Wirtualna rzeczywistość jest technologią pobudzającą wyobraźnię i stwarzającą niewyobrażalne możliwości. Chociaż przeważnie jest kojarzona głównie z gamingiem, to jej zastosowanie jest znacznie szersze. Jeśli zastanawiasz się, co to jest VR, to w tym artykule znajdziesz wiele wartościowej wiedzy. Jak można ją wykorzystać i co oferuje ta wyjątkowa technologia?
Co to jest VR?
VR, czyli wirtualna rzeczywistość, to innowacyjna technologia pozwalająca człowiekowi przenieść się (w pewnym stopniu) do innego świata. Najprościej ujmując, tworzy ona możliwość doświadczenia wirtualnych środowisk w sposób silnie imitujący prawdziwy świat. Zastanawiając się, co to jest VR, musisz wiedzieć, że ta technologia wymaga odpowiednich narzędzi. Te jednak są coraz łatwiej dostępne dla zwyczajnych użytkowników.
Najpopularniejsze są gogle VR, które obecnie są stosunkowo tanie. Dodatkowo użytkownik trzyma w rękach kontrolery umożliwiające poruszanie się w wirtualnej rzeczywistości. W ten sposób system tworzy iluzję, która pozwala poczuć się jak w innym świecie. Nie jest to jednak związane koniecznie ze światami fantasy, ponieważ przenieść można się, na przykład, w dowolne miejsce na Ziemi. Jeśli chcesz obejrzeć z bliska Central Park czy Saharę, to w tym momencie pojawia się taka możliwość.
Tworzenie iluzji rzeczywistości jest skomplikowanym procesem, jednak z perspektywy użytkownika wszystko jest bardzo proste. Po założeniu gogli VR i uruchomieniu wybranego programu lub gry, gracz „przenosi się” do innego świata lub miejsca na Ziemi. Ten efekt jest możliwy dzięki połączeniu zaawansowanych technologii obejmujących czujniki ruchu, wysoką jakość wideo, grafikę komputerową oraz technologię interaktywną.
Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się, co to jest VR, a także, w jaki sposób poruszać się po tym wyjątkowym świecie, to odpowiedź również jest prosta. Gogle VR sprawiają, że po otoczeniu rozglądasz się w taki sam sposób, jak w świecie rzeczywistym, czyli zwyczajnie ruszając głową. Z kolei trzymane w rękach kontrolery pozwalają sterować wirtualnymi dłońmi, co umożliwia wchodzenie w interakcję z obiektami wizualnymi.
Wirtualna rzeczywistość początkowo największe emocje budziła pod kątem gamingu. Gracze mogą przenosić się wprost do światów znanych z gier wideo i bezpośrednio wcielić się w rolę odgrywanej postaci. Gaming nie jest jednak jedyną dziedziną wykorzystującą technologię VR. Wirtualna rzeczywistość jest wykorzystywana również do budżetowych podróży (pozostając w domu, możesz zwiedzić dowolne miejsce na Ziemi). Oprócz tego jest coraz popularniejsza w edukacji, architekturze oraz w biznesie.
Rodzaje wirtualnej rzeczywistości
Wirtualna rzeczywistość jest pojemnym terminem. Można ją podzielić na 5 podkategorii. Pierwszą z nich jest pełne środowisko. Jak łatwo domyślić się po nazwie, jest to całkowita i kompletna iluzja. Użytkownik może swobodnie poruszać się po całym wirtualnym świecie oraz w sposób całkowicie dowolny wchodzić w interakcję z przedmiotami i napotkanymi postaciami.
Odpowiedź na pytanie, co to jest VR, jest jednak znacznie szersza. Drugą opcją jest ograniczone środowisko wykorzystywane głównie w biznesie i edukacji. Tworzy iluzję niewielkiego pomieszczenia, którego nie da się opuścić. Zazwyczaj są to sale konferencyjne lub klasy lekcyjne, gdzie odbywają się spotkania uczniów lub biznesmenów.
Inną odmianą VR jest AR, czyli rzeczywistość rozszerzona. Ta wyjątkowa technologia pozwala łączyć rzeczywiste elementy z wirtualnym światem. Oznacza to, że użytkownicy mogą wchodzić w interakcje z obiektami, których iluzja jest tworzona w prawdziwym świecie. W tym przypadku trzeba jednak posiłkować się okularami AR lub urządzeniami mobilnymi obsługującymi AR. Odmianą VR jest wirtualna rzeczywistość mieszana (MR) stanowiąca jeszcze bardziej zaawansowaną technologię.
Ostatnim rodzajem VR jest wirtualna rzeczywistość społecznościowa. To właśnie głównie ona pozwala na tworzenie gier online oraz wirtualnych imprez (na przykład koncertów). Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy korzystający z tego rozwiązania mają możliwość wchodzenia w interakcje w czasie rzeczywistym z innymi napotkanymi osobami.
Jakie zastosowanie ma VR?
Zastosowania VR są bardzo różnorodne. Innowacyjna technologia cieszy się coraz większą popularnością, a ludzie szybko wymyślają kolejne metody jej użycia. Skoro już wiesz, co to jest VR, to teraz pora odpowiedzieć na pytanie, jak można wykorzystać wirtualną rzeczywistość.
Jednym z najpopularniejszych zastosowań dla VR jest wspomniana wyżej turystyka. Osoby, które z różnych powodów nie mogą opuścić domu, mają możliwość zwiedzenia całego świata. Nawet najodleglejsze zakątki Ziemi znajdują się nagle w zasięgu ręki.
Technologię wirtualnej rzeczywistości można wykorzystać również do rozrywki. Wirtualna rzeczywistość społecznościowa, ze względu na to, że pozwala wchodzić w interakcje pomiędzy użytkownikami, jest wykorzystywana do organizowania wirtualnych imprez oraz projektowania gier online.
Szybko okazało się, że VR ma zastosowanie w edukacji. W dodatku potrafi znacząco poprawić wyniki osiągane przez uczniów. Z tego względu niektórzy nauczyciele decydują się iść z duchem czasu, a elementy wirtualnej rzeczywistości wprowadzają do programu nauczania. Liczne badania naukowe udowodniły, że człowiek najskuteczniej przyswaja wiedzę podczas jej praktycznego wykorzystania lub przeżywania. Niektóre rzeczy jednak ciężko jest przełożyć na praktykę. W tym miejscu przychodzi wirtualna rzeczywistość. Uczniowie znacznie lepiej zrozumieją i zapamiętają informacje z Bitwą pod Grunwaldem, jeśli będą mogli ją przeżyć, niż podczas czytania podręcznika.
Wiele zawodów wymagających precyzji i ogromnego doświadczenia również wprowadza szkolenia w wirtualnej rzeczywistości. Możliwość tworzenia nieograniczonych scenariuszy sprawia, że trenujące osoby mogą przygotować się na każdą możliwość. W ten sposób coraz częściej trenują chirurdzy, piloci (komercyjni i wojskowi) czy inżynierzy.
Skoro już dokładnie wiesz, co to jest VR, to nie zdziwi Cię fakt, że również architektura chętnie korzysta z tej technologii. Proste wizualizacje powoli przechodzą w zapomnienie. Teraz inwestorzy mogą obejrzeć budynki czy nawet całe osiedla jeszcze przed ich powstaniem. Spacer po przyszłym biurowcu, budynku mieszkalnym czy parku pozwala lepiej zrozumieć ideę oraz zamysł architekta, a więc ułatwia podejmowanie decyzji inwestycyjnych.