Czterech członków najbogatszej rodziny w Wielkiej Brytanii mierzy się z zarzutami, za które może trafić do więzienia. Szwajcarski wymiar sprawiedliwości oskarżył ich o handel ludźmi i wyzysk pracowników.
Rodzina Hinduja, której majątek szacuje się na 37 miliardów funtów (47 miliardów dolarów), jest oskarżona o wyzysk i handel ludźmi – podało BBC. Sprawa tocząca się przed szwajcarskim sądem dotyczy wydarzeń, które rozgrywały się w willi w najdroższej dzielnicy Genewy, Cologny.
Zgodnie z aktem oskarżenia Prakash i Kamal Hinduja wraz z synem Ajayem i jego żoną Namratą mieli konfiskować paszporty zatrudnianej służby pochodzącej z Indii, płacić im 8 dolarów za 18-godzinny dzień pracy i zabraniać opuszczania posiadłości.
Jeden z najsłynniejszych prokuratorów Genewy Yves Bertossa mówił w tym tygodniu w sądzie w Genewie, że rodzina Hunduja wydawała na swoich indyjskich pracowników mniej niż na psa, którego roczne koszty miały sięgać 10 000 dolarów – podało BBC.
Pomimo że prawnicy brytyjskich miliarderów mieli wywalczyć dla swoich klientów pieniężną ugodę w sprawie o wyzysk, na stole leżą wciąż zarzuty związane z odebraniem paszportów. Szwajcaria traktuje je bardzo poważnie, a prokuratura domaga się, żeby podciągnąć je pod handel ludźmi.
Przeczytaj także
Lista najbogatszych Brytyjczyków. Majątek rodziny Hinduja wzrósł do rekordowego poziomu
Prawnicy rodziny Hinduja nie zaprzeczali niskim płacom otrzymywanym przez pracowników rodziny, ale próbowali niuansować sprawę, zauważając, że pracownicy otrzymywali również zakwaterowanie i wyżywienie.
Adwokaci miliarderów argumentowali również, że służący nie pracowali przez cały czas. “Jeśli usiądziesz i obejrzysz film z dziećmi, czy można to uznać za pracę? Nie sądzę” – argumentowali.
BBC zwracało również uwagę, że niektórzy byli pracownicy zeznawali na korzyść oskarżonych, przedstawiając ich jako przyjazną rodzinę, która traktowała swoich służących z godnością.
Yves Bertossa domaga się dla starszego małżeństwa – Prakasha i Kamali Hinduja – kar pięciu i pół roku więzienia oraz czterech lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności dla ich syna i jego żony. Ponadto pracownikom ma zostać wypłacone 3,5 miliona franków w ramach rekompensaty.
Mająca hinduskie korzenie rodzina Hinduja jest właścicielem globalnego konglomeratu Hinduja Group, który ma udziały w spółkach z takich sektorów, jak mobilność, media, infrastruktura i energia. Według rankingu "The Sunday Times Rich List" za 2023 rok, jej majątek 37,2 mld funtów.
Oprac. mm