Zarząd PKP Cargo złożył wniosek do sądu o otwarcie postępowania sanacyjnego

Zarzad Pkp Cargo Zlozyl Wniosek Do Sadu O Otwarcie Postepowania Sanacyjnego D342c60, NEWSFIN

PKP Cargo chce postępowania sanacyjnego

Foto: PKP Cargo

ula

Postępowanie sanacyjne (uzdrowieniowe) jest przeciwieństwem upadłości – podkreśla spółka w komunikacie. Postępowanie ma na celu uratowanie przedsiębiorstwa i długoterminowe przywrócenie mu płynności i konkurencyjności, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej liczby potrzebnych miejsc pracy – zapewnia zarząd.

Według władz PKP Cargo postępowanie sanacyjne jest jedyną realną szansą na przetrwanie. Szczególnie w sytuacji braku porozumienia ze stroną społeczną.

PKP CARGO S.A. nie posiada zdolności upadłościowej, ale „jest niestety w stanie przestać funkcjonować, jeśli utraciłaby płynność finansową, co w praktyce wiązałoby się z utratą miejsc pracy przez tysiące pracowników”.

„Złożenie wniosku ma przede wszystkim na celu poprawę sytuacji finansowej oraz płynnościowej Spółki oraz danie nadziei utrzymania tysięcy miejsc pracy. Decyzję o złożeniu wniosku Zarząd podjął mając na względzie najlepszy interes Spółki, jak też jej pracowników oraz akcjonariuszy” – napisano w komunikacie prasowym.

Krytyczna sytuacja finansowa w PKP Cargo

PKP Cargo od 1 czerwca kieruje swoich pracowników na tzw. nieświadczenie pracy. Docelowo ma być nim objętych do 30 proc. zatrudnionych, czyli 4,15 tys. osób. Część załogi ma być również przeniesiona do Polregio. Spółki podpisały już list intencyjny w tej sprawie.  Związkowcy są niezadowoleni z działań podejmowanych przez zarząd spółki i grożą protestami. Apelują też o pomoc do rządu Donalda Tuska.

Były zarząd i rada nadzorcza PKP Cargo bez absolutorium

Zwyczajne walne zgromadzenia PKP Cargo nie udzieliło absolutorium pięciu osobom ze ścisłego kierownictwa przewoźnika z wykonywanych przez nich obowiązków w 2023 r. Skwitowania nie otrzymali, były prezes Dariusz Seliga oraz byli członkowie zarządu: Zenon Kozendra, Maciej Jankiewicz, Marek Olkiewicz i Jacek Rutkowski. Absolutorium przegłosowano za to w odniesieniu do wszystkich 11 członków rady nadzorczej.

Pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo Marcin Wojewódka zapowiedział zawiadomienia do prokuratury związane z działaniem na szkodę spółki przez poprzedni zarząd.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *