Złoty Tydzień i decyzja RPP

W nadchodzącym tygodniu przekonamy się, jak na informacje o najniższej od lutego 2022 r. inflacji zareaguje Rada Polityki Pieniężnej na czele z przewodniczącym Adamem Glapińskim. Wśród danych spoza Polski kluczowe będą doniesienia z amerykańskiego rynku pracy. Ponadto spływać będą dane o piemajach, a Chińczycy będą świętować Złoty Tydzień. 

Zloty Tydzien I Decyzja Rpp 1eb6599, NEWSFIN

fot. Piotr Malecki / / FORUM

Niedziela, 1 października

Już w niedzielę będzie można podczas weekendowej kawy rzucić okiem na odczyt chińskiego PMI dotyczącego usług i przemysłu. Tydzień temu pisaliśmy o sobotnich danych publikowanych przez rządowy ośrodek badań, natomiast w niedzielę poznamy wyniki podane przez Caixin i Markit.

Poniedziałek, 2 października

Chińczycy dalej będą mieli wolne, ponieważ w Państwie Środka od 1 października trwa Złoty Tydzień, czyli Święto Narodowe Chińskiej Republiki Ludowej, trwające do 7 października. W tym czasie nie działają chińskie giełdy, zamknięte są instytucje i zakłady pracy, a fabryki wstrzymują produkcję, aby pracownicy mieli czas na powrót do domu oraz świętowanie.

Tymczasem w ręce inwestorów trafią najnowsze odczyty przemysłowych indeksów PMI m.in. dla Niemiec, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Japonii, Szwecji, całej UE czy USA (dla Polski o godz. 9:00). W Stanach jak zwykle będzie śledzony z większą uwagą przemysłowy odczyt ISM. Kalendarz ekonomiczny podaje też wystąpienie Jerome'a Powella, który jak zwykle może mieć większy wpływ na inwestycyjny sentyment. 

Na GPW ostatnie spółki przewidziały swoje raporty półroczne, a będą to m.in. Movie Games, Scope Fluidics, Feerum, Sfinks, PlayWay, SimFabric, All in Games, czy T-Bull.

Wtorek, 3 października

We wtorek decyzję ws. stóp procentowych ogłoszą władze monetarne Australii. Ponadto, dane o tempie wzrostu cen konsumpcyjnych we wrześniu opublikują Szwajcarzy i Turcy, znajdujący się po przeciwnych stronach globalnej tabeli inflacyjnej.

Środa, 4 października

Centralnym punktem finansowo-gospodarczego tygodnia w Polsce będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Tradycyjnie nie wiemy, o której godzinie RPP ogłosi decyzję ws. stóp procentowych.

Najistotniejsze jest oczywiście to, jaka będzie to decyzja po tym jak we wrześniu ścięto stopę referencyjną o 75 pb. mocno ucierpiał złoty i polska giełda. Po ostatnich danych o inflacji i osłabieniu złotego coraz trudniej ocenić jak zachowa się RPP.

Oprócz polskich władz monetarnych decyzje w środę podejmą również władze banku centralnego Nowej Zelandii, a w kalendarzu widniej też wystąpienie prezeski EBC Christine Lagarde. Ponadto na rynku pojawią się tym razem usługowe piemaje, a w USA także odczyt ISM. Za Oceanem pokażą się również dane z amerykańskiego rynku pracy – raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym poza rolnictwem.  

Czwartek, 5 października

Dzień po posiedzeniu RPP głos prawdopodobnie zabierze prezes NBP i przewodniczący Rady prof. Adam Glapiński. Tzw. "konferencja prasowa" zapewne rozpocznie się po godz. 15:00, termin nie jest jeszcze potwierdzony. Inwestorzy będą się doszukiwali w słowach prezesa NBP informacji, jakie będą kolejne posunięcia polskich władz monetarnych. Ostatnim razem rynek, szczególnie walutowy, na konferencję zareagował osłabieniem złotego. 

W czwartek zostaną opublikowane dane o niemieckim handlu zagranicznym, produkcji przemysłowej we Francji i Hiszpanii. Po południu pojawią się ważne dane z USA o sierpniowym bilansie handlu zagranicznego. Tradycyjnie, jak co czwartek poznamy liczbę wniosków o zasiłek w Ameryce, co będzie kolejnym raportem z rynku pracy przed najważniejszymi danymi.  

Piątek, 6 października

W piątek poznamy kolejne statystyki zza zachodniej granicy, tym razem dot. zamówień w niemieckim przemyśle. Ciekawiej będzie po południu. O godz. 14:00 NBP opublikuje protokół z posiedzenia RPP.

Pół godziny później w ręce inwestorów trafią "payrollsy" ze Stanów Zjednoczonych. Wciąż mocny rynek pracy jest jednym z czynników, dla których narracja Fedu dotycząca stóp procentowych sprowadza się do hasła „wyżej na dłużej”. Dowiemy się zatem czy ten czynnik dalej jest argumentem za tym stwierdzeniem.

Michał Kubicki 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *