Central European Petroleum (CEP) poinformowało o znaczącym odkryciu ropy naftowej (indeks API 33,4) w odwiercie Wolin Wschód 1 (WE1), zlokalizowanym na Morzu Bałtyckim, około 6 km od Świnoujścia, zgodnie z komunikatem prasowym spółki.
Szacuje się, że zidentyfikowane złoże Wolin Wschód zawiera 22 miliony ton odzyskiwalnych węglowodorów w postaci ropy naftowej i kondensatu, a także 5 miliardów metrów sześciennych gazu nadającego się do wykorzystania komercyjnego .
Szacuje się, że całkowite zasoby na terenie koncesji Wolin przekraczają 33 miliony ton wydobywalnej ropy naftowej i kondensatu, a także 27 miliardów metrów sześciennych gazu nadającego się do eksploatacji komercyjnej.
Na obszarze koncesji istnieją również istotne możliwości eksploracji i poszukiwania złóż, szczególnie w obrębie formacji geologicznej dolomitu głównego i głębszej formacji czerwonego spągowca.
Na podstawie przedstawionych szacunków, złoże ropy naftowej i gazu ziemnego Wolin Wschód jest największym konwencjonalnym złożem węglowodorów odkrytym dotychczas w Polsce i plasuje się wśród największych konwencjonalnych złóż ropy naftowej odkrytych w Europie w ciągu ostatniej dekady.
Odwiert WE1 został wykonany przy użyciu wiertnicy samopodnośnej na wodach o głębokości 9,5 metra, osiągając pionową głębokość 2715 metrów.
CEP poinformowało, że przeprowadzone testy potwierdziły obecność 62-metrowej kolumny węglowodorów oraz doskonałe właściwości złoża umożliwiające wydobycie ropy i gazu z formacji geologicznej głównego dolomitu.
„To historyczny moment zarówno dla Central European Petroleum, jak i polskiego sektora energetycznego. Postrzegamy to odkrycie jako kamień węgielny dla zrównoważonego i odpowiedzialnego rozwoju polskich zasobów morskich. Wolin Wschodni to nie tylko obiecujące złoże, ale także wspólna szansa na wykorzystanie pełnego potencjału geologicznego i energetycznego Morza Bałtyckiego” – stwierdził Rolf G. Skaar, prezes CEP, cytowany w komunikacie prasowym.
„Rozpoznanie złoża węglowodorów Wolin Wschód – w oczekiwaniu na przygotowanie, złożenie i zatwierdzenie dokumentacji geologicznej – może stać się przełomowym momentem w historii poszukiwań węglowodorów w Polsce, szczególnie na obszarach, które wciąż pozostają słabo zbadane, takich jak Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna na Morzu Bałtyckim. Jeśli to odkrycie