„Przełomowe odkrycie”. Sztuczna inteligencja przewidzi zawał serca 10 lat wcześniej

Przelomowe Odkrycie Sztuczna Inteligencja Przewidzi Zawal Serca 10 Lat Wczesniej F39fcdc, NEWSFIN

Narzędzie AI jest na tyle skuteczne, że brytyjska rządowa agencja ds. zdrowia (NHS) dała zielone światło do pilotażu w pięciu szpitalach na Wyspach. Wykorzystanie AI może zapobiec konieczności operacji

Foto: Adobe Stock

Michał Duszczyk

Naukowcy już okrzyknęli technologię umożliwiającą identyfikację osób, u których w ciągu najbliższych 10 lat wystąpi ryzyko zawału serca, „przełomowym odkryciem”. Jak informuje BBC, specjalnie opracowany model sztucznej inteligencji wykrywa stany zapalne w sercu, których nie widać na tomografii komputerowej.

Jak sztuczna inteligencja wykrywa choroby

Narzędzie AI jest na tyle skuteczne, że brytyjska rządowa agencja ds. zdrowia (NHS) dała zielone światło do pilotażu w pięciu szpitalach na Wyspach. Projekt realizowany ma być w Oksfordzie, Liverpoolu, Milton Keynes, a także w Leicester oraz Wolverhampton. Jeśli te szeroko zakrojone testy zakończą się sukcesem zgoda NHS na wdrożenie takiej zaawansowanej diagnostyki AI w całym systemie zdrowia będzie formalnością (miałaby zostać podjęta w ciągu kilku miesięcy). Nie jest wykluczone, że technologia ta trafi też do innych krajów Europy i Australii. Nad jej dopuszczeniem pracują również w USA.

System AI to dzieło Caristo Diagnostics, start-upu związanego z Uniwersytetem Oksfordzkim. Poza badaniami kardiologicznymi opracowywana tam sztuczna inteligencja miałaby w niedalekiej przyszłości diagnozować również inne schorzenia. Naukowcy już mówią o dostosowaniu technologii do zapobiegania cukrzycy, a także udarom mózgu.

– Ta technologia jest rewolucyjna i zmienia zasady gry, ponieważ po raz pierwszy możemy wykryć procesy biologiczne niewidoczne dla ludzkiego oka – powiedział BBC prof. Keith Channon z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Ile osób choruje na serce

Brytyjska Fundacja Serca (BHF) szacuje, że w Wielkiej Brytanii na choroby serca cierpi około 7,6 mln osób, a co roku na tomografię komputerową serca kieruje się około 350 tys. z nich. Szacuje się, że u pacjentów ze stanem zapalnym tętnic wieńcowych ryzyko zgonu z powodu zawału w ciągu kolejnej dekady jest o 20-30 razy wyższe. System od Caristo Diagnostics pozwala lepiej ich zbadać i przeciwdziałać zagrożeniom. Nowatorskie rozwiązanie badane jest w ramach projektu Orfana (Oxford Risk Factors and Non-induced imaging). Szef tego projektu prof. Charalambos Antoniades, wskazuje, że dostępne dotąd narzędzia były prymitywne. – Mogły oceniać jedynie ogólne czynniki ryzyka, takie jak to, czy pacjent choruje na cukrzycę, pali papierosy lub jest otyły – wylicza w rozmowie z BBC.

Sytuację zmieniła sztuczna inteligencja. – Dzięki AI wiemy dokładnie, u którego pacjenta w tętnicach występuje aktywność choroby, zanim ta jeszcze się rozwinie – dodaje.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *