Sześć nowych miast pojawi się w Polsce. Zmiany wkrótce.

Od przyszłego roku w Polsce ma powstać sześć nowych miast, zgodnie z projektem rozporządzenia złożonym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Prawa miejskie otrzymają gminy w czterech województwach: mazowieckim, lubelskim, opolskim i śląskim. Dodatkowo, granice niektórych miast oraz nazwa jednej gminy ulegną zmianie.

Zdjęcie

Sze Nowych Miast Pojawi Si W Polsce Zmiany Wkrtce 10f03ee, NEWSFIN

W przyszłym roku Janów Podlaski, znany ze swojej stadniny koni, również zyska status miasta / Wojciech Olkusnik / East News Reklama

Zgodnie z propozycją, z dniem 1 stycznia 2026 roku sześć miast uzyska status miasta. Połowa z nich znajduje się w województwie mazowieckim. Stanisławów, położony w powiecie mińskim, liczący prawie 1800 mieszkańców, otrzyma prawa miejskie. Małkinia Górna, licząca 5000 mieszkańców w powiecie ostrowskim, oraz Staroźreby w powiecie płockim, liczące połowę tej liczby mieszkańców, również otrzymają prawa miejskie.

Nowe miasta i zmiany granic gmin

W przyszłym roku Janów Podlaski, znany ze stadniny koni, w powiecie bialskim w województwie lubelskim, również uzyska prawa miejskie. Piątym miastem, które otrzymało prawa miejskie, są Branice, położone w Sudetach Wschodnich (powiat głubczycki, województwo opolskie). Ostatnim miastem, które uzyskało prawa miejskie, jest Janów w powiecie częstochowskim w województwie śląskim. Miasto to odzyskuje prawa miejskie utracone w 1870 roku.

Reklama

Od przyszłego roku kilka gmin również doświadczy zmian w swoich granicach. W województwie małopolskim korekty nastąpią między gminami Rytro i Piwniczna-Zdrój, między Zemborzycami i Stryszem oraz między Niepołomicami i Kłajem. W województwie mazowieckim zmiany nastąpią między gminami Zakrzew i Radom, a w województwie śląskim między Radzionkowem i Piekary Śląskie.

Gmina przechodzi zmianę nazwy. Mieszkańcy są sfrustrowani błędami.

Zmianie ulegną również granice niektórych miast w województwach lubelskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim i śląskim. W województwie warmińsko-mazurskim gmina Nowe Miasto Lubawskie od przyszłego roku zmieni nazwę na gminę Bratian. Decyzja ta wynikała z faktu, że w powiecie nowomiejskim znajdują się dwie gminy – wiejska i miejska – obie o nazwie Nowe Miasto Lubawskie. Mieszkańcy tych gmin od lat skarżą się na błędy w doręczaniu przesyłek i przesyłek pocztowych.

Proces nadawania statusu miasta obejmuje konsultacje społeczne, standardowe referendum, a następnie ocenę przez radę gminy. Jak wielokrotnie podkreślało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, uzyskanie statusu miasta wiąże się między innymi z poprawą wizerunku i wzrostem prestiżu miasta. Może również zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną i zwiększyć możliwości ubiegania się o dofinansowanie rozwoju miast.

Wideo: Do uruchomienia odtwarzacza wideo wymagana jest obsługa JavaScript. „Wydarzenia”: Rozbiórka kamienic wstrzymana. Konserwator zabytków interweniował. Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *