Jak funkcjonalnie urządzić strefę bidetu?

Bidet służy przede wszystkim do zachowania higieny intymnej. Używa się go również do mycia małych dzieci, sprzątania oraz przepierek. Oto kilka wskazówek, jak funkcjonalnie zaaranżować tę przestrzeń.

Przypuszcza się, że bidet został wymyślony w XVII wieku przez anonimowego stolarza dla nieznanej francuskiej damy. Od tego czasu był używany głównie w pałacach. Przez długi czas bidet stanowił oddzielne, przenośne urządzenie, które znajdowało się w innym pomieszczeniu niż łazienka. Obecnie bidet montuje się w łazience, obok sedesu, lub sedes pełni funkcję bidetu. To, jakie rozwiązanie wybierzemy, ma wpływ na to, jak zaaranżować tę strefę, aby była zarówno praktyczna, jak i estetyczna. Marka FERRO podpowiada, jak to zrobić funkcjonalnie.

Bidet obok sedesu

To tradycyjne rozwiązanie, które zapewnia wygodę korzystania z obu urządzeń. Osobne urządzenia montuje się obok siebie, dlatego łazienka nie powinna być zbyt mała. Aby komfortowo korzystać z sedesu i bidetu, odległość między nimi nie powinna być mniejsza niż 30 cm. Tę samą minimalną odległość należy również zachować od ścian, wanny, szafki podumywalkowej oraz kabiny prysznicowej.

Duet sedes plus bidet najczęściej wybierany jest do łazienek przylegających do sypialni oraz rodzinnych. Bidet wykorzystuje się wtedy do zachowania higieny intymnej i jako niską umywalkę, w której dzieci mogą na przykład myć rączki. W takim przypadku niezbędna jest bateria bidetowa. Jej design i sposób obsługi są zbliżone do baterii umywalkowej. Model bidetowy – jak pokazuje kolekcja FIESTA BRIGHT GOLD – różni się ruchomą końcówką wylewki, co pozwala na regulację kierunku strumienia. Styl i kolorystyka powinny być spójne z innymi bateriami, akcesoriami oraz dodatkami. W tej aranżacji dominują motywy złota i koła. Z kolekcji FIESTA BRIGHT GOLD pochodzi również bateria natryskowa, która została skompletowana z zestawem przesuwnym RILLO.

Sedes z funkcją bidetu

Zamiast dwóch urządzeń, można wybrać rozwiązanie typu 2w1, czyli sedes, który pełni również rolę bidetu. Na ścianie przy sedesie (dowolnym modelu) należy zainstalować baterię bidetową, na przykład podtynkową ALGEO. Tego rodzaju bateria posiada wąż z uchwytem, dzięki czemu można jej używać nie tylko w strefie sedesu, na przykład do higieny intymnej. Jeśli sedes znajduje się obok umywalki, można wygodnie myć nad nią włosy, na przykład po farbowaniu. Ścienna bateria bidetowa ułatwia również napełnianie dużych naczyń umiejscowionych na podłodze, takich jak miski, wiadra, czy wanienki dla dzieci oraz domowych zwierząt.

Warto zwrócić uwagę, że bateria podtynkowa bidetowa ALGEO ma zaokrąglone, okrągłe linie, co nadaje łazience przytulny charakter. Ten sam styl odzwierciedlają inne modele z kolekcji ALGEO, na przykład bateria umywalkowa stojąca nablatowa oraz zestaw natryskowy z baterią.

Bateria bidetowa

Każdy bidet wymaga odpowiedniej baterii. Stojący model bidetowy – w przeciwieństwie do baterii umywalkowej – posiada ruchomą końcówkę wylewki. Niektóre baterie bidetowe, takie jak VITTO VERDELINE, mają dodatkowe funkcje: system oszczędzania wody zimnej i ciepłej oraz automatyczny korek. Oznacza to niższe rachunki i większy komfort korzystania z bidetu.

Można także dokupić inne baterie z tej samej kolekcji, które są przyjazne dla środowiska. W tej łazience znajduje się bateria wannowa ścienna z przełącznikiem w wylewce oraz zestaw natryskowy z deszczownią WIZARD SQUARE PRO.

Przydatne akcesoria

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na oddzielne urządzenia, czy na rozwiązanie typu 2w1, warto zamocować wieszak na ręcznik lub ręczniki w zasięgu rąk (w zależności od liczby użytkowników). Mogą mieć różne formy: punktowe, relingowe, okrągłe, kwadratowe lub prostokątne. Wieszaki to eleganckie dodatki, które można dopasować do stylu łazienki oraz baterii. Przykładowo, tutaj wykorzystano kolekcję baterii ALGEO w kolorze chromu. To bateria podtynkowa bidetowa z zestawem, bateria umywalkowa stojąca obrotowa z wyciąganą wylewką oraz zestaw natryskowy z baterią. Eleganckim i praktycznym dodatkiem może

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *