Ludzie nie wierzą, że Polak był na ISS? Teorie spiskowe wciąż mają się dobrze.

Teorie spiskowe dotyczące ISS i lądowania na Księżycu wciąż się mnożą, pomimo istnienia dowodów naukowych. Rozpad konwencjonalnych systemów, w tym religii i społeczności lokalnych, zmusza jednostki do poszukiwania sensu w innych obszarach, jak stwierdził Will Sommer, autor książki „Believe in the Plan: Where QAnon Came From and How It Messed Up America” w wywiadzie dla PAP.

Ludzie Nie Wierz E Polak By Na Iss Teorie Spiskowe Wci Maj Si Dobrze Bb41e67, NEWSFIN

zdjęcie: Dima Zel // Shutterstock

Astronauci misji AX-4, w której uczestniczył polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, powrócili na Ziemię.

W trakcie misji w internecie zaczęły pojawiać się teorie spiskowe podważające istnienie astronautów w kosmosie. Często poruszanym tematem była niezwykle wysoka jakość połączenia wideo z ISS, które uległo jedynie niewielkim przerwom podczas rozmów z polskim astronautą. Doprowadziło to do bezpodstawnych twierdzeń, że Uznański-Wiśniewski nie był na orbicie, ponieważ „tak silnego połączenia internetowego nie da się osiągnąć w kosmosie”.

Teoria ta nie ma uzasadnienia naukowego. Jacek Matykiewicz, radioamator, wyjaśnił w rozmowie z PAP, że ISS od lat wykorzystuje zaawansowaną technologię satelitarną, umożliwiającą transmisję znacznych ilości danych w czasie rzeczywistym. Stacja łączy się z Ziemią za pośrednictwem satelitów geostacjonarnych, umieszczonych 36 000 km nad powierzchnią Ziemi. Połączenia są utrzymywane poprzez automatyczne przełączanie między satelitami podczas orbitowania stacji. Wszelkie krótkie przerwy w transmisji wynikają z tych przełączeń. „Taka prędkość transmisji zapewnia wyraźną komunikację i wysoką jakość obrazu. Na jakość połączenia mogą wpływać również inne czynniki, takie jak ekspozycja stacji na światło słoneczne czy kosmiczne śmieci zakłócające sygnał” – poinformował PAP Matykiewicz.

Will Sommer, dziennikarz i autor książki „Believe the Plan: Where QAnon Came From and How It Has Messed Up America”, zauważył w wywiadzie dla PAP, że obecnie przeżywamy „kryzys wiarygodności”.

„Instytucje, które powinny zapewniać jasność, tracą zaufanie społeczne. W rezultacie ludzie zwracają się ku alternatywnym źródłom informacji, często natrafiając na dziwne społeczności internetowe” – stwierdził Sommer. „Pandemia pokazała, jak łatwo dezinformacja może się rozprzestrzeniać. Rozpad tradycyjnych struktur, takich jak religia i społeczności lokalne, zmusza ludzi do poszukiwania sensu w innych miejscach”.

Od momentu powstania przestrzeń

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *