Port w Dubrowniku, Chorwacja
Urszula Lesman
HAC przypomniała, że sezonowe ceny opłat drogowych zostały wprowadzone w już 2017 r., ale zostały zawieszone przez ostatnie cztery lata, w związku z pandemia i kryzysem w turystyce przez nią wywołanym. Wyższe, letnie opłaty za przejazdy autostradami to jedno z działań wspierających obywateli i gospodarkę w sezonie turystycznym – przypomina spółka.
W przeciwieństwie do innych usług, ceny opłat za autostrady nie są dostosowywane do inflacji, a ich wysokość pozostaje taka sama od 2012 roku – informuje HAC.
Wprowadzenie sezonowych stawek opłat drogowych dla niektórych kategorii pojazdów wynika z nasilonego ruchu w miesiącach letnich. W dwa wakacyjne miesiące realizowanych jest około 40 proc. całkowitego rocznego ruchu, a na niektórych autostradach liczba pojazdów w okresie letnim wzrasta nawet trzykrotnie w porównaniu do reszty roku.
„W konsekwencji koszty utrzymania, bezpieczeństwa, monitorowania i zarządzania ruchem znacznie rosną w miesiącach letnich. W ogólnym ruchu pojazdów w okresie letnim największy udział mają motocykle, pojazdy osobowe, pojazdy osobowe z przyczepami i samochody kempingowe” – napisano w komunikacie prasowym HAC.
Szczegółowe informacje o taryfach znajdują się na stronie chorwackiego operatora autostrad https://www.hac.hr.
Chorwacja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Europie.
Jak wynika z danych systemu eVisitor, w ubiegłym roku do Chorwacji przyjechało 20,6 mln turystów, którzy zabukowali 108 mln noclegów.
Chorwacja zarobiła 825 milionów euro na turystach zza granicy tylko w pierwszym kwartale tego roku, w porównaniu z 662 milionami euro w analogicznym okresie roku poprzedniego – wynika z danych chorwackiego banku centralnego. Przychody generowane przez zagranicznych turystów stanowiły 19 proc. szacowanego produktu krajowego brutto (PKB) w pierwszym kwartale – poinformował bank. W 2023 roku przychody z turystyki zagranicznej wyniosły 14,598 miliarda euro, czyli 18,8 procent PKB.