Właśnie wyruszył w podróż pionierski statek towarowy Pyxis Ocean, który wyposażony jest w specjalne żagle zasilane energią wiatru.
Statek Pyxis Ocean, wynajęty przez firmę przewozową Cargill, ma na celu przetestowanie technologii WindWings, która ma zmniejszyć zużycie paliwa i ślad węglowy związany z żeglugą. Kiedy statek przebywa w porcie, jego żagle, które mają wysokość 37,5 metra, są złożone. Rozwijane są dopiero na otwartych wodach.
Pyxis Ocean będzie podróżować z Chin do Brazylii. Jest to trasa, na której statek zostanie poddany testom, żeby sprawdzić możliwości i efektywność tej unikalnej innowacji.
Prawdą jest, że branża żeglugowa odpowiedzialna jest za około 2% światowych emisji dwutlenku węgla. Z tego względu wykorzystanie wiatru do napędu statków wykazuje potencjał zmniejszenia emisji CO2 w tej branży o 30% w dłuższej perspektywie.
Technologię opracowała brytyjska firma BAR Technologies, natomiast żagle produkowane są w Chinach. Eksperci wskazują, że energia wiatrowa może znacząco przyczynić się do redukcji emisji CO2 w transporcie morskim.
Obecnie technologie wykorzystujące wiatr coraz bardziej zyskują na popularności. Jednak niekoniecznie sprawdzą się na wszystkich statkach. Na przykład, w niektórych przypadkach żagle mogą przeszkadzać w pewnych czynnościach, takich jak rozładunek kontenerów.
Jednakże z optymistycznego punktu widzenia technologia żagli wiatrowych może stanowić kluczowy krok w kierunku bardziej zrównoważonej żeglugi, jednocześnie nawiązując do tradycyjnych metod napędu statków.