Sztuczna inteligencja chroni wieloryby

Sztuczna Inteligencja Chroni Wieloryby 17aa6af, NEWSFIN

Foto: AdobeStock

r c

W zamku Baltimore w Irlandii odbyła się konferencja Ireland OceanTech. Podczas wydarzenia, stowarzyszenie Ocean Research and Conservation Association (ORCA) i Huawei Ireland opublikowały wyniki badań nad ochroną gatunków morskich w ramach projektu Smart Whales Sound.

Naukowcy proponują stworzenie systemu wykrywania wielorybów i powiadamiania w czasie rzeczywistym statków o ich występowaniu na danym obszarze.

– Hałas powodowany przez żeglugę morską i inną działalność człowieka może mieć szkodliwy wpływ na organizmy morskie, takie jak wieloryby i delfiny. Dźwięki przepływającego statku, takie jak niski szum kontenerowca, maskują nawoływania wielorybów i zakłócają efektywną komunikację zwierząt, mającą realny wpływ na ich życie np. skoordynowane karmienie młodych. Zautomatyzowane monitorowanie dzikiej przyrody jest możliwe dzięki oprogramowaniu Huawei ModelArts i pamięci masowej w chmurze w połączeniu z uczeniem maszynowym – mówi Emer Keaveney, współzałożyciel i dyrektor wykonawczy ORCA Ireland.

Projekt Smart Whale Sounds rozpoczął się w marcu 2021 r. wraz z wdrożeniem systemu SAM o nazwie „Gannet” i obejmuje dwutonową boję do gromadzenia danych, która została umieszczona 9 km od wybrzeża Irlandii w hrabstwie Cork. To pierwszy taki autonomiczny projekt monitorowania bioakustyki waleni, który wykorzystuje zaawansowane modele sztucznej inteligencji i głębokiego uczenia do automatycznego wykrywania i identyfikacji gatunków morskich.

Dzięki wykorzystaniu technologii chmurowej dane były przekazywane badaczom w czasie rzeczywistym, bez konieczności wydobywania sprzętu z morza, co prowadziłoby do dużych opóźnień i wiązałoby się z ryzykiem uszkodzenia.

Huawei globalnie podjął już wcześniej szereg działań na rzecz przyrody w ramach ogólnoświatowej inicjatywy TECH4ALL. We współpracy z Rainforest Connection (RFCx) firma wdrożyła m.in. system monitoringu akustycznego w Puszczy Białowieskiej, aby badać wpływ zmian klimatu na lokalną bioróżnorodność. W Austrii sztuczna inteligencja bada już wpływ zmian klimatycznych na różnorodność gatunków ptaków czy płazów w ekosystemie mokradeł nad Jeziorem Nezyderskim. Zaś na Filipinach i w Malezji na terenach Palawan i Sarawak rozwiązania bioakustyczne Nature Guardian pomagają chronić tamtejsze lasy deszczowe przed nielegalnym wyrębem, wykrywając dźwięki pił łańcuchowych i ciężarówek oraz wysyłając w czasie rzeczywistym powiadomienia do strażników za pomocą aplikacji na telefon. Z kolei w Parku Narodowym Nahuelbuta w Chile system Nature Guardian dostarcza danych do monitorowania  zagrożonego lisa Darwina, którego populacja szacowana jest już na mniej niż 1000 osobników.

Źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *