Sztuczna inteligencja chroni wieloryby

Sztuczna Inteligencja Chroni Wieloryby 17aa6af, NEWSFIN

Foto: AdobeStock

r c

W zamku Baltimore w Irlandii odbyła się konferencja Ireland OceanTech. Podczas wydarzenia, stowarzyszenie Ocean Research and Conservation Association (ORCA) i Huawei Ireland opublikowały wyniki badań nad ochroną gatunków morskich w ramach projektu Smart Whales Sound.

Naukowcy proponują stworzenie systemu wykrywania wielorybów i powiadamiania w czasie rzeczywistym statków o ich występowaniu na danym obszarze.

– Hałas powodowany przez żeglugę morską i inną działalność człowieka może mieć szkodliwy wpływ na organizmy morskie, takie jak wieloryby i delfiny. Dźwięki przepływającego statku, takie jak niski szum kontenerowca, maskują nawoływania wielorybów i zakłócają efektywną komunikację zwierząt, mającą realny wpływ na ich życie np. skoordynowane karmienie młodych. Zautomatyzowane monitorowanie dzikiej przyrody jest możliwe dzięki oprogramowaniu Huawei ModelArts i pamięci masowej w chmurze w połączeniu z uczeniem maszynowym – mówi Emer Keaveney, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy ORCA Ireland.

Projekt Smart Whale Sounds rozpoczął się w marcu 2021 r. wraz z wdrożeniem systemu SAM o nazwie „Gannet” i obejmuje dwutonową boję do gromadzenia danych, która została umieszczona 9 km od wybrzeża Irlandii w hrabstwie Cork. To pierwszy taki autonomiczny projekt monitorowania bioakustyki waleni, który wykorzystuje zaawansowane modele sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia do automatycznego wykrywania i identyfikacji gatunków morskich.

Dzięki wykorzystaniu technologii chmurowej dane były przekazywane badaczom w czasie rzeczywistym, bez konieczności wydobywania sprzętu z morza, co prowadziłoby do dużych opóźnień i wiązałoby się z ryzykiem uszkodzenia.

Huawei globalnie podjął już wcześniej szereg działań na rzecz przyrody w ramach ogólnoświatowej inicjatywy TECH4ALL. We współpracy z Rainforest Connection (RFCx) firma wdrożyła m.in. system monitoringu akustycznego w Puszczy Białowieskiej, aby badać wpływ zmian klimatu na lokalną bioróżnorodność. W Austrii sztuczna inteligencja bada już wpływ zmian klimatycznych na różnorodność gatunków ptaków czy płazów w ekosystemie mokradeł nad Jeziorem Nezyderskim. Zaś na Filipinach i w Malezji na terenach Palawan i Sarawak rozwiązania bioakustyczne Nature Guardian pomagają chronić tamtejsze lasy deszczowe przed nielegalnym wyrębem, wykrywając dźwięki pił łańcuchowych i ciężarówek oraz wysyłając w czasie rzeczywistym powiadomienia do strażników za pomocą aplikacji na telefon. Z kolei w Parku Narodowym Nahuelbuta w Chile system Nature Guardian dostarcza danych do monitorowania  zagrożonego lisa Darwina, którego populacja szacowana jest już na mniej niż 1000 osobników.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *