Japoński minister cyfryzacji Taro Kono poinformował w środę o "zwycięstwie w wojnie z dyskietkami", którą ogłosił przed dwoma laty. Oznacza to koniec ery, w której istniał wymóg składania dokumentów za pomocą tego typu nośników pamięci.
"Minister cyfryzacji wypowiada wojnę dyskietkom" – zadeklarował pod koniec sierpnia 2022 roku Kono na Twitterze. "Istnieje około 1900 procedur rządowych, które wymagają (…) używania dyskietek, płyt CD, MD itp. do składania wniosków i formularzy. Agencja cyfryzacji ma na celu zmianę tych przepisów, tak aby można było robić to online" – wyjaśnił.
Dwa lata później w przesłanym agencji Reutera oświadczeniu minister stwierdził: "wygraliśmy wojnę z dyskietkami 28 czerwca!"
Reuters wyjaśnia, że rząd Japonii wyeliminował użycie dyskietek we wszystkich swoich systemach, znosząc przed połową czerwca wszystkie pozostałe do tego czasu 1034 przepisy regulujące użycie tych nośników, z wyjątkiem jednego przypadku związanego z recyklingiem pojazdów.
Agencja cyfryzacji została utworzona w trakcie pandemii Covid-19 w 2021 roku, kiedy prace nad ogólnokrajowym systemem rejestracji testów i szczepień ujawniły, że rząd postrzeganej jako zaawansowana technologicznie Japonii, nadal opierał się na dokumentacji papierowej i przestarzałej technologii.
Krótko po objęciu teki ministra cyfryzacji w sierpniu 2022 r. Kono uczynił priorytetem wyprowadzenie rządu z ery analogowej, w której faksy nie ustępowały poczcie e-mail, a tradycyjne pieczęcie tuszowe hanko, służące do podpisywania dokumentów, były w powszechnym użyciu, mimo trwającej pandemii.
Pierwsze dyskietki zostały wypuszczone na rynek przez koncern IBM w 1971 roku, a firma Sony wprowadziła ulepszoną, najbardziej powszechną 3,5-calową wersję, która zazwyczaj mieściła 1,44 MB danych, w 1983 roku. Szczyt popularności tych nośników pamięci przypadł na lata 80. i 90. Firma Sony, która najdłużej pozostała im wierna, zaprzestała ich produkcji w 2011 roku.
Krzysztof Pawliszak (PAP)
krp/ ap/