Co się wydarzy w 2024 roku? Wybory w USA, halving bitcoina, poszerzenie BRICS i zmiana prezesa PiS

Nowy rok za pasem, więc warto spojrzeć na to, co już zapisano w kalendarzu na nadchodzące 12 miesięcy. Ciekawych dat nie brakuje, a wśród nich halving bitcoina, wielkie turnieje sportowe, ekspansja geograficzna BRICS, zmiana stolicy największego muzułmańskiego państwa świata, największe manewry NATO od czasu zakończenia zimnej wojny czy wybory na przywódcę jedynego supermocarstwa na świecie. 

Co Sie Wydarzy W 2024 Roku Wybory W Usa Halving Bitcoina Poszerzenie Brics I Zmiana Prezesa Pis C0c3179, NEWSFIN

fot. Dilok Klaisataporn / / Shutterstock

Ten subiektywny wybór ciekawych wydarzeń już zapisanych w kalendarzu na 2024 rok ma dwa główne wątki. Jednym jest polityka monetarna i walka z inflacją, a może już z recesją, stąd przywołujemy daty decyzji najważniejszych banków centralnych świata i krajowej RPP. Drugim jest polityka jako całość, dlatego podajemy daty najważniejszych wyborów, jakie zaplanowano na nadchodzący rok. Zwłaszcza że takiego roku w historii pod względem liczby głosujących jeszcze nie było.

Najwięcej wiadomo o tym, co najbliżej, dlatego w styczniu nagromadzenie ciekawych wydarzeń jest największe, ale to nie oznacza, że w pozostałe miesiące nie kryją dat, które warto zapisać w kalendarzu.

Najważniejszym będą zapewne wybory prezydenta USA, które odbędą się dopiero w listopadzie. Po drodze sprawdzimy, kiedy startuje piłkarskie Euro i Igrzyska Olimpijskie. Podamy datę halvingu bitcoina oraz spodziewany termin wyborów nowego prezesa PiS, który ma być „sprawdzony w ogniu i lodowatej wodzie”, by zastąpić Jarosława Kaczyńskiego.

Styczeń

Nowy rok zaczniemy z przytupem i niestety od nowego podatku. Na mocy porozumienia zawartego przez 130 kraje wchodzi w życie globalna minimalna stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosząca 15%. Z założenia ma uszczelnić system podatkowy oraz ograniczyć chęć przerzucania dochodów do jurysdykcji o korzystnym reżimie podatkowym.  

Od początku 2024 r. formalnie nastąpi poszerzenie BRICS o sześć nowych krajów. Do obecnych członków: Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki, dołączy Egipt, Etiopia, Iran, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W ostanim momencie z przystąpienia do BRICS wycofała się Argentyna. Rosja w styczniu przejmie przewodnictwo w pakcie od RPA, natomiast w G7, dla której przeciwwagą w zamyśle ma być BRICS, przewodzić będą Włochy, przejmujące stery od Japonii.

fot. justit / Shutterstock

Chociaż utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie przez RPP na spotkaniu w dniach 8-9 stycznia jest najbardziej prawdopodobne, to uwagę może jednak skupiać konferencja prezesa NBP Adam Glapińskiego. Poza polityką monetarną głośno jest o konflikcie wewnątrz zarządu banku centralnego i planami nowej większości parlamentarnej postawienia prezesa przed Trybunałem Stanu.

Inwestujący w kryptowaluty będą w styczniu wyczekiwać zgody SEC na spotowy ETF na bitcoina. Wnioski zgłosiły m.in. ARK Investments, 21 Shares i Grayscale Investments. Dokumenty złożyły także BlackRock i inne największe firmy inwestycyjne. Jak poinformował niedawno Reuters, SEC ma zdecydować, czy zatwierdzić, czy odrzucić wspólną propozycję ARK i 21 Shares w terminie do 10 stycznia. Oczekuje się w tej sprawie przełomu po wcześniejszych odmowach amerykańskiego regulatora.

Jeszcze przed połową miesiąca, bo już 12 stycznia, na Wall Street rozpocznie się sezon wynikowy, a raporty tradycyjnie pokażą największe banki i instytucje finansowe jak JP Morgan, Bank of America, Wells Fargo czy Black Rock. Do końca miesiąca wyniki pokażą się jeszcze m.in. Apple, Microsoft, Tesla, Netflix. Notowany w okolicach historycznego szczytu S&P500 oraz pozostałe amerykańskie indeksy mogą dostać kolejnego impulsu do wzrostów na rekordowe poziomy. Na GPW największe spółki wyniki zaczną prezentować dopiero miesiąc później.

W krajach o populacji przekraczającej w sumie ponad połowę mieszkańców świata w 2024 r. odbędą się wybory. 13 stycznia odbędą się wybory prezydenckie na Tajwanie, które mogą nadać ton stosunkom USA-Chiny. Napięcia między oboma krajami prawdopodobnie jeszcze bardziej wzrosną, jeśli zgodnie z przewidywaniami wygra obecna wiceprezydent Lai Ching-te jako kandydatka rządzącej Partii Postępu Demokratycznego (DPP). Według doniesień Reutersa Chiny nazwały Lai niebezpieczną separatystką i przedstawiły głosowanie jako wybór między wojną a pokojem.

W Polsce najwięcej zapewne będzie działo się w kwestii ustawy budżetowej. W jednym z opcjonalnych scenariuszy możliwe jest nawet skrócenie kadencji Sejmu. Ustawa budżetowa musi trafić do podpisu prezydenta najpóźniej 29 stycznia. Jeśli tak się nie stanie, Andrzej Duda może zdecydować o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu nowych wyborów.

Ponadto jak zawsze emocje będą budzić posiedzenia największych banków centralnych świata i ogłoszone po nich decyzje. A z nich 23 stycznia ogłosi ją Bank Japonii, 25 stycznia EBC, a 31 stycznia decyzję podejmie Fed.

Luty

Początek lutego przyniesie decyzję Banku Anglii zaplanowaną na 1. dzień miesiąca. W kolejnych dniach (6-7 lutego) zaplanowane jest posiedzenie RPP.

Drugi miesiąc roku znów zapewni porcję wyborczych rozstrzygnięć, m.in. w Azerbejdżanie (07.02, wybory prezydenckie), Pakistanie (08.02, parlamentarne) czy Indonezji (14.02), gdzie w największym muzułmańskim kraju na świecie odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Warto wspomnieć o wyborach w Salwadorze (04.02), gdzie obecny prezydent Nayib Bukele znany z inwestycji publicznych środków w bitcoina będzie starał się o reelekcję.

Inwestorzy powinni pamiętać, że 10 lutego przypada chiński Nowy Rok rozpoczynający Rok Smoka. W związku ze świętem państwowym Chińczycy będą mieli 7 dni wolnych od pracy od 9 do 15 lutego 2024 r., ale powrót do normalnego trybu działania fabryki świata może zająć jeszcze dłużej.  

Z wydarzeń bliższych polskiemu inwestorowi warto przypomnieć, że 29 lutego według kalendarza GPW Benchmark zostaną ogłoszone ewentualne zmiany m.in. w portfelach indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80, które wejdą w życie po rewizji rocznej w kolejnym miesiącu.

W dniach 16-18 lutego odbędzie się doroczna Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium, a także w tym miesiącu mają rozpocząć się największe ćwiczenia wojskowe NATO od czasów zakończenia zimnej wojny. Manewry „Steadfast Defender 2024” odbędą się w Niemczech, Polsce i krajach bałtyckich.

fot. REUTERS/Ints Kalnins / FORUM

Z kolei na 6 lutego zaplanowane jest NWZA Orlenu, które ma zdecydować o sprzedaży Gas Storage Poland na rzecz Gaz-Systemu. Jednak, jak zauważył dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej" Tomasz Jóźwik, tego dnia może dojść do odwołania prezesa Daniela Obajtka.

Marzec

Kontynuując wątek wyborczy, przypominamy, że w marcu (17.03) zaplanowane są wybory prezydenckie w Rosji. Wynik głosowania jest przesądzony i ma zapewnić Władimirowi Putinowi piątą już kadencję prezydencką. Z kolei w Iranie odbędą się wybory (01.03) do Islamskiego Zgromadzenia Konsultatywnego, czyli irańskiego parlamentu (Madżles). Będą to pierwsze wybory od czasu powszechnych protestów w 2022 roku.

fot. fifg / Shutterstock

W USA 5 marca wypada tzw. super wtorek, kiedy w największej liczbie stanów odbywają się prawybory, na których wybierani są delegaci na konwencje partyjne, które później nominują swojego kandydata do wyścigu o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Rynki znów dostaną solidną porcję decyzji największych banków centralnych, z których najwcześniej (07.03) ogłoszona zostanie ta z EBC, później z Banku Japonii (19.03), następnie Fedu (20.03) i Banku Anglii (21.03) i na końcu Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB, 27.03).

Rewizja roczna portfeli indeksów na GPW zostanie przeprowadzona po sesji 15 marca. Z kolei 29 marca na GPW, podobnie jak na innych zachodnich giełdach, nie będzie sesji giełdowej z uwagi na Wielki Piątek.

Kwiecień

I znów wybory, tym razem także w Polsce. Między 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku powinny odbyć się wybory samorządowe. Dzień 31 marca to Wielkanoc, dlatego potencjalne daty to 7 kwietnia, 14 kwietnia lub 21 kwietnia. Natomiast 10 kwietnia Korea Południowa wybierać będzie parlament. To kraj o coraz większym znaczeniu dla Polski ze względu na kontrakty zbrojeniowe, umowy finansowe i projekt budowy drugiej elektrowni atomowej w naszym kraju.

Na kwiecień przypada także najważniejsze wydarzenie na rynku krypto w 2024 r., jakim będzie czwarty w historii halving bitcoina. Historycznie halvingi, oznaczające zmniejszenie o połowę nagrody (w najbliższym z 6,25 btc do 3,125 btc), jaką otrzymują górnicy za dodanie bloku do łańcucha bloków, były często początkiem dużych ruchów cenowych pierwszej kryptowaluty. Jak podaje Binance, „ponieważ halving ma miejsce co 210 000 bloków, następny spodziewany jest w kwietniu 2024 roku”. Prognozowaną datą jego wystąpienia jest 23 kwietnia.

fot. PowerUp / Shutterstock

Nie zapominamy o władcach pieniądza z banków centralnych, z których ogłoszenie decyzji mają zaplanowane na ten miesiąc EBC (11.04) oraz Bank Japonii (26.04).

Maj

W maju z najważniejszych banków centralnych ogłaszać swoje decyzje w sprawie stóp procentowych będą Fed (01.05) i Bank Anglii (09.05). RPP zrobi to 9 maja.

W RPA zaplanowane są wybory prezydenckie. Dokładna data jeszcze nie jest ustalona.

Chiny będą kontynuowały swój program badań Księżyca. W maju ma wystartować misja Chang-e-6, której sonda po raz pierwszy w historii ma pobrać próbki z ciemnej strony satelity Ziemi. Do 2030 r. Chiny mają dokonać załogowego lądowania na Księżycu, a w planach jest też budowa stacji kosmicznej na Srebrnym Globie.

Czerwiec

Wyborczy rozkład jazdy przede wszystkim przyniesie głosowanie nad składem powiększonego europarlamentu (06-09.06). Obecnie liczy on 705 posłów, ale w kadencji na lata 2024-2029 zasiądzie w nim 720 przedstawicieli krajów UE. Jeden dodatkowy mandat dostanie w nowym rozdaniu Polska, Belgia, Austria, Dania, Finlandia, Słowacja, Irlandia, Słowenia, Łotwa, a dwa Francja, Hiszpania i Holandia. Ponadto w Meksyku (02.06) wybierać będą prezydenta i nowy skład parlamentu.

Czerwiec rozpocznie cykl wielkich imprez sportowych 2024 r. W Niemczech (14.06) rozpoczyna się Euro 2024. Tydzień później w Stanach Zjednoczonych rozpocznie się turniej Copa America (20.06). Nie raz wydarzenia na tego typu imprezach czy z nimi związanymi potrafiły dostarczyć emocji także inwestorom, żeby przypomnieć chociażby odstawienie butelki Coca-Coli przez Cristiano Ronaldo w 2021 r. na Euro.

W czerwcu prawie wszystkie najważniejsze banki centralne świata mają zaplanowane swoje posiedzenia. I tak 6 czerwca poznamy decyzję EBC, 12 czerwca Fedu, 14 czerwca Banku Japonii, a 20 czerwca Banku Anglii. Polska RPP decyzję w sprawie stóp ogłosi po dwudniowym posiedzeniu 5 czerwca.

Lipiec

W tym miesiącu kończyć się będą rozpoczęte w czerwcu wielkie turniej piłkarskie, których oba finały zaplanowano na 14 lipca. Niespełna dwa tygodnie później (26.07) odbędzie się natomiast ceremonia otarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które wracają do stolicy Francji po 100 latach.

fot. Keitma / Shutterstock

Od 1 lipca Węgry mają objąć rotacyjną prezydencję w Radzie UE, co będzie ciekawe ze względu na utrzymujące się napięcia polityczne między Brukselą i Budapesztem.

Lipcowe posiedzenia najważniejszych banków centralnych odbędą się w drugiej połowie miesiąca. Decyzja EBC zaplanowana jest na 18 lipca, a decyzja Fedu i Banku Japonii na 31 lipca. Z kolei polska RPP decyzję w sprawie polityki monetarnej ogłosi na początku miesiąca – 3 lipca.

Na lipiec zaplanowana jest konwencja amerykańskiej Partii Republikanów (15-18.07), która formalnie nominuje swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Poprzedzą ją prawybory, które w poszczególnych stanach będą odbywać się od stycznia do czerwca. W sondażach w walce o nominację prowadzi Donald Trump. 

Rozgrywki partyjne mogą w lipcu dotyczyć także Prawa i Sprawiedliwości. Według statutu partii posiedzenie Kongresu PiS, który jest władny wybrać prezesa partii, zwołuje się co najmniej raz na 3 lata. Ostatni miał miejsce w lipcu 2021 r., kiedy ponownie wybrano Jarosława Kaczyńskiego na prezesa. Według ostatnich zapowiedzi samego Kaczyńskiego jest to jego ostania kadencja w tej roli i partia będzie wybierała nowego szefa partii – "sprawdzonego w ogniu i lodowatej wodzie". 

Sierpień

Wracając do USA, Demokraci konwencję partyjną, na której nominują swojego kandydata do wyborów prezydenckic,h mają zaplanowaną na 19-22 sierpnia w Chicago. Joe Biden jako urzędujący prezydent jest faworytem w partyjnym wyścigu.

Na sierpień zaplanowane jest przeniesienie stolicy Indonezji z przeludnionej Dżakarty do wznoszonego od podstaw miasta Nusantara. Jego budowa ma trwać do 2045 r. i według obecnych szacunków pochłonąć ponad 32 mld dol. Uroczystość przejęcia statusu stolicy ma się odbyć w Dzień Niepodległości kraju, czyli 17 sierpnia.

Construction site of New Capital City of Indonesia named Nusantara in East Kalimantan. Capital City of Nusantara – Ibu Kota Nusantara (IKN). (fot. tikasupomo / Shutterstock)

Na sierpień zaplanowane jest niedecyzyjne posiedzenie RPP (20.08), nie będą w tym miesiącu mieli posiedzeń bankierzy z EBC, FED i Banku Japonii, ale o stopach procentowych będą decydować ci z Banku Anglii (01.08).

Wrzesień

Jednym z najważniejszych wydarzeń nie tylko września, ale i całego roku ma być zaplanowany między 22 a 25 września 2024 r. „Szczyt Przyszłości ONZ”, który zajmie się ważnymi reformami Organizacji Narodów Zjednoczonych. To m.in. wzmocnienie uprawnień Sekretarza Generalnego ONZ czy przyspieszenia wdrażania „Agendy 2030” związanej ze zrównoważonym rozwojem.  

Największe banki centralne po wakacyjnej przerwie już w komplecie mają we wrześniu zaplanowane spotkania w sprawie kreowania polityki monetarnej. Najwcześniej poznamy decyzję w sprawie stóp od EBC (12.09), dalej z Fedu (18.09), Banku Anglii (19.09), Banku Japonii (20.09) i SNB (25.09).

Październik

W Waszyngtonie zaplonowane jest główne coroczne spotkanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego (25-27.10). Ciekawe, czy do tego czasu wyjaśni się, czy Polskę będzie tam reprezentował prezes NBP czy minister finansów.

Według infromacji Kremla Rosja zorganizuje szczyt BRICS w Kazaniu. Będzie to pierwszy szczyt z rozszerzonym członkostwem BRICS. Ma być także próbą pokazania Moskwy, że ​​nie została odizolowana w związku z wojną w Ukrainie.

Na wyborczym rozkładzie widnieją daty wyborów m.in. na Litwie (13.10, parlamentarne), w Gruzji (26.10, parlamentarne) i w Urugwaju (27.10, prezydenckie).

Swoje posiedzenia i ogłoszenie decyzji w tym miesiącu mają zaplanowane EBC (17.10) i Bank Japonii (31.10). RPP tradycyjnie zbierze się na dwudniowym posiedzeniu na początku miesiąca, a decyzję ogłosi 2 października.

Listopad

Kalendarz przewiduje w listopadzie danie główne w kategorii wybory. W USA 5 listopada odbędzie się głosowanie nad gospodarzem Białego Domu w następnej 4-letniej kadencji. Prawdopodobna wydaje się powtórka starcia z 2020 r., kiedy dwoma głównymi kandydatami byli Joe Biden i Donald Trump.  

fot. Tampa Bay Times / ZUMA Press

Ponadto w dniach 17-18 listopada ma odbyć się szczyt przywódców G20, którego gospodarzem będzie przewodzącą grupie w 2024 r. Brazylia

Zapowiada się także mocno angażujący inwestorów czwartek 7 listopada, ponieważ decyzję w sprawie stóp procentowych tego dnia ogłosi Fed, Bank Anglii i Bank Japonii. Dzień wcześniej, 6 listopada, o poziomie kosztu pieniądza zadecyduje RPP.

Na listopad jest też zaplonowane epokowe wydarzenie. Ponad pół wieku od ostatniej wizyty człowieka na Księżycu amerykańska misja Artemis II ma podjąć próbę ponownego okrążenia Księżyca i powrotu na Ziemię. Po raz pierwszy w skład czteroosobowej załogi misji księżycowej wejdzie kobieta i Afroamerykanin. Misja będzie stanowić próbę generalną przed ponownym lądowaniem człowieka na Księżycu w misji Artemis III planowanej na 2025 r.

W Azerbejdżanie odbędzie się doroczny szczyt Konferencji ONZ ds. zmian klimatu COP29. Baku będzie gospodarzem spotkania w dniach 11-21 listopada.

Dla inwestorów z GPW ciekawą informacją może być planowane na listopad 2024 r. wdrożenie nowego autorskiego systemu transakcyjnego o nazwie Warsaw Automated Trading System (WATS). Ma on zastąpić system transakcyjny UTP od Euronextu, który został wdrożony w 2013 r. WATS

Grudzień

W grudniu 2024 r. wypada ostateczny termin (17.12) rozwiązania obecnego parlamentu Wielkiej Brytanii, jednak premier Rishi Sunak może rozpisać wybory w dowolnym momencie do tego czasu w czasie pięcioletniej kadencji.

Pod koniec roku będziemy mieć także najkrótszy giełdowy tydzień na GPW. Z uwagi na okres świąt Bożego Narodzenia nie będzie sesji we wtorek (24.12), środę (25.12) i czwartek (26.12).

Jeszcze przed świętami o stopach procentowych decydować będą bankierzy z EBC (12.12), Szwajcarskiego Banku Narodowego (12.12), Fedu (18.12), Banku Anglii (19.12) i Banku Japonii. RPP swoje posiedzenie zaplanowała na 3 i 4 grudnia.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *