Praga stawia ograniczenia elektrycznym hulajnogom. Zakaz utrudni korzystanie

Praga Stawia Ograniczenia Elektrycznym Hulajnogom Zakaz Utrudni Korzystanie D3f665f, NEWSFIN

Foto: Shutterstock

Andrzej Mandel

Praga jest kolejną europejską stolicą, w której radni i władze biorą się za robienie porządku z elektrycznymi hulajnogami blokującymi chodniki. Radni dzielnicy Praha 1, obejmującej historyczne centrum – Stare Miasto, Josefov, Nowe Miasto i Hradczany – zdecydowali, że w obrębie dzielnicy wprowadzony zostanie zakaz parkowania hulajnóg elektrycznych. W uzasadnieniu uchwały, która podjęta została, jak podkreślano, „bez względu na przynależność polityczną”, radni powołali się na problemy związane z hulajnogami.

– Hulajnogi elektryczne często blokują chodniki, co ogranicza mobilność pieszych i utrudnia ruch w centrum miasta – stwierdziła rada dzielnicy.

Hulajnogi „szkodzą reputacji”

Radni argumentowali, że sposób parkowania urządzeń transportu osobistego „szkodzi wyglądowi i reputacji historycznego centrum miasta”, a także stwarza „nierówne warunki dla przedsiębiorców”. Ten ostatni argument wynika z faktu, że o ile np. restauratorzy płacą za zajęcie chodników czy uliczek pod ogródki (albo miejsca postoju dla dostawców), o tyle Bolt i Lime, które w Pradze są operatorami hulajnóg, nie płacą za zajmowanie chodników pod parkowanie swoich urządzeń.

Decyzja rady dzielnicy mogła zostać podjęta dzięki nowym wytycznym wydanym przez czeski rząd 1 sierpnia 2023 roku, które uściślają zasady korzystania z przestrzeni publicznej przez komercyjne usługi współdzielenia urządzeń transportu osobistego. Nowa interpretacja przepisów pozwala wprowadzać zakazy i pobierać opłaty za korzystanie z przestrzeni publicznej.

Warto podkreślić, że decyzja praskich radnych nie zabrania poruszania się hulajnogami w obrębie historycznego centrum, a jedynie parkowania w przestrzeniach publicznych (w obrębie jezdni, chodników czy w parkach). Nadal można parkować na terenie prywatnym, nadal można też hulajnogą przejechać. Radni dzielnicy wezwali też do zrobienia z hulajnogami porządku na poziomie całego miasta.

Praga jest już kolejną europejską stolicą, która bierze się za hulajnogi elektryczne, które faktycznie sprawiają problemy. Jednak prażanie nie podjęli tak radykalnych kroków, jak Paryż, który zakazał hulajnóg całkowicie.

Radni historycznego centrum czeskiej stolicy nie zajmują się tylko ograniczaniem ruchu hulajnóg. W maju przegłosowali memorandum, w którym domagają się od władz miasta aktywniejszych działań na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego w obrębie dzielnicy.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *