Kit czy hit? Apple integruje ChatGPT, a Musk grozi zakazem iPhone’ów

Tim Cook, dyrektor generalny Apple'a, ogłosił, że spółka wykona ostry zwrot w kierunku sztucznej inteligencji dzięki umowie z najbardziej znaną nazwę z branży. ChatGPT od OpenAI ma stać się zintegrowany z nową wersją asystenta głosowego Siri oraz systemami operacyjnymi laptopów Mac, tabletów iPad i telefonów iPhone.

Kit Czy Hit Apple Integruje Chatgpt A Musk Grozi Zakazem Iphoneoacutew E1528db, NEWSFIN

fot. Carlos Barria / / FORUM

W poniedziałek 10 czerwca rozpoczęła się doroczna konferencja dla programistów, inżynierów sprzętowych i entuzjastów produktów firmy Apple – WWDC (Worldwide Developer Conference). Podczas trwającego przez tydzień wydarzenia organizowane są prezentacje, warsztaty i szkolenia.

Tradycyjnie kluczowym punktem konferencji Apple'a jest przemówienie dyrektora generalnego Tima Cooka, podczas którego pojawiają się zapowiedzi najważniejszych nowości od spółki. W tym roku okazała się nią umowa z OpenAI, której przedmiotem będzie integracja ChatuGPT z asystentem głosowym Siri oraz “Apple Intelligence” – nowy system spersonalizowanej sztucznej inteligencji od Apple.

“Sztuczna inteligencja musi Cię zrozumieć i być osadzona w twoim osobistym kontekście, takim jak twoja rutyna, twoje relacje, komunikacja i nie tylko. To wykracza poza sztuczną inteligencję. To inteligencja osobista. Przedstawiamy Apple Intelligence” – powiedział podczas prezentacji Tim Cook, podkreślając, że priorytetem rozwiązań ma być prywatność i bezpieczeństwo.

W briefingu prasowym po wydarzeniu Cook obiecał wprowadzić “nowy standard prywatności w AI”. Funkcje sztucznej inteligencji mają być obsługiwane przez wybrane serwery, ale prywatne informacje na temat użytkowników będą przechowywane lokalnie na ich urządzeniach. Mimo to pomysł spotkał się z wieloma głosami krytyki, w tym ze strony Elona Muska, który zapowiedział, że jeśli Apple zintegruje rozwiązania OpenAI na poziomie systemu operacyjnego, zakaże używania urządzeń spółki w swoich firmach.

Sztuczna inteligencja od Apple'a ma objąć szereg generatywnych narzędzi AI i zostać zintegrowana z systemami operacyjnymi na iPhone'ach, laptopach Mac i tabletach iPad.

Nowa wersja Siri ma stać się narzędziem przypominającym chatbot AI i wykonywać polecenia na podstawie głosowych lub pisemnych komunikatów, także w ramach aplikacji na iPhone’ach – np. wyszukiwać informacje w mailach, SMS-ach lub galerii zdjęć użytkownika. Asystent Apple'a wzmocniony sztuczną inteligencją od OpenAI, wydaje się bardziej naturalny oraz ma radzić sobie z potknięciami w mowie i lepiej rozumieć kontekst wypowiedzi – podawał “TechCrunch”.

Jak relacjonował “Guardian”, dyrektor Apple'a pokazał podczas prezentacji, że Apple Intelligence potrafi połączyć słowo “córka” z wiadomości e-mail z odpowiednim kontaktem telefonicznym, a także tworzyć podsumowania z czatów grupowych, powiadomień i tekstów, kompilując najważniejsze informacje. Nowe narzędzie do generowania obrazów pozwoli użytkownikom na tworzenie unikalnych emoji

Wśród aktualizacji zaprezentowanych podczas WWDC pojawiły się również nowa wersja aplikacji do zdjęć, mapy wędrówek w Apple Maps, poprawki do aplikacji Portfel, opcje dostosowywania tekstu oraz funkcja wysyłania SMS-ów drogą satelitarną w lokalizacjach bez połączeń z wieżami telekomunikacyjnymi – wymienia “Guardian”.

Nowe funkcje związane ze sztuczną inteligencją nie będą jednak dostępne dla posiadaczy wszystkich iPhone’ów. Apple Intelligence obejmie zasięgiem urządzenia począwszy od iPhone'a 15 Pro i 15 Pro Max, a także iPady i komputery Mac z chipami M1 lub nowszymi. W listopadzie ma mieć miejsce premiera nowego iPhone’a 16.

Na konferencji WWDC Apple ogłosił również zaktualizowany system operacyjny dla gogli Vision Pro. Do 28 lipca okulary mają trafić do sprzedaży w Wielkiej Brytanii, Francji, Chinach, Japonii, Singapurze, Australii oraz w Kanadzie.

Skuteczna odpowiedź na topniejącą sprzedaż?

Według podsumowania agencji Reutera część analityków uważa, że nowe funkcje od Apple'a mogą wpłynąć na poprawę spadającej sprzedaży iPhone'ów. Według niektórych nowości AI zachęcą sporą użytkowników marki do wymiany urządzeń na nowsze wersje, które będą je obsługiwać. Zdaniem analityka Wedbush Securities Dana Ivesa iPhone'y 16 może kupić nawet ponad 15% bazy klientów Apple'a stanowiącej miliard osób. Według jego szacunków około 270 milionów iPhone'ów nie zostało wymienionych na nowsze wersje w ciągu ostatnich czterech lat.

Nie brakuje też głosów, według których funkcje sztucznej inteligencji w urządzeniach Apple'a nie są aż tak przełomowe, jak chciałaby tego firma. Według Dipanjan Chatterjee, analityka Forrester, nowości mogą pozwolić utrzymać część przychodów z urządzeń, ale nie sprawią, że baza użytkowników iPhone'ów ulegnie powiększeniu. 

Przychody Apple'a z iPhone'a za rok obrotowy zakończony we wrześniu 2023 roku wyniosły 200 miliardów dolarów w porównaniu do 205,5 miliarda rok wcześniej. Na spadki wpłynęła w znacznym stopniu konkurencja ze strony chińskich spółek, które powiększają swój udział na lokalnym rynku smartfonów. Prezentacja nowości na poniedziałkowej konferencji nie wpłynęła w wyraźny sposób na akcje spółki, które straciły w handlu posesyjnym 0,41%. 

Akcje Apple w handlu posesyjnym 10.06.2024 (MarketWatch)

Oprac. MM

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *