Wysokie koszty utrzymania mieszkania mogą poważnie obciążać domowy budżet. Osoby borykające się z trudnościami w opłaceniu swojego lokalu mieszkalnego mają możliwość ubiegania się o dodatek mieszkaniowy, który ma na celu częściowe wsparcie w pokryciu wydatków. Kto może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy? Jaką kwotę przewidziano na 2025 rok?
/Piotr Kamionka /Reporter
Kto może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy?
Dodatek mieszkaniowy to forma wsparcia finansowego dla osób, które mają trudności z samodzielnym pokryciem kosztów utrzymania mieszkania. To świadczenie przysługuje jednak wyłącznie tym, którzy spełniają określone kryteria dochodowe, powierzchniowe oraz formalne.
O dofinansowanie do mieszkania mogą się starać:
● właściciele mieszkań/domów,
● osoby posiadające spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,
● osoby wynajmujące lub podnajmujące mieszkanie na podstawie umowy,
● osoby oczekujące na przyznanie lokalu zamiennego lub socjalnego, pod warunkiem, że mają prawomocne orzeczenie sądu potwierdzające prawo do takiego lokalu.
Reklama
Dodatek mieszkaniowy mogą uzyskać osoby, których średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym, obliczony na podstawie ostatnich 3 miesięcy przed złożeniem wniosku, wynosi 3272,69 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa lub 2454,52 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.
Ponadto, lokal mieszkalny, na który ma być przyznany dodatek, nie może mieć powierzchni większej niż określone limity, które wynoszą:
● 35 m² – dla jednej osoby,
● 40 m² – dla dwóch osób,
● 45 m² – dla trzech osób,
● 55 m² – dla czterech osób,
● 65 m² – dla pięciu osób,
● 70 m² – dla sześciu osób (przy każdej kolejnej osobie limit zwiększa się o dodatkowe 5 m²).
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do mieszkania?
Wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego można znaleźć w urzędzie miasta, gminy lub w ośrodku pomocy społecznej (lub na stronach internetowych wymienionych instytucji). W przypadku, gdy mieszkanie, którego dotyczy wniosek, ma zarządcę budynku lub innego właściciela, konieczne będzie uzyskanie ich potwierdzenia, które należy dołączyć do wniosku.
Do wniosku o dodatek mieszkaniowy należy również dołączyć:
● deklarację o dochodach wszystkich pełnoletnich osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym z ostatnich 3 miesięcy,
● dokumenty potwierdzające powierzchnię użytkową mieszkania lub domu,
● dokumenty potwierdzające wysokość wydatków ponoszonych na mieszkanie lub dom w miesiącu poprzedzającym dzień złożenia wniosku.
Wniosek o dodatek mieszkaniowy wraz z załącznikami składa się następnie w urzędzie lub ośrodku pomocy społecznej. Można to zrobić osobiście, drogą pocztową lub przez pełnomocnika.
Ile wynosi dodatek mieszkaniowy w 2025?
Wysokość dodatku mieszkaniowego ustalana jest indywidual