Rada Polityki Pieniężnej na czerwcowym posiedzeniu zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych NBP na dotychczasowym poziomie. Stopa referencyjna wynosi więc 5,75 proc. Jakie są powody tej decyzji? Wiemy to dzięki komunikatowi RPP. Narracja Rady nie uległa znaczącej zmianie.
RPP podała powody decyzji dotyczącej stóp procentowych (Licencjodawca, Flickr, NBP)
Stopy procentowe decyzją Rady Polityki Pieniężnej zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. Jakie są powody tej decyzji? W motywacji Rady trudno doszukiwać się zaskoczeń.
Jak podano w komunikacie po posiedzeniu RPP, koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki pozostaje osłabiona, mimo pewnej poprawy w ostatnim czasie. W I kwartale 2024 roku roczna dynamika PKB w strefie euro była niska, a w Stanach Zjednoczonych relatywnie wysoka. Niepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach nadal się utrzymuje – czytamy w dokumencie opublikowanym na stronach RPP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Tłit – Robert Biedroń
Stopy procentowe bez zmian. RPP tłumaczy
Argumentacja, po którą sięga Rada w dalszej czasie komunikatu, nie odbiega od tego, co słyszeliśmy wcześniej. Inflacja w największych gospodarkach rozwiniętych, po znaczącym spadku w 2023 roku, w ostatnich miesiącach kształtowała się wciąż nieco powyżej celów inflacyjnych banków centralnych.
„W kierunku niższej inflacji oddziaływało ograniczenie presji kosztowej, widoczne w niskiej dynamice cen produkcji w przemyśle, jak również niska dynamika aktywności w wielu gospodarkach” – czytamy w komunikacie. Jednocześnie inflacja bazowa pozostaje powyżej inflacji ogółem, przy podwyższonej dynamice cen usług.
Ożywienie aktywności gospodarczej w Polsce
RPP podkreśla też, że w Polsce następuje stopniowe ożywienie aktywności gospodarczej. Według wstępnego szacunku GUS, roczna dynamika PKB wyniosła 2,0 proc. rok do roku w I kwartale 2024 r., wobec 1,0 proc. rok do roku w IV kwartale 2023 r. Dodatnio na wzrost PKB wpływała przede wszystkim odbudowa popytu konsumpcyjnego. Natomiast roczna dynamika inwestycji wyraźnie się obniżyła.
Jak wskazano w komunikacie, w kwietniu 2024 r. produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna były wyższe niż rok wcześniej, podczas gdy produkcja budowlano-montażowa była niższa. Utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, w tym niskie bezrobocie. Choć liczba pracujących pozostaje wysoka, to zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2024 r. było niższe w ujęciu rocznym. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń utrzymuje się na wysokim poziomie.
Inflacja CPI w maju 2024 r.
Według szybkiego szacunku GUS, roczny wskaźnik inflacji CPI w maju 2024 r. wyniósł 2,5 proc., wobec 2,4 proc. w kwietniu 2024 r. W maju wzrosła roczna dynamika cen energii, w tym paliw. Z kolei roczna dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych nieznacznie się obniżyła. Na podstawie danych GUS można szacować, że w maju ponownie obniżyła się inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii.
„W kwietniu 2024 r. utrzymywał się wyraźny spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu w ujęciu rocznym, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z relatywnie niską – mimo pewnego przyspieszenia – dynamiką aktywności gospodarczej ogranicza to dynamikę cen towarów i usług konsumpcyjnych” – zaznaczono w komunikacie. Rada ocenia także, że obniżaniu inflacji sprzyja umocnienie kursu złotego, spójne z fundamentami polskiej gospodarki.
Perspektywy inflacji w kolejnych kwartałach
W ocenie RPP, napływające dane wskazują, że mimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej koniunktury i niższej presji inflacyjnej za granicą ogranicza krajową inflację. W efekcie w II kwartale 2024 r. roczna dynamika CPI będzie kształtowała się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP. Towarzyszyć temu będzie niższa niż w poprzednich kwartałach inflacja bazowa, choć – wobec podwyższonej dynamiki cen usług – pozostanie ona wyższa od inflacji CPI.
Jak podkreślono w komunikacie, w kolejnych kwartałach kształtowanie się inflacji obarczone jest jednak znaczną niepewnością, związaną m.in. z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, w tym na oczekiwania inflacyjne, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce oraz sytuacją na rynku pracy. W przypadku podniesienia cen energii w II połowie 2024 r. inflacja wzrośnie. Jednocześnie w średnim okresie w kierunku wyższej presji popytowej w gospodarce oddziaływać będzie wyraźny wzrost wynagrodzeń, w tym w związku z podwyżkami płac w sektorze publicznym.
W tych warunkach Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. RPP ocenia, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej.
NBP zapewnia, że będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla trwałego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. „NBP może stosować interwencje na rynku walutowym” – podsumowano w komunikacie.