W środę prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wprowadzi taryfy w wysokości 25 procent na produkty importowane z Unii Europejskiej. Taryfy te obejmą m.in. samochody.
/ AFP
„Podjęliśmy decyzję i wkrótce ją ogłosimy; generalnie będzie to 25 procent, obejmujące samochody i inne towary” – oświadczył Trump, gdy zapytano go o potencjalne cła na import z UE.
„Szczerze mówiąc, Unia Europejska została ustanowiona, aby wprowadzać Stany Zjednoczone w błąd. Taki jest jej cel i udało im się to. Ale teraz ja jestem prezydentem” – dodał.
Trump: Unia Europejska to wyjątkowa sytuacja
„Unia Europejska jest wyjątkową sytuacją. Wykorzystują nas w inny sposób (…) Odrzucają nasze samochody i produkty rolne z różnych powodów. Tymczasem my akceptujemy wszystko, co skutkuje deficytem w wysokości 300 miliardów dolarów z Unią Europejską” – stwierdził Donald Trump w środę.
Reklama
Niedawno komisarz UE ds. handlu Marosz Szefczovicz ujawnił szczegóły swoich rozmów z przedstawicielami administracji USA. Podobno rozmowa dotyczyła wzajemnych oskarżeń i była daleka od osiągnięcia potencjalnego porozumienia. Niemniej jednak Szefczovicz wyraził optymizm, że UE i USA mogą zapobiec dalszym wzajemnym taryfom.
Trump ogłosił cła zaledwie kilka dni po wizycie komisarza UE ds. handlu Marosza Szefczovicza w Białym Domu. Po rozmowach z doradcami prezydenta Szefczovicz wyraził nadzieję na zapobiegnięcie konfliktowi handlowemu między USA a UE i zasugerował wzajemne obniżki ceł na samochody. Stwierdził również, że UE mogłaby szybko i łatwo zmniejszyć swoją nadwyżkę handlową (która według UE nie wynosi 300 miliardów dolarów, ale raczej 50 miliardów dolarów, jeśli uwzględnić usługi) poprzez zwiększenie zakupów amerykańskiego LNG.
Komisja Europejska informuje, że średnie cła UE na produkty amerykańskie wynoszą 0,9%, natomiast cła USA na towary z UE wynoszą 1,4%. Cła UE są wyższe w przypadku pojazdów osobowych (10% w porównaniu do 2,5%), choć Waszyngton nakłada wyższe cła na ciężarówki i pick-upy.
Szefczovicz nie odrzucił możliwości „stanowczej i proporcjonalnej” reakcji ze strony UE. Jednak zdaniem Trumpa UE „może próbować” odwetu, ale nie wpłynie to negatywnie na amerykańską gospodarkę.
USA nakładają cła na stal i aluminium
Warto również zauważyć, że Stany Zjednoczone zdecydowały się na podniesienie ceł na aluminium i stal, ustalając nową stawkę na poziomie 25%.
Cła dotkną przede wszystkim Kanadę, która jest największym eksporterem aluminium i stali, obok m.in. Brazylii i Unii Europejskiej.
Aby wyjaśnić, memorandum podpisane już przez Donalda Trumpa ma na celu przywrócenie taryf, które zostały pierwotnie wprowadzone w 2018 r. na importowaną stal ze wszystkich krajów i zwiększenie stawki taryfowej na aluminium z 10 do 25 procent. Oznacza to w praktyce, że taryfy na stal i aluminium wpłyną na Kanadę, Meksyk, Brazylię, Unię Europejską, Japonię i Wielką Brytanię, które zostały wyłączone z taryf ogłoszonych przez Trumpa w 2018 r.
Donald Trump omawia taryfy na import z Kanady i Meksyku
Donald Trump ujawnił również plany przywrócenia zawieszonych 25-procentowych taryf na towary importowane z Kanady i Meksyku od 2 kwietnia. Wprowadzenie tych taryf — oficjalnie uzasadnianych jako środek mający na celu ograniczenie przemytu fentanylu — zostało odroczone o 30 dni na początku lutego, aby umożliwić dyskusje między krajami. Oświadczenie prezydenta USA sugeruje, że sąsiednie kraje otrzymają dodatkowy miesiąc.
Trump podkreślił, że pomimo dobrych relacji z obydwoma państwami i znacznego ograniczenia przemytu narkotyków, nie zamierza rezygnować z wprowadzenia taryf. „Jakkolwiek pozytywne były one (Kanada i Meksyk – red.) (…) szkody już zostały wyrządzone” – zauważył prezydent. Jego komentarze wzbudziły znaczną uwagę, zwłaszcza że urzędnicy Białego Domu niedawno wskazali, że taryfy zostaną wprowadzone 4 marca.
2 kwietnia ma być również dniem, w którym zostaną wprowadzone cła wobec krajów, które nałożą wyższe cła niż Waszyngton w handlu z USA. Trump wcześniej oświadczył, że VAT stosowany przez UE również będzie uważany za cło.
***
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Polsat News