Ogłoszony pod koniec 2024 r. przez premiera Albanii plan 12-miesięcznego zakazu korzystania z TikToka wywołał w kraju debatę na temat wolności słowa – zauważyła w czwartek agencja Reutera, komentując próbę Tirany "ograniczenia przemocy wśród ludzi młodych".
Albański premier Edi Rama ogłosił 21 grudnia wprowadzenie na początku 2025 r. 12-miesięcznego zakazu korzystania z aplikacji po tym, gdy w listopadzie 14-letni chłopiec został zabity przez swojego kolegę po kłótni, do której miało dojść w internecie. Zgodnie z oczekiwaniami TikTok zostanie w Albanii zakazany w nadchodzących tygodniach – przypomniał Reuters.
Rząd Albanii argumentował decyzję próbą zwiększenia bezpieczeństwa wśród młodzieży. Grupy prawnicze i właściciele firm zwracają jednak uwagę na szkody, jakie krok ten może wyrządzić handlowi i wolności słowa przed zaplanowanymi na maj wyborami powszechnymi – podkreśliła agencja.
Reuters przywołał historię właściciela sklepu, który reklamował dotąd swoje towary na aplikacji społecznościowej, zarabiając miesięcznie około tysiąca euro. "Mężczyzna musi znaleźć nowy sposób na promocję biznesu, ponieważ większość z jego zamówień składano dzięki darmowej reklamie na TikToku" – zaznaczył Reuters.
Przeciwnicy pomysłu obawiają się, że jest to część tłumienia przez premiera sprzeciwu politycznego po roku niepokojów społecznych.
"Stwarza to niebezpieczny precedens, zgodnie z którym rząd może w każdej chwili zamknąć wybrane platformy" – stwierdziła Orkidea Xhaferaj z think tanku SCiDEV z siedzibą w Tiranie.
Arlind Qori, przywódca partii Bashke (Razem), powiedział, że zakaz odbiera opozycji potężne narzędzie komunikacji. "Premier chce zamknąć nam usta" – podkreślił polityk.
W odpowiedzi na zapowiedź Tirany władze TikToka zaapelowały do albańskiego rządu o "wyjaśnienie sprawy". "Nie znaleźliśmy żadnych dowodów na to, że sprawca czy ofiara (listopadowego zdarzenia – PAP) mieli konta na TikToku, ale raporty potwierdziły, że nagrania poprzedzające ten incydent zostały opublikowane na innej platformie społecznościowej" – podkreślił TikTok w oświadczeniu przesłanym Albanian Post.
Jakub Bawołek (PAP)
jbw/ sp/