Rada Krajowa Nowej Lewicy zdecydowała ws. umowy koalicyjnej

Rada Krajowa Nowej Lewicy podjęła uchwałę ws. zawarcia umowy koalicyjnej z Koalicją Obywatelską i Trzecią Drogą ws. utworzenia wspólnego rządu – poinformował w niedzielę współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Jak podał, za uchwałą głosowało 140 osób, nikt nie był przeciw.

Rada Krajowa Nowej Lewicy Zdecydowala Ws Umowy Koalicyjnej 7ffd336, NEWSFIN

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Jak przekazał Czarzasty, Rada Krajowa Nowej Lewicy podjęła uchwałę ws. wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia powyborczego w celu utworzenia wspólnego rządu, zgodnie z umową koalicyjną zawartą przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogą i Nową Lewicę.

Czarzasty dodał, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Poinformował, że za uchwałą głosowało 140 osób, nikt nie był przeciwny.

Przeczytaj także

Co zawiera umowa koalicyjna? CBA do likwidacji, więcej mieszkań i kwestia atomu

"Uważamy, że wejście i możliwość wejścia polskiej Lewicy i współtworzenia rządu oraz wzięcia odpowiedzialności za Polskę, za sytuację w naszym kraju, jest rzeczą dla nas najważniejszą. Dlatego podchodzimy do tych wyzwań w sposób bardzo odpowiedzialny i dlatego przedstawiłem państwu jednomyślnie przyjętą uchwałę" – powiedział Czarzasty.

Nowa Lewica w parlamencie nacisk położy m.in. na prawa kobiet, świeckie państwo, mieszkalnictwo

"Uznajemy treść umowy koalicyjnej, parafowanej 10 listopada 2023 roku, za niezbędne minimum programowe, którego uzgodnienie umożliwi naprawę ustroju państwa i odnowę polskiej demokracji. Zobowiązujemy parlamentarzystów należących do Nowej Lewicy do realizacji programu wyborczego. (…) Szczególny nacisk kładziemy na sześć filarów programowych to jest: prawa kobiet, świeckie państwo, mieszkalnictwo praca, usługi publiczne i polityka senioralna, które były trzonem naszej kampanii" – powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Dodał, że filary te powinny być realizowane poprzez złożenie odpowiednich projektów ustaw.

Jak wskazał Biedroń, parlamentarzyści Nowej Lewicy zostali też zobowiązani do złożenia projektu ustawy gwarantującej Polkom prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży, oraz projektu ustawy dekryminalizującej pomoc w przerywaniu ciąży.

Biedroń powiedział też, że Nowa Lewica oczekuje, że marszałek Sejmu skieruje bez zbędnej zwłoki zgłoszone przez parlamentarzystów partii zapowiedziane przez niego projekty ustaw do pierwszego czytania.

Kobiety też zabrały głos

Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus podkreślała, że jej ugrupowanie do umowy koalicyjnej wniosła dofinansowanie zabiegów in vitro, zwiększenie budżetu Państwowej Inspekcji Pracy i budowę tanich mieszkań pod wynajem.

Przypomniała, że Lewica ma przygotowany projekt ustawy ws. likwidacji klauzuli sumienia czy finansowania Kościoła, co miałoby pomóc w oddzieleniu państwa od Kościoła.

"Jesteśmy wytrwali, jesteśmy zdeterminowani, zrobimy wszystko, żeby postulaty lewicowe, postępowe były na agendzie i były wprowadzone w życie" – przekonywała Scheuring-Wielgus.

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała także, że projekty ws. przerywania ciąży zostaną złożone w Sejmie w poniedziałek na pierwszym posiedzeniu Izby. "To będzie pierwszy krok. Następne kroki to będzie walka i przekonywanie, zabieganie o to, żeby te projekty uzyskały parlamentarną większość" – mówiła. W nadchodzącej kadencji klub Lewicy będzie liczył 26 posłów i 9 senatorów. Wotum dla nowego rządu zadeklarowała partia Razem, która współtworzy klub z Nową Lewicą, ale która zdecydowała, aby nie brać udziału w koalicji rządowej.

Autorzy: Marcin Chomiuk, Grzegorz Bruszewski, Łukasz Pawłowski

pif/  jann/ kmz/ gb/ mchom/ agz/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *