Bezzałogowiec lądowy TAERO stanowi polską odpowiedź na wyzwania współczesnych warunków na polu bitwy – platforma jest zdolna do uczestnictwa w misjach rozpoznawczych oraz transportu ładunków w trudnych warunkach terenowych, „inteligentnie” podążając za żołnierzem lub poruszając się w kolumnie pojazdów
Michał Duszczyk
TAERO to duma polskich inżynierów – mowa o pojeździe załogowo-bezzałogowym, który ma za zadanie być krajowym rozwiązaniem na wyzwania nowoczesnego pola walki. Konstrukcja stworzona przez konsorcjum, w skład którego wchodzą Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej oraz firmy Stekop, AutoPodlasie i AP Solutions, ma na celu wprowadzenie nowej jakości w realizacji misji wojskowych. Innowacyjny projekt zostanie zaprezentowany podczas wrześniowego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Od muła na kołach po wyrzutnię dronów
Polski wynalazek to zaawansowany pojazd czterokołowy, który można konfigurować w różnorodny sposób. Co więcej, stworzono go tak, aby działał zarówno w trybie załogowym (jest dopuszczony do poruszania się po drogach publicznych i w terenie, gdy kierowca jest obecny), jak i w trybie bezzałogowym oraz autonomicznym.
– W sytuacjach zagrożenia, takich jak ostrzał lub inne niebezpieczne okoliczności, pojazd można szybko i łatwo przestawić na tryb bezzałogowy – wyjaśnia Krystian Jasiński, przedstawiciel firmy Stekop i jeden z twórców TAERO. – Dzięki centralnemu systemowi zarządzania pojazdem, żołnierze, używając mobilnego kontrolera, mogą zdalnie wydawać polecenia i określać trasę przejazdu, co zwiększa ich bezpieczeństwo na polu walki – dodaje. Wskazuje, że jednym z największych atutów TAERO jest jego modułowa konstrukcja.
– Dbamy o to, aby pojazd mógł być dostosowywany do specyficznych potrzeb różnych rodzajów wojsk. Możliwość różnorodnej zabudowy przestrzeni ładunkowej umożliwia na przykład transport amunicji oraz innych ładunków, a także wyposażenie pojazdu w specjalistyczny sprzęt. To znacząco podnosi jego funkcjonalność – komentuje Jasiński.
Konstrukcja, która powstała na bazie wojskowego pojazdu aeromobilnego AERO, może być wyposażona m.in. w wyrzutnię dronów Warmate od WB Electronics. Jednak możliwości są znacznie szersze. Eksperci zaznaczają, że TAERO potrafi poruszać się w trybie „follow me” za żołnierzem (jako tzw. muł na kołach) lub za innym pojazdem, w trybie wahadłowym (pomi