„Dostał” 2 mln zł długu bez długu w mBanku. Przez przypadek

Zalogował się do swojego konta w mBanku, a tam z dnia na dzień pojawił się dług na 2 mln zł. Z taką sytuacją spotkał się pan Karol, który opisał sprawę w mediach społecznościowych. mBank nie może komentować całej sytuacji – zasłania się tajemnicą bankową.

Dostał 2 Mln Zł Długu Bez Długu W Mbanku Przez Przypadek 3c8da1d, NEWSFIN

fot. Milosz Kubiak / / Shutterstock

Pan Karol to 21-latek z Gdańska. Pracuje w firmie zajmującej się wentylacją i klimatyzacją. Opisuje się jako „przeciętny, młody obywatel”, ale jego historia nie jest już przeciętna. Bo z dnia na dzień stał się właścicielem czyjegoś długu na kwotę 2 mln zł. Całą sprawę opisał w mediach społecznościowych. Poprosiliśmy mBank o komentarz, ale niestety biuro prasowe nie może się odnieść do tej sytuacji. 

– Prawo nie pozwala nam komentować spraw dotyczących klientów. Nie możemy nawet potwierdzić, czy ktoś jest naszym klientem, czy nie. Obowiązuje nas tajemnica bankowa. Nie zwalnia nas z tego nawet to, że klient upublicznił sprawę. Zapewniamy jednak, że w każdym przypadku, jak najszybciej podejmujemy działania, by wyjaśnić sytuację. Kontaktujemy się w tym celu bezpośrednio z klientem. Jeśli stwierdzimy nasz błąd, zawsze przepraszamy klienta i go naprawiamy – piszą służby prasowe banku.

#tematdlauwagi Sytuacja sprzed chwili. Wchodzę na konto mbanku, a tam dług w wysokości 2 milionów. Ja, przeciętny młody…

Posted by Karol Pacześny on Monday, September 4, 2023

Pan Karol zachował jednak zimną krew i zaczął samemu prowadzić „śledztwo”. – Pierwsza myśl – sprawdzam sygnaturę egzekucyjną i dzwonię do Urzędu Skarbowego. Okazało się, że zadłużenie nie jest moje, a US, który zablokował te środki, znajduje się w Żarach – 500km od miejsca, w którym mieszkam i żyję – pisze klient mBanku.

Z informacji, które uzyskał, wnika, że dług o tej sygnaturze wystawiony jest na zupełnie inną osobę, a ona nawet nie widnieje w ich rejestrze, więc błąd leży po stronie banku. W placówce poinformowano go, że nie zdejmą z niego długu, bo przecież wystawiony jest na niego ("Tak, bo ktoś niekompetentny zajął moje konto, a nie prawdziwego dłużnika" – dodaje).

Dostał 2 Mln Zł Długu Bez Długu W Mbanku Przez Przypadek 35521d6, NEWSFIN

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc." Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem – "pełną" ratę i ratę po dopłacie. Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

– Urząd Skarbowy w Żarach nie może wystawić oficjalnego pisma potwierdzającego, że dług nie należy do mnie, dopóki sami nie otrzymają ode mnie oficjalnego pisma z prośbą o wystawienie takiego dokumentu. Ile to może potrwać? Nie wiem. Tydzień, miesiąc, 2 lata… Jak wiadomo, urzędy lubią w papierologię – napisał pan Karol.

Ostatecznie udało się sprawę załatwić szybciej. Okazało się bowiem, że… pracownik banku pomylił numer rachunku bankowego. – Po prostu zdejmą dług w wysokości 2 mln złotych z mojego konta jeszcze dzisiaj. Tak po prostu. Dlaczego nie mogli zrobić tego od razu? Nie wiem. Nie otrzymałem przeprosin ani żadnej dokumentacji – dodał klient mBanku.

Jak wygląda zajęcie egzekucyjne? Tłumaczą przedstawiciele mBanku:

Zajęcie egzekucyjne podejmujemy w oparciu o pismo, które otrzymujemy od uprawnionych do tego instytucji (np. z sądu, Urzędu Skarbowego). W momencie, gdy je otrzymujemy zakładamy na rachunku blokadę na wskazaną kwotę. Środki przekazujemy na podany w piśmie rachunek po 7 dniach od wpłynięcia dokumentu lub natychmiast, jeśli jest to zajęcie alimentacyjne.

Dyspozycję realizujemy tylko w zakresie środków, które są na koncie (nie oznacza to, więc że klient ma debet na rachunku) i tylko do kwoty wolnej od egzekucji (obecnie jest to 2700 złotych) – tyle pieniędzy musimy pozostawić na rachunku. Chyba, że zajęcie dotyczy alimentów to realizujemy je ze wszystkich środków na koncie (w tym przypadku nie pozostawiamy kwoty wolnej).

Co w sytuacji, gdy klient widzi blokadę na koncie, ale uważa, że jest ona błędna?

Prosimy wtedy o kontakt z mLinią lub placówką. Klient otrzyma informacje dotyczące zajęcia. Jeżeli bank popełnił błąd to natychmiast zwalnia blokadę. W innej sytuacji, by wyjaśnić sprawę, klient musi się skontaktować z instytucją, która przesłała do banku pismo z zajęciem egzekucyjnym.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *