Już od 1 stycznia minimalny wkład własny dla kredytu hipotecznego w Banku Millennium ulegnie podwojeniu. Klienci będą musieli przygotować co najmniej 20 proc. ceny finansowanej nieruchomości. To nie jedyna zmiana w tej instytucji.
Nadejście nowego roku to okazja do zmian w cennikach w wielu branżach. Banki nie pozostają pod tym względem na uboczu. Na nowości powinni przygotować się planujący zaciągnięcie kredytu hipotecznego w Banku Millennium. Będzie trudniej. Zarówno pod względem wymagań wstępnych, jak i oceny zdolności kredytowej.
Od 1 stycznia 2025 r. minimalny wkład własny wyniesie 20 proc. wartości kredytowanej nieruchomości. Bank Millennium dołącza tym samym do dość wąskiego grona konserwatywnych instytucji stawiających poprzeczkę dla wskaźnika LTV na poziomie 80 procent. Oprócz Millennium obecnie takiego zaangażowania środków klienta wymagają ING Bank Śląski, BNP Paribas Bank oraz Bank Pocztowy.
Również z początkiem 2025 r. bank przestanie uwzględniać świadczenie 800+ przy ocenie zdolności kredytowej. Świadczenie dotąd przyjmowano jako element obniżający koszty utrzymania gospodarstwa domowego wnioskodawców. Efektem zmiany będzie zapewne obniżenie maksymalnej dostępnej kwoty finansowania.
Banki zwykle nie komentują przyczyn zmian w polityce kredytowej. Bank Millennium częściowo odpowiedział jednak na nasze pytanie o planowane korekty zasad w kredytach hipotecznych.
„Od 1 stycznia 2025 r. Bank Millennium nie uwzględnia świadczenia otrzymywanego z programu 800 plus w procesie obliczania zdolności kredytowej osoby starającej się o kredyt hipoteczny. Zmiana podejścia Banku wynika z ciągłego doskonalenia przepisów wewnętrznych, procesu kredytowego oraz zapewnianie ich pełnej zgodności ze zmieniającymi się przepisami zewnętrznymi oraz najnowszymi wytycznymi Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego” – wskazano w stanowisku przesłanym przez biuro prasowe kredytodawcy.
Jak będzie można obniżyć oprocentowanie w Banku Millennium?
W cenniku kredytów hipotecznych Banku Millennium zmienią się także warunki sprzedaży krzyżowej (cross sell). Do tej pory za skorzystanie z konta osobistego i karty płatniczej można było liczyć na obniżkę oprocentowania o 0,3 pp. Od 1 stycznia obniżka wyniesie 0,2 pp.
Przy skorzystaniu z pakietu konto plus karta oraz zapewnieniu wpływu wynagrodzenia obniżka oprocentowania wynosiła 0,5 pp. Od nowego roku oprocentowanie w tym scenariuszu będzie obniżane o 0,4 pp.
Nowością w ofercie będzie trzecia opcja sprzedaży krzyżowej. Klient, który zdecyduje się na wykupienie ubezpieczenia na życie za pośrednictwem banku, będzie mógł liczyć na obniżenie oprocentowania o 0,6 pp.
Czy będzie trudniej o hipoteki?
Można spekulować, czy decyzje podjęte przez Bank Millennium to wyłącznie jednostkowy przypadek zmiany strategicznych akcentów czy może pierwsza jaskółka zaostrzania warunków kredytowania.
Rok 2024 upłynął pod znakiem poluzowania podejścia do oceny zdolności kredytowej w większości instytucji, a wymagania dotyczące wkładu własnego pozostały niezmienione we wszystkich bankach zaangażowanych w kredyty mieszkaniowe. Słabnący popyt na kredyty hipoteczne może być bodźcem do większych zmian w ofercie w najbliższych miesiącach, również w bankach mających duży udział w rynku.