Rynek hipotek rozgrzany do czerwoności. Popyt na kredyty wzrósł o 299,9 proc. rdr

W sierpniu 2023 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 38,87 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 12,39 tys. rok wcześniej, to wzrost o 213,8 proc. – poinformowało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła 410,4 tys. zł – dodano.

Rynek Hipotek Rozgrzany Do Czerwoności Popyt Na Kredyty Wzroacutesł O 2999 Proc Rdr Bb95649, NEWSFIN

fot. jumpingsack / / Shutterstock

Jak wskazano we wtorkowej informacji, o prawie 300 proc. wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2023 r., o czym informuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM).

"Wartość Indeksu oznacza, że w sierpniu 2023 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 299,9 proc. w porównaniu do sierpnia 2022 r." – przekazano.

BIK

Jak dodano, w sierpniu tego roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 38,87 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 12,39 tys. rok wcześniej – to wzrost o 213,8 proc. W porównaniu do lipca 2023 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 10,5 proc.

ReklamaZobacz takżeBezpieczny kredyt hipoteczny 2%? Porozmawiaj z ekspertami

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu br. wyniosła 410,4 tys. zł i była wyższa o 21,9 proc. w relacji do wartości z sierpnia 2022 r. W porównaniu do lipca br. była na praktycznie takim samym poziomie.

Rynek Hipotek Rozgrzany Do Czerwoności Popyt Na Kredyty Wzroacutesł O 2999 Proc Rdr Fefaede, NEWSFIN

Kalkulator "Bezpiecznego kredytu 2 proc."

Pobierz kalkulator „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”
Chcesz sprawdzić, jaka będzie rata po dopłacie? Zastanawiasz się, na jaką kwotę kredytu będzie Cię stać? Chcesz dowiedzieć się, jak długość okresu spłaty wpłynie na raty? Pobierz kalkulator, który wyliczy szacunkowy harmonogram kredytu z dofinansowaniem – „pełną” ratę i ratę po dopłacie.
Pobierz poradnik zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł

Masz pytanie? Napisz na [email protected]

  • Pobierz bezpłatnie
  • Kup

WyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

Jak podkreślił główny analityk Grupy BIK Waldemar Rogowski, sierpniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe "wystrzelił niczym rakieta kosmiczna osiągając historycznie najwyższy poziom prawie 300 proc., co oznacza, że potencjalni kredytobiorcy złożyli wnioski kredytowe na wartość aż trzykrotnie wyższą niż przed rokiem".

"To niewątpliwie z jednej strony efekt dużego zainteresowania kredytem w ramach programu +Bezpieczny Kredyt 2 proc.+. BIK szacuje, że ok. 60 proc. wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w sierpniu br. to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł w banku uczestniczącym w programie" – przekazał Rogowski.

Jak podkreśli, warto śledzić zachowanie dwóch składowych Indeksu, czyli liczbę osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy oraz średnią kwotę wnioskowanego kredytu.

"Jeżeli chodzi o ten pierwszy element, to decydującym może być poziom zainteresowania programem +Bezpieczny Kredyt+. Co do drugiego, to średnia wnioskowana kwota kredytu powinna nadal rosnąć wraz ze wzrostem cen nieruchomości" – ocenia Rogowski.

Grupa BIK jest głównym źródłem informacji kredytowej i gospodarczej w Polsce. W jej skład wchodzą Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Digital Fingerprints.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *