Osoby poniżej 35. roku życia stanowią jedynie jedną czwartą tych, którzy planują w tym roku kupić nieruchomość. Największą grupę potencjalnych nabywców stanowią osoby w wieku 55 lat i więcej – informuje „Puls Biznesu” w wydaniu z środy.
/123RF/PICSEL
Jak wynika z raportu, po słabym roku sprzedażowym w 2024, deweloperzy zaczęli obserwować wzrost aktywności w transakcjach. Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że w styczniu 2025 r. firmy działające w siedmiu największych polskich miastach znalazły chętnych na około 3,8 tys. mieszkań, co stanowi wzrost o 37 proc. w porównaniu do grudnia. W lutym sytuacja była jeszcze lepsza.
Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, zaznaczył, że „wygląda na to, że w bankach oraz biurach sprzedaży firm deweloperskich pojawiły się osoby, które odkładały decyzję o zakupie nowego mieszkania w oczekiwaniu na preferencyjny kredyt”.
Reklama
Polacy powoli ruszają po kredyty. „Klucz do mieszkania” pozbawił ich złudzeń
„Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozwiało ich ostatnie nadzieje, ponieważ zapowiedziany program +Klucz do mieszkania+ ma na celu wsparcie jedynie tych kredytobiorców, którzy kupią swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym” – przypomniał Wielgo.
Warto przypomnieć, że podstawowe założenia nowej strategii mieszkalnictwa opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wykluczają zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Aby skorzystać z programu, kupowane mieszkanie lub dom muszą być oddane do użytku co najmniej 5 lat wcześniej, a dotychczasowy właściciel musi je posiadać przez minimum 3 lata.
„PB” zauważa, że luty był także drugim miesiącem z rzędu, w którym zauważalnie wzrosła liczba osób ubiegających się o kredyt. W bankach wnioski złożyło 33,1 tys. osób, co stanowi wzrost o 17 proc. w porównaniu do stycznia oraz o tyle samo więcej niż średnia miesięczna w całym 2024 r.
Osoby poniżej 35. roku życia to zaledwie jedna czwarta planujących zakup mieszkania
Gazeta wskazuje, że serwis Nieruchomosci-online.pl przeanalizował profil potencjalnych nabywców. Z analizy wynika, że osoby poniżej 35. roku życia stanowią jedynie 25 proc. planujących w tym roku nabyć nieruchomość.
„Wysokie ceny, drogie kredyty oraz rosnące koszty życia powodują, że młodsze pokolenie znajduje się w gorszej sytuacji niż starsze, które często już posiada nieruchomość i ma za sobą etap wychowywania dzieci. Nic dziwnego, że najwyższy odsetek osób planujących zakup nieruchomości stanowią osoby w wieku powyżej 55 lat — wynosi on 31 proc. W przypadku osób w wieku 35-44 lata jest to 28 proc., a w grupie wiekowej 45-54 — 16 proc.” — poinformował cytowany przez „PB” Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL