Innowacyjny projekt będzie miał swoją premierę na targach SID Display Week 2025, które odbędą się w San Jose w dniach 11-16 maja.
Michał Duszczyk
Zatem na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu mogą pojawić się wysuwane „przyciski” lub na przykład „gałka” do zarządzania aplikacjami widocznymi na ekranie. To prawdziwa rewolucja w dziedzinie wyświetlaczy. W pierwszej kolejności ta innowacja ma zagościć w sektorze motoryzacyjnym – takie ekrany trafią bowiem do wnętrz samochodów. Nowatorski projekt zadebiutuje na odbywających się w dniach 11-16 maja targach SID Display Week 2025 w San Jose.
Jak wynalazek LG Display wpłynie na elektronikę?
Firma LG Display, odpowiedzialna za ten wynalazek, jest przekonana, że zmieni on wygląd wnętrz pojazdów oraz interakcję z systemami multimedialnymi. Jak podaje koreański koncern, elastyczny wyświetlacz o nazwie SAD (z ang. stretchable automotive display) ma zdolność do zwiększania swojej powierzchni nawet o 50 proc. To ma na celu poprawienie funkcjonalności ekranów, które będą mogły nie tylko wyświetlać treści, ale także wchodzić w fizyczną interakcję z użytkownikiem.
Jeszcze przed prezentacją w Kalifornii LG zaprezentowało film ilustrujący działanie SAD. To robi ogromne wrażenie – wysuwanie z płaskiej powierzchni panelu fizycznych przycisków i pokręteł odbywa się po dotknięciu ekranu. Eksperci twierdzą, że takie rozwiązanie znacząco ułatwi obsługę systemu informacyjno-rozrywkowego, zwłaszcza w trakcie jazdy.
Jeden wyświetlacz zamiast wielu
Dzięki tej technologii, oddzielne wyświetlacze i fizyczne przyciski mogą być zastąpione przez jeden, wszechstronny i zmiennokształtny ekran. Mimo nowej funkcjonalności, wyświetlacz ma zachować wysoką jakość obrazu, oferując rozdzielczość 100 ppi oraz pełne kolory RGB, porównywalne z tradycyjnymi monitorami. Technologia ta ma również zapewnić niezbędną trwałość do zastosowań motoryzacyjnych, działając w ekstremalnych temperaturach.