Po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa podwyżki ceł na UE, Komisja Europejska oświadczyła, że nie zamierza podejmować żadnych działań odwetowych wobec Stanów Zjednoczonych przed 1 sierpnia, jak poinformował we wtorek w Brukseli rzecznik Komisji Olof Gill. Wspomniał, że celem UE jest osiągnięcie porozumienia z Waszyngtonem do końca lipca.
/ DURSUN AYDEMIR / ANADOLU / AFP
We wtorek Komisja Europejska ogłosiła, że początkowy zestaw środków odwetowych – wprowadzonych w odpowiedzi na 25% cła sektorowe na stal i aluminium nałożone przez administrację Trumpa – zostanie wstrzymany do początku sierpnia . Cła te mają wpływ na import USA do UE, którego łączna wartość wynosi 21 miliardów euro. Lista obejmuje produkty rolne (drób, owoce, orzechy, soję), motocykle i jachty.
Cła Trumpa na UE: Bruksela nie wdroży środków odwetowych przed 1 sierpnia
Pomimo że amerykańskie cła pozostały w mocy – a w czerwcu wzrosły nawet do 50% – Bruksela zdecydowała się wstrzymać z cłami odwetowymi, aby „stworzyć okazję do negocjacji” dotyczących innych taryf , w szczególności ceł wzajemnych ustalonych na poziomie 20%, które Trump ogłosił, a następnie wstrzymał w kwietniu (obecnie stawka bazowa wynosi 10%).
Reklama
Mimo to negocjacje stanęły w obliczu niepewności w sobotę, kiedy prezydent USA udostępnił list przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen za pośrednictwem platformy Truth Social, ogłaszając podwyższenie „wzajemnych taryf” do 30 procent od 1 sierpnia. Zauważył również, że jeśli UE podejmie działania odwetowe, taryfy mogą wzrosnąć jeszcze bardziej.
Ponadto w poniedziałek komisarz ds. handlu Marosz Szefczovicz przedstawił propozycję drugiego zestawu środków odwetowych , uzasadniając to działanie koniecznością „przywrócenia równowagi” w handlu między partnerami. „ Musimy być gotowi na wszystkie potencjalne scenariusze , w tym – jeśli zajdzie taka potrzeba – przemyślane i proporcjonalne działania mające na celu przywrócenie równowagi w naszych stosunkach transatlantyckich” – oświadczył Szefczovicz.
Katalog produktów wymienionych w 206-stronicowym dokumencie, do którego dotarła PAP, obejmuje tytoń, alkohol (wino, piwo i napoje spirytusowe), stal, aluminium, samoloty i samochody – towary kluczowe dla uprzemysłowionych stanów USA, które stanowią bazę wyborczą Trumpa. Lista ta ma zostać teraz poddana przeglądowi przez państwa członkowskie.
Pakiet ten został opracowany w odpowiedzi na proponowane „ceły wzajemne”, obowiązujące cła na samochody (25%) oraz podwyższone cła na stal i aluminium (50%). W komunikacie Komisji Europejskiej z poniedziałku wskazano, że drugi pakiet nie zostanie wprowadzony przed początkiem sierpnia .
Trwają rozmowy na temat umowy handlowej między UE i USA.
Rozmowy UE-USA są obecnie ożywione i, według rzecznika Gilla, znajdują się w „najbardziej delikatnej fazie”. Szefczovicz ma odbyć rozmowę telefoniczną z przedstawicielem USA ds. handlu Jamiesonem Greerem we wtorek wieczorem, a zespół negocjacyjny UE planuje wizytę w Waszyngtonie tego samego dnia.
UE rozważa również inne pozataryfowe działania odwetowe , w tym wdrożenie nowego unijnego instrumentu antyprzymusowego (ACI), który umożliwi firmom z krajów wywierających presję ekonomiczną na UE ograniczenie dostępu do kontraktów zamówień publicznych.
Prezydent Francji Emmanuel Macron opowiedział się w sobotę za wykorzystaniem ACI, apelując o szybszą reakcję UE. Von der Leyen zdystansowała się jednak od tej koncepcji, twierdząc, że narzędzie to jest przeznaczone na „sytuacje nadzwyczajne” i „jeszcze nie jesteśmy na tym etapie”.
Wskaźnik ACI można by również zastosować do usług – w tym cyfrowych i finansowych – gdzie, w przeciwieństwie do handlu towarami, Stany Zjednoczone mają nadwyżkę w stosunku do UE . „Pamiętajmy, że gospodarka amerykańska jest w znacznym stopniu zależna od gospodarki europejskiej. Duże firmy cyfrowe, znane jako GAFAM (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft), generują 25% swoich przychodów w Europie” – zauważył we wtorek francuski minister ds. cyfryzacji Jean-Noël Barrot.
Do uruchomienia odtwarzacza wideo wymagany jest JavaScript. Polsat News