Czy Bruksela odpowie na groźby Trumpa dotyczące ceł? „Do końca lipca”

Po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa podwyżki ceł na UE, Komisja Europejska oświadczyła, że nie zamierza podejmować żadnych działań odwetowych wobec Stanów Zjednoczonych przed 1 sierpnia, jak poinformował we wtorek w Brukseli rzecznik Komisji Olof Gill. Wspomniał, że celem UE jest osiągnięcie porozumienia z Waszyngtonem do końca lipca. Zdjęcie

Czy Bruksela Odpowie Na Groby Trumpa Dotyczce Ce Do Koca Lipca 8c0c5ec, NEWSFIN

KE: Brak środków odwetowych wobec USA przed 1 sierpnia / DURSUN AYDEMIR / ANADOLU / AFP Reklama

We wtorek Komisja Europejska ogłosiła, że początkowy zestaw środków odwetowych – wprowadzonych w odpowiedzi na 25% cła sektorowe na stal i aluminium nałożone przez administrację Trumpa – zostanie wstrzymany do początku sierpnia . Cła te mają wpływ na import USA do UE, którego łączna wartość wynosi 21 miliardów euro. Lista obejmuje produkty rolne (drób, owoce, orzechy, soję), motocykle i jachty.

Cła Trumpa na UE: Bruksela nie wdroży środków odwetowych przed 1 sierpnia

Pomimo że amerykańskie cła pozostały w mocy – a w czerwcu wzrosły nawet do 50% – Bruksela zdecydowała się wstrzymać z cłami odwetowymi, aby „stworzyć okazję do negocjacji” dotyczących innych taryf , w szczególności ceł wzajemnych ustalonych na poziomie 20%, które Trump ogłosił, a następnie wstrzymał w kwietniu (obecnie stawka bazowa wynosi 10%).

Reklama

Mimo to negocjacje stanęły w obliczu niepewności w sobotę, kiedy prezydent USA udostępnił list przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za pośrednictwem platformy Truth Social, ogłaszając podwyższenie „wzajemnych taryf” do 30 procent od 1 sierpnia. Zauważył również, że jeśli UE podejmie działania odwetowe, taryfy mogą wzrosnąć jeszcze bardziej.

Ponadto w poniedziałek komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz przedstawił propozycję drugiego zestawu środków odwetowych , uzasadniając to działanie koniecznością „przywrócenia równowagi” w handlu między partnerami. „ Musimy być gotowi na wszystkie potencjalne scenariusze , w tym – jeśli zajdzie taka potrzeba – przemyślane i proporcjonalne działania mające na celu przywrócenie równowagi w naszych stosunkach transatlantyckich” – oświadczył Szefczovicz.

Katalog produktów wymienionych w 206-stronicowym dokumencie, do którego dotarła PAP, obejmuje tytoń, alkohol (wino, piwo i napoje spirytusowe), stal, aluminium, samoloty i samochody – towary kluczowe dla uprzemysłowionych stanów USA, które stanowią bazę wyborczą Trumpa. Lista ta ma zostać teraz poddana przeglądowi przez państwa członkowskie.

Pakiet ten został opracowany w odpowiedzi na proponowane „ceły wzajemne”, obowiązujące cła na samochody (25%) oraz podwyższone cła na stal i aluminium (50%). W komunikacie Komisji Europejskiej z poniedziałku wskazano, że drugi pakiet nie zostanie wprowadzony przed początkiem sierpnia .

Trwają rozmowy na temat umowy handlowej między UE i USA.

Rozmowy UE-USA są obecnie ożywione i, według rzecznika Gilla, znajdują się w „najbardziej delikatnej fazie”. Szefczovicz ma odbyć rozmowę telefoniczną z przedstawicielem USA ds. handlu Jamiesonem Greerem we wtorek wieczorem, a zespół negocjacyjny UE planuje wizytę w Waszyngtonie tego samego dnia.

UE rozważa również inne pozataryfowe działania odwetowe , w tym wdrożenie nowego unijnego instrumentu antyprzymusowego (ACI), który umożliwi firmom z krajów wywierających presję ekonomiczną na UE ograniczenie dostępu do kontraktów zamówień publicznych.

Prezydent Francji Emmanuel Macron opowiedział się w sobotę za wykorzystaniem ACI, apelując o szybszą reakcję UE. Von der Leyen zdystansowała się jednak od tej koncepcji, twierdząc, że narzędzie to jest przeznaczone na „sytuacje nadzwyczajne” i „jeszcze nie jesteśmy na tym etapie”.

Wskaźnik ACI można by również zastosować do usług – w tym cyfrowych i finansowych – gdzie, w przeciwieństwie do handlu towarami, Stany Zjednoczone mają nadwyżkę w stosunku do UE . „Pamiętajmy, że gospodarka amerykańska jest w znacznym stopniu zależna od gospodarki europejskiej. Duże firmy cyfrowe, znane jako GAFAM (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft), generują 25% swoich przychodów w Europie” – zauważył we wtorek francuski minister ds. cyfryzacji Jean-Noël Barrot.

Wideo: Do uruchomienia odtwarzacza wideo wymagany jest JavaScript. „Wydarzenia”: Rozbiórka kamienic wstrzymana. Konserwator zabytków interweniował. Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *