Abonament RTV albo postępowanie egzekucyjne. Poczta Polska nie ma litości

Poczta Polska tylko w pierwszej połowie 2023 roku postarała się o wszczęcie postępowań egzekucyjnych wobec niemal 6 tys. osób, które unikały płacenia abonamentu RTV. Jednak nie każdy, kto unika opłacania abonamentu RTV, może spodziewać się wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Poczta Polska w pierwszej kolejności zajmuje się szczególną grupą osób.

Zdjęcie

Abonament Rtv Albo Postępowanie Egzekucyjne Poczta Polska Nie Ma Litości 0f8cc0f, NEWSFIN

Abonament RTV albo postępowanie egzekucyjne. Poczta Polska nie ma litości /123RF/PICSEL

Reklama

  • Abonament RTV jest nieustannie sprawdzany przez Pocztę Polską nie tylko w ramach kontroli.
  • Poczta Polska monitoruje opłacanie abonamentu przez tych, którzy zarejestrowali swoje odbiorniki. W wypadku wystąpienia zaległości, wysyła upomnienie.
  • Od doręczenia pisma mamy 7 dni na uregulowanie zaległych opłat abonamentowych – potem rusza postępowanie egzekucyjne. Do końca pierwszej połowy 2023 roku wszczęto je wobec niemal 6 tys. osób.

Abonament RTV to budząca kontrowersje opłata, która w teorii powinna być uiszczana przez każdego, kto posiada telewizor lub radio. Jednak w praktyce unikanie regulowania tej opłaty nie skutkuje negatywnymi konsekwencjami, dopóki Poczta Polska, która zajmuje się jej ściąganiem, nie udowodni, że pomimo zaistnienia obowiązku opłacania, dana osoba nie płaci.

Abonament RTV pod lupą Poczty Polskiej. Za niepłacenie wysoka kara i opłacenie zaległości

Poczta Polska ma w swoich kadrach specjalnych kontrolerów, których grupa liczy około kilkadziesiąt osób. Ci zajmują się kontrolowaniem w całym kraju, czy obowiązek opłacania abonamentu RTV występuje i czy objęta nim osoba reguluje opłatę. To właśnie ci kontrolerzy mogą zapukać do naszych drzwi, jednak jak przyznała sama Poczta Polska, o wiele częściej na ich celowniku znajdują się przedsiębiorstwa i zakłady pracy.

Jeśli kontrolerzy z Poczty Polskiej, którzy przyjdą do domu czy firmy, wskażą, że w rzeczywistości na miejscu znajduje się choć jeden telewizor czy radio, a nie jest opłacany abonament RTV, mogą nałożyć karę. Kara za nieopłacanie abonamentu RTV to 30-krotność miesięcznej stawki, a jeszcze oprócz tego trzeba zapłacić zaległe składki.

Nie każdy płaci karę po kontroli abonamentu RTV. Wobec kogo postępowanie egzekucyjne?

Jednak to w wyniku kontroli z Poczty Polskiej wszczyna się postępowanie egzekucyjne. Jak donosi portal Wirtualne Media, który dotarł do danych dotyczących wszczętych postępowań egzekucyjnych, z tym problemem muszą liczyć się ci Polacy, którzy zarejestrowali w przeszłości telewizor lub radio, ale przestali opłacać abonament RTV. Poczta Polska cały czas kontroluje, czy zarejestrowane osoby regulują opłatę.

W wypadku, gdy ktoś przestaje opłacać abonament RTV, tak zweryfikowana przez Pocztę Polską osoba otrzyma w pierwszej kolejności listowne upomnienie. Jeśli adresat nie ureguluje zaległości w ciągu 7 dni, musi liczyć się z tym, że Poczta Polska wystawi tytuł wykonawczy i skieruje pismo do urzędu skarbowego. Wówczas sprawa trafia w ręce specjalnie wytypowanych do tego zadania poborców podatkowych, którzy mają uprawnienia zbliżone do komorników.

Poborca w ramach postępowania może zająć rachunek w banku, a nawet dom

Portal Wirtualne Media donosi, że tylko w pierwszej połowie 2023 roku postępowanie egzekucyjne z tytułu nieopłacania abonamentu RTV wszczęto przeciwko 5958 osobom. Co ciekawe, medium donosi, że zgodnie z danymi przekazanymi przez Ministerstwo Finansów, to znaczny spadek względem analogicznego okresu roku 2022. W pierwszej połowie ubiegłego roku takich postępowań było 25 444. W sumie zaś w całym 2022 roku liczba postępowań egzekucyjnych z tytułu nieopłacanego abonamentu RTV dobiła do 46 255.

Czym może skutkować postępowanie egzekucyjne? Urząd skarbowy może w mało przyjemny sposób postarać się o pokrycie zadłużenia. Jeśli padło na emeryta, uregulowanie zaległości może nastąpić z emerytury, a w przypadku większego zadłużenia poborca podatkowy może nawet postarać się o spłacenie go z zajętej nieruchomości. W sumie skarbówka na cel opłaty abonamentu RTV może zająć pieniądze na przykład z:

  • z rachunku bankowego,
  • z nadpłaty podatku,
  • z emerytury,
  • z pensji,
  • z akcji i obligacji,
  • z nieruchomości.

Co jeśli zaległości są zbyt duże, ale chcemy zaległy abonament RTV opłacić? Mogą być raty

Pewnym ratunkiem przed nieprzyjemnymi konsekwencjami nieopłacania abonamentu RTV w wypadku osób, które wcześniej zgłosiły do Poczty Polskiej posiadanie telewizora lub radia, jest zgłoszenie się po rozłożenie zaległości na raty. W tym celu wnioskować trzeba jednak nie do Poczty Polskiej, ale do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W szczególnych sytuacjach możliwe jest nawet umorzenie zadłużenia.

Przemysław Terlecki

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. 1992-2022. Najlepszy czas Polski: Pro-Environment – polska firma walczy z mikroplastikiem

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *