Produkcja budowlano-montażowa mocno w dół. Są nowe dane GUS

Produkcja budowlano-montażowa w październiku spadła o 9,6 proc. w ujęciu rok do roku, a w porównaniu z wrześniem wzrosła o 1,9 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W obu przypadkach wyniki były poniżej oczekiwań ekonomistów, którzy prognozowali spadek rok do roku, ale mniejszy – o 6,8 proc. – i wzrost o całe 5 proc. miesiąc do miesiąca. To kolejne kiepskie dane z krajowej gospodarki. Zdjęcie

Produkcja Budowlano Montazowa Mocno W Doacutel Sa Nowe Dane Gus 2c8318e, NEWSFIN

Produkcja budowlano-montażowa w październiku spadła o 9,6 proc. w ujęciu rok do roku /123RF/PICSEL Reklama

Budowa budynków zanotowała spadek o 7,9 proc. rdr i o 1,4 proc. mdm. Budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej zmalała o 10,2 proc. rdr, a w porównaniu z wrześniem wzrosła o 3 proc. Roboty budowlane i specjalistyczne zanotowały spadek o 10,4 proc. w porównaniu z październikiem’23, a miesiąc do miesiąca miał miejsce wzrost – o 3,8 proc.

W ujęciu rocznym spadek produkcji budowlano-montażowej ogółem pogłębił się – we wrześniu zmalała ona bowiem o 9 proc.

Wyniki produkcji budowlanej rozczarowały. Ekonomiści o recesji i „zimie”

Budownictwo nadal w recesji” – stwierdzili na platformie X ekonomiści ING Banku Śląskiego. „Spadek pogłębił się pomimo korzystniejszego układu kalendarza i ma szeroko zakrojony charakter” – dodali.

Reklama

Widzą oni jednak światełko w tunelu, związane ze spodziewanym napływem środków unijnych. „W 2024 beneficjenci (z różnych sektorów) dostaną tylko 15-20 mld z KPO, w 2025 przynajmniej 60 mld plus środki spójności, co przyniesie ożywienie. W mieszkaniówce na razie zastój i nadpodaż mieszkań„.

Rozwiń

Jeśli chodzi o liczbę mieszkań, których budowę rozpoczęli w październiku 2024 r. deweloperzy, to wzrosła ona o 29,6 proc. rdr, do poziomu 15 910. W ujęciu mdm miał miejsce solidny wzrost o 34,9 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wyniosła 10 330; jest to spadek o 24,8 proc. rdr i o 6,9 proc. mdm. 

W porównaniu z październikiem ubiegłego roku spadła liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia – o 3,5 proc., do 16 352. Miesiąc do miesiąca nastąpił wzrost o 1,4 proc.

Dodatkowo z szacunku GUS wynika, że na koniec października 2024 roku w budowie pozostawało 843,2 tys. mieszkań, tj. o 4,1 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu 2023 r. 

Także inne ośrodki analityczne wskazują na trwającą recesję w sektorze. „W produkcji budowlanej wciąż zima” – stwierdzają ekonomiści mBanku we wpisie na X.

Produkcja budowlana w Polsce najniżej od ponad 3 lat

Produkcja spadła o prawie 10 proc. r/r i jej poziom jest najniższy od sierpnia 2021 r.” – zwraca uwagę zespół Pekao. „Inwestycji w Polsce będzie mnóstwo w najbliższych latach, ale po prostu nie w 2024” – uważają ekonomiści.

Rozwiń

Produkcja budowlano-montażowa w październiku br. była nie tylko nadal na minusie, ale wręcz na głębszym minusie. Tymczasem średnie prognozy rynkowe wskazywały na mniejszy spadek produkcji r/r w porównaniu do września. Nie jest więc dobrze” – stwierdza w komentarzu do danych główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. 

Sytuacja w budownictwie pozostaje trudna. Recesja utrzymuje się i do końca br. raczej nie ma szans, aby pojawiły się tu wzrosty” – dodaje. „Dopiero przyszły rok powinien przynieść poprawę, w ślad za realnym napływem do gospodarki funduszy z KPO i perspektywy unijnej 2021-2027, które aktualnie są kontraktowane”. 

Sytuacja w budownictwie pozostaje trudna. Recesja utrzymuje się i do końca br. raczej nie ma szans, aby pojawiły się tu wzrosty.

Monika Kurtek, Bank Pocztowy

Słaby odczyt produkcji budowlano-montażowej będzie miał szersze przełożenie: na inwestycje i wzrost gospodarczy. „Ujemne dynamiki w sektorze budowlanym będą przekładać się na dynamikę inwestycji. W czwartym kwartale br. będzie ona prawdopodobnie słabsza niż w trzecim kwartale. To oczywiście negatywnie wpływać będzie na tempo wzrostu PKB” – pisze Monika Kurtek.

Ekonomistka uważa, że słaba sytuacja w budowlance może być dla Rady Polityki Pieniężnej jednym z argumentów przemawiających za obniżeniem stóp procentowych.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Ceny prądu zamrożone, choć nie dla wszystkich Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *