego wyższego urzędnika w prowincji Jiangxi. Policja oskarżyła go o przyjmowanie łapówek związanych z nielegalnym wsparciem dla lokalnych firm wydobywających kryptowaluty.

Xiao Yi rzekomo pomagał firmom ukrywać działalność wydobywczą i instruował je, aby podczas inspekcji udawały firmy zajmujące się analizą danych.

Surowa kara podkreśla trwającą w Pekinie rozprawę z eksperymentami z aktywami cyfrowymi. Nawet jeśli sądy twierdzą, że same kryptowaluty mają pewien stopień legalności.

W międzyczasie Hongkong zerwał z surowym stanowiskiem Pekinu, zatwierdzając licencje na giełdy kryptowalut. Specjalny region administracyjny, dawniej kolonia brytyjska, od dawna dąży do większej wolności. Wielu spekulowało, że Hongkong staje się strefą pilotażową dla potencjalnej polityki kryptowalutowej na kontynencie.

Uważa się, że jeśli eksperyment w Hongkongu się powiedzie, Partia Komunistyczna może powoli sama wprowadzać kryptowaluty. Obrońcy kryptowalut nie powinni jednak mieć zbyt wielkich nadziei.

Wielu obserwatorów zauważyło, że chiński zakaz kryptowalut jest w dużej mierze nieskuteczny. Chiny nadal są jednym z największych rynków kryptowalut na świecie.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *