Francuska, międzynarodowa sieć supermarketów Auchan testuje technologię autonomicznych sklepów, rozpoczynając od Polski, a obecnie także w wybranych lokalizacjach w północnej Francji. Strategia, która nosi nazwę „Autonomiczne niedziele”, ma na celu przyciągnięcie klientów w ten dzień, jednocześnie redukując koszty sieci.
/123RF/PICSEL
W połowie 2023 roku otwarto trzeci na świecie autonomiczny sklep Auchan Go w Warszawie. Klienci mogą w nim robić zakupy do dzisiaj. Supermarket oferuje ponad tysiąc produktów, w tym przekąski, kanapki, sushi, pieczywo, napoje, nabiał, mrożonki, artykuły BIO, dania gotowe oraz produkty przemysłowe. Ponad 40% asortymentu stanowią marki własne Auchan. Warszawska lokalizacja pozostaje jedynym autonomicznym sklepem Auchan w Polsce.
Trzy sklepy w północnej Francji
Od stycznia rozpoczęły działalność trzy supermarkety bez personelu w północnej Francji, w obszarze 40-tysięcznego miasta Valenciennes. W niedziele można w nich robić zakupy do godziny 20:30 – informuje European Supermarket Magazine. Klienci dokonują płatności w samoobsługowych kasach, które są nadzorowane przez ochronę oraz zdalną infolinię. Zarząd Auchan przekazał francuskim mediom, że inicjatywa ma na celu przyciągnięcie nowych klientów bez dodatkowego obciążania pracowników oraz obniżenie kosztów.
Reklama
Według badań rynkowych sieci, inicjatywa przyciąga nowych klientów, zwłaszcza tych, którzy mają mało wolnego czasu w ciągu tygodnia i preferują zakupy w niedzielę. Niemniej jednak nie wszystkim podoba się koncepcja sklepu bez personelu. „Reakcje są mieszane – niektórzy lamentują nad utratą miejsc pracy i brakiem możliwości bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcami, podczas gdy inni są bardziej otwarci na nowe technologie” – opisuje European Supermarket Magazine. Pojawiły się także pytania dotyczące przyszłości handlu.
Automatyzacja od dwóch lat
Francuska sieć supermarketów kładzie nacisk na automatyzację od 2023 roku. Wówczas uruchomiono Auchan Go Le Lab, całkowicie autonomiczny, eksperymentalny supermarket, który jest monitorowany przez kamery. Powstał w Villeneuve d’Ascq, na północy kraju, blisko granicy z Belgią. Pomysł został skrytykowany przez związki zawodowe, które podnoszą wątpliwości co do rentowności autonomicznych placówek i obawiają się, że wkrótce będą one czynne przez całą dobę.
Otwarcia kolejnych autonomicznych sklepów zbiegiem okoliczności przypadły na trudności finansowe oraz niedawne zwolnienia prawie 2400 pracowników przez sieć.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. RMF