Żołnierze w Chinach staną się niewidzialni. Niezwykły kamuflaż

Zolnierze W Chinach Stana Sie Niewidzialni Niezwykly Kamuflaz 6addb95, NEWSFIN

Chińscy żołnierze mają być nie do rozpoznania przez wroga

Foto: Adobe Stock

Michał Duszczyk

Materiał, jaki opracowywany jest przez zespół Wanga Dongshenga, to prawdziwa rewolucja na polu walki. Da bowiem stronie, która go wykorzysta, niebywałą przewagę. Badacze stworzyli bowiem rozwiązanie, które może sprawić, że dana osoba lub nawet sprzęt wojskowy, staną się praktycznie niewidzialne. Ten zaawansowany materiał to tzw. SAP. Ta nazwa to skrót od Self-Adaptive Photochromism (z ang. samoadaptacyjny fotochromizm).

Jak działa wojskowy kamuflaż?

Chodzi o materiał o zmiennej barwie – może zatem zmieniać kolor w odpowiedzi na otoczenie. To technologia wzorowana na zdolnościach kameleona. Dongsheng z Chińskiego Uniwersytetu Nauki Elektronicznej i Technologii wierzy, że taki kamuflaż to prawdziwa rewolucja. Obecne na rynku rozwiązania tzw. aktywnego kamuflażu nie są bowiem doskonałe, często obejmują komponenty elektroniczne, co jest dodatkową komplikacją i wpływa na ograniczoną użyteczność oraz wysokie koszty. A SAP jest prosty w użyciu i tani.

Sekret materiału tkwi w jego strukturze molekularnej, która zmienia kolor pod wpływem światła otoczenia (w zależności od długości fali cząsteczki dostosowują swój układ, co powoduje zmianę barwy). Co ciekawe, w stanie naturalnym (tzw. podstawowym) kolor materiału SAP jest czarny. Tak wygląda w ciemności. Po oświetleniu (przez przechodzące i odbite światło) samoistnie zmienia kolor.

Zespół Dongshenga przeprowadził już dwa udane eksperymenty z udziałem SAP (w pierwszym materiał umieszczano w kolorowych pudełkach, a ten zmieniał barwę, zaś w drugim SAP umieszczono w środowiskach naturalnych, by dostosował się do otoczenia. Jak podaje „South China Morning Post”, badania pokazały, iż materiał jest w stanie aktywować kamuflaż w ciągu 30-80 sekund. Z kolei naukowcy na łamach czasopisma „Science Advances” zapowiedzieli, że już pracują nas skróceniem tego czasu.

Co ciekawe, badacze swoje doświadczenia przenieśli także z materiałów na powłoki. Wykorzystali do tego połączenie SAP z polikaprolaktonem (PCL). Powstały elastyczne folie, dzięki którym można taki aktywny kamuflaż nakładać na twarde powierzchnie. Warto dodać, że SAP ma zdolności adaptacyjne w temperaturze od -20 do +70°C.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *