Studia MBA, na które czeka rynek. Ranking „Perspektyw”

Canadian Executive MBA (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową oraz Executive MBA z Akademii Leona Koźmińskiego to najlepsze (ex aequo) polskie programy w Rankingu MBA Perspektywy 2024. Na miejscu trzecim znalazł się program Executive MBA Poznań – Atlanta prowadzony przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.

Studia Mba Na Ktoacutere Czeka Rynek Ranking Perspektyw F9c84b0, NEWSFIN

fot. Lightspring / / Shutterstock

Który program MBA wybrać, aby w maksymalnym stopniu zwiększyć swoje szanse na rynku menedżerskim? Ranking przygotowany przez "Perspektywy" już po raz dziewiąty z pewnością ułatwi uzyskanie odpowiedzi na to pytanie. Uwzględniono w nim wyłącznie markowe programy spełniające wyśrubowane kryterium wejścia.

Poniżej przedstawiamy złotą piętnastkę programów MBA w rankingu:

Złota Piętnastka najlepszych programów MBA w Rankingu MBA Perspektywy 2024
1. ex aequo*

Canadian Executive MBA (CEMBA) prowadzony przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie

Executive MBA prowadzony przez Akademię Leona Koźmińskiego

3.        

Executive MBA Poznań-Atlanta prowadzony przez Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

4. ex aequo   

Executive MBA prowadzony przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej

Executive MBA prowadzony przez Szkołę Biznesu Politechniki Warszawskiej

6. ex aequo   

MBA prowadzony przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej

EMBA@UW – Executive MBA prowadzony przez Międzynarodowe Centrum Zarządzania Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

Executive MBA prowadzony przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

9.

Executive SGH-WUM MBA w ochronie zdrowia prowadzony przez Warszawski Uniwersytet Medyczny i Szkołę Główną Handlową w Warszawie

 10.     

MBA – SGH prowadzony przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie

11.

 MBA ze specjalizacjami prowadzony przez Akademię Leona Koźmińskiego

12.

MBA w ochronie zdrowia prowadzony przez Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej

13.

Polsko-Amerykański Program Studiów MBA prowadzony przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

14.

Executive MBA prowadzony przez Krakowską Szkołę Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

15. ex aequo

International MBA prowadzony przez Krakowską Szkołę Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

MBA Przemysł 4.0 prowadzony przez Szkołę Biznesu Politechniki Śląskiej w Gliwicach

*Zgodnie z decyzją Kapituły, uczelnie, których wyniki nie różnią się więcej niż o 0,5 punktu, są klasyfikowane ex aequo.

Cały Ranking i inne materiały dotyczące studiów MBA: www.mba.perspektywy.pl

Jakie studia znalazły się w zestawieniu?

Aby się znaleźć w tym zestawieniu, studia musiały trwać przynajmniej dwa semestry, a ich program obejmować minimum 300 godzin zajęć; program musiały ukończyć co najmniej dwa roczniki absolwentów; uczelnia prowadząca program musiała być sklasyfikowana w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023.

Wybór programu MBA wymaga dużej uważności, bo nie istnieją żadne (!) jakościowe regulacje programów MBA. Stąd na polskim rynku pojawiły się także pseudostudia MBA, niedające co prawda ani wiedzy, ani umiejętności menedżerskich, ale umożliwiające obejmowanie stanowisk w radach nadzorczych.

Pięć kryteriów

Ranking MBA Perspektywy 2024 składa się z pięciu kryteriów zawierających łącznie 28 wskaźników, które odzwierciadlają główne aspekty studiów MBA istotne dla osób podejmujących decyzję o kształceniu się na takich programach. Wskaźniki i wagi uwzględnione w ostatecznej klasyfikacji były opracowane przez Kapitułę Rankingu w konsultacji z organizatorami studiów MBA.

– Spoczywa na nas duża odpowiedzialność, bo studia MBA kształcą przywódców współczesnego biznesu – mówi Dominika Bettman, dyrektor generalna Microsoft Poland, przewodnicząca Kapituły Rankingu MBA Perspektywy 2024.

– To rynek wycenia wartość studiów MBA – stwierdza Waldemar Siwiński, prezes-założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i kierownik Rankingu. – Dlatego w Kapitule znaleźli się znakomici przedstawiciele biznesu, a ważnym elementem klasyfikacji jest ocena wartości merytorycznej programu przez jego absolwentów na podstawie badania przeprowadzonego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i CBM Indicator. Z tego samego powodu galę wręczenia dyplomów w Rankingu poprzedzi Forum Liderów Kształcenia Menedżerskiego, podczas którego postaramy się udzielić odpowiedzi na pytania: „Jakich menedżerów potrzebuje rynek” oraz „Jak kształcić menedżerów dla potrzeb rynku?” i „Jak rozwijać studia zarządczo-ekonomiczne dla potrzeb rozwoju kraju?”.  

oprac. na podstawie informacji prasowej

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *