Kiedy ZUS wzywa do lekarza orzecznika? Przygotuj się do wizyty

Orzeczenie o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy to zadanie lekarza orzecznika. Jest to specjalista, który współpracuje z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i na jego wniosek ocenia, czy dana osoba faktycznie utraciła zdolność do pracy zarobkowej w wyniku naruszenia sprawności organizmu, czy może jednak rokuje na powrót do zdrowia i sprawności. W jakich okolicznościach ZUS potrzebuje takiej wiedzy? Kiedy wzywa lekarza orzecznika? Sprawdziliśmy to dokładnie. Zdjęcie

Kiedy Zus Wzywa Do Lekarza Orzecznika Przygotuj Sie Do Wizyty 9e30577, NEWSFIN

ZUS może wezwać na komisję lekarską, która oceni, czy chory faktycznie jest niezdolny do pracy. /123RF/PICSEL Reklama

Powody wezwania do lekarza orzecznika

Jesteś niezdolny do pracy? Potrzebujesz świadczenia rehabilitacyjnego? Musisz się przekwalifikować z powodu swojej choroby? Jesteś od jakiegoś czasu na zwolnieniu lekarskim lub pobierasz rentę? Oto sytuacje, w których ZUS wezwie 3-osobową komisję lekarską, aby oceniła ona stan twojego zdrowia oraz rokowania na przyszłość.

Reklama

  • Renta z tytułu niezdolności do pracy – jednym z głównych powodów wezwania do lekarza orzecznika jest ubieganie się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Aby otrzymać takie świadczenie, chory musi udowodnić, że jego stan zdrowia uniemożliwia wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Lekarz orzecznik ocenia, czy stan zdrowia pacjenta spełnia kryteria określone w przepisach.
  • Świadczenie rehabilitacyjne – gdy choroba lub uraz wykluczają pracownika z rynku pracy, a zwolnienie lekarskie się kończy, pracownik może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne wypłacane maksymalnie przez 12 miesięcy. Lekarz orzecznik ocenia, czy istnieje szansa na odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu odpowiedniego leczenia lub rehabilitacji i to jego decyzja jest podstawą do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego,
  • Zasiłek chorobowy – w przypadku długotrwałej choroby, lekarz orzecznik może zostać poproszony o ocenę, czy pracownik faktycznie jest niezdolny do pracy oraz czy stan zdrowia uzasadnia przedłużenie zasiłku chorobowego.

Kim jest osoba niezdolna do pracy? Definicje

Przy orzecznictwie ZUS kieruje się ogólnie przyjętymi i obowiązującymi definicjami. Może uznać, że jesteś osobą częściowo lub całkowicie niezdolną do pracy przez określony czas. Maksymalnie jest to 5 lat, choć są też takie sytuacje, w których stan zdrowia pacjenta na pewno nie ulegnie poprawie i orzecznik może przyznać np. rentę na czas nieokreślony.

Niezdolny do pracy

  • Całkowicie lub częściowo utracił zdolność podjęcia i utrzymania pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu.
  • Nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu się.

Całkowicie niezdolny do pracy

Osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Częściowo niezdolny do pracy

Osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Co zrobić, gdy dostaniesz wezwanie do lekarza orzecznika?

ZUS wysyła oficjalne wezwanie do osoby ubiegającej się o świadczenie. Wezwanie zawiera informacje o terminie, miejscu oraz dokumentach, które należy przynieść na wizytę u lekarza orzecznika, a właściwie na komisji lekarskiej składającej się z trzech medyków.

Dokumentacja to zazwyczaj wszystkie wyniki badań, opinie lekarskie, historia choroby i inne, które mogą okazać się decydujące przy podejmowaniu decyzji przez orzecznika. Bądź przygotowany na badanie także w czasie wizyty. Obejmuje ono wywiad oraz badanie fizykalne, a w razie potrzeby może zostać rozszerzone o dodatkową diagnostykę – otrzymasz skierowanie na specjalistyczne badania.

Rezultat badania – orzeczenie o zdolności do pracy lub jej braku

Efektem wizyty przed komisją lekarską powołaną przez ZUS jest wydanie orzeczenia o zdolności do pracy lub niezdolności do podjęcia jej. W tym drugim przypadku, lekarz orzecznik stwierdza:

  • datę powstania niezdolności do pracy,
  • to, czy niezdolność jest trwała czy czasowa i czy przewiduje okres, po którym pacjent wyzdrowieje,
  • jak niezdolność wpływa na życie pacjenta, jak do niej doszło (wypadek w pracy, choroba zawodowa),
  • niezdolność do samodzielnej egzystencji,
  • czy przekwalifikowanie zawodowe w tej sytuacji pomoże.

W związku z powyższym, a także biorąc pod uwagę wywiad lekarski i historię choroby pacjenta, orzecznicy ustalają:

  • stopień naruszenia sprawności organizmu,
  • czy jest możliwość odzyskania sprawności po wdrożonym leczeniu i rehabilitacji,
  • czy jest możliwość przekwalifikowania się pacjenta i pracy na innym stanowisku.

Co zrobić, gdy komisja lekarska stwierdzi zdolność do pracy?

Orzeczenie o zdolności do podjęcia pracy zarobkowej jest równoznaczne z odebraniem świadczenia (rentowego, rehabilitacyjnego) i konieczności znalezienia zatrudnienia. Zawsze jednak możesz się od takiej decyzji odwołać.

Możesz wnieść sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika do komisji lekarskiej w ciągu 14 dni od dnia jego otrzymania. Komisja lekarska nie rozpatrzy sprzeciwu złożonego po terminie. W uzasadnionych przypadkach ZUS, na twój wniosek, może przywrócić termin na wniesienie sprzeciwu.

Prezes ZUS ma 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika na zgłoszenie zarzutu wadliwości orzeczenia i przekazanie sprawy do komisji lekarskiej. O zgłoszeniu zarzutu ZUS cię poinformuje. Komisja lekarska, rozpatrując sprzeciw lub zarzut wadliwości, oceni niezdolność do pracy, jej stopień oraz ustali wymienione wyżej okoliczności.

Przeczytaj także

Coraz trudniej o spokój na L4? ZUS wzmacnia kontrole

ZUS od kwietnia wypłaca już 1431 zł. Decyzję w 14 dni

Sanatorium na koszt ZUS. 24 dni bezpłatnych zabiegów

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *