Abonament RTV. Wiceministra chce, żeby więcej osób było zwolnionych z opłat

W Polsce od lat funkcjonuje abonament radiowo-telewizyjny, czyli opłata, dzięki której działają telewizja i radio publiczne. Jak się okazuje, niedługo w naszym kraju ma dojść do „głębokiej reformy prawa medialnego”. Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury, w odpowiedzi na interpelację wiceministry edukacji, Joanny Muchy, wskazał, że resort „nie planuje wprowadzać częściowych zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych”. Dodał, że ministerstwo pracuje nad „gruntowną reformą mediów publicznych, dostosowujących je do standardów europejskich”. Zdjęcie

Abonament Rtv Wiceministra Chce Zeby Wiecej Osoacuteb Bylo Zwolnionych Z Oplat 7314f72, NEWSFIN

Abonament RTV, obok finansowania z budżetu państwa, to najpowszechniejszy sposób opłacania mediów publicznych w Europie /123RF/PICSEL Reklama

Wiceministra edukacji skierowała do ministra kultury i dziedzictwa narodowego interpelację w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zapytała m.in. o to, czy możliwe będzie, nawet częściowe, zwolnienie z opłat za abonament RTV większej liczby osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, a także, jakie zmiany w opłacie abonamentowej zamierza przedstawić ministerstwo. 

Seniorzy i inwalidzi nie mają pieniędzy na opłaty za abonament RTV

Joanna Mucha wskazała, że do jej biura wpływa wiele wniosków w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego

Reklama

– Zauważalny jest fakt, że są to pytania najczęściej zadawane przez seniorów, inwalidów oraz osoby w trudnej sytuacji materialnej. Zazwyczaj zwracają uwagę, że zwolnienie z płacenia abonamentu nie przewiduje sytuacji, w której oni się znaleźli – czytamy w interpelacji.  

Wiceministra edukacji podkreśliła, że dla wielu osób taki wydatek stanowi duże obciążenie domowego budżetu

– Dziś wpłynął do biura poselskiego mail od Pana, który ze względu na chorobę otrzymał rentę okresową. Dochód ten nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia – dodała. 

„Nie będzie zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych”

W odpowiedzi na powyższe pytania, Andrzej Wyrobiec wskazał, że w ministerstwie „rozpoczęły się prace analityczne związane z koniecznością przeprowadzenia głębokiej reformy prawa medialnego w Polsce, w tym również zmian związanych z systemem finansowania mediów publicznych„.  

– Przygotowywane przez Ministerstwo analizy dotyczące możliwych zmian w zakresie prawa medialnego mają również na celu opracowanie założeń różnych wariantów finansowania mediów publicznych, które w dalszej kolejności zostaną poddane szerokim konsultacjom społecznym – czytamy w odpowiedzi na interpelację wiceministry. 

Wiceminister odniósł się również do możliwości rozszerzenia listy osób zwolnionych z opłat za abonament RTV

– Mając zatem na uwadze projektowaną gruntowną reformę mediów publicznych, dostosowujących je do standardów europejskich, w chwili obecnej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie planuje wprowadzać częściowych zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych – wskazał Andrzej Wyrobiec.  

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *