Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2024 wyniosło w Polsce 8140,98 zł, co oznacza wzrost o 10,3 procent rok do roku – informuje w poniedziałkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Dynamika wzrostu wynagrodzeń spada.
Znamy dane o zarobkach (Adobe Stock, GETTY, Piotr, aire images)
Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe dane dotyczące zarobków Polaków we wrześniu 2024 roku. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu 2024 r.w porównaniu z wrześniem 2023 r. wzrosło nominalnie o 10,3 proc. i wyniosło 8140,98 zł brutto.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Smartwatch, który za taką cenę, oferuje wszystkie topowe funkcje? Sprawdzamy nowego Huawei Watch GT 5 Pro
We wrześniu 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw spadło nominalnie w stosunku do sierpnia 2024 r. o 0,6 proc. Spadek wynagrodzeń jest efektem zmniejszenia skali dodatkowych wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu – informuje GUS.
Przeciętne wynagrodzenie we wrześniu 2024. Dane GUS
We wrześniu 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z wrześniem 2023 r. było niższe o 0,5 proc. i wyniosło 6462,4 tys. etatów.
Sektor przedsiębiorstw stanowi część gospodarki narodowej i obejmuje podmioty o liczbie pracujących 10 i więcej osób, prowadzące działalność gospodarczą . Dane dla gospodarki narodowej są publikowane kwartalnie, np. w publikacji Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej
Dane o zatrudnieniu nie zaskoczyły ekspertów
Eksperci PKO BP wskazują, że nominalny wzrost wynagrodzeń o 10,3 proc. r/r okazał się słabszy od oczekiwań (PKOe i kons.: 11,1 proc. r/r). Najsilniejszy wzrost płac dotyczył górnictwa (zarówno m/m jak i r/r), gdzie dynamika była podbijana przez wypłaty premii. W ujęciu realnym tempo wzrostu płac spowolniło do 5,2 proc. r/r.
„Dane o zatrudnieniu nie zaskoczyły, pokazując spadek o 0,5 proc. r/r (PKO i kons.: -0,5 proc. r/r), w tym kontynuację redukcji zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym oraz budownictwie – pod tym kątem lepiej radzą sobie usługi” – piszą analitycy.
Eksperci Portu podkreślają, że ealny wzrost płac po uwzględnieniu inflacji (4,9 proc.) to 5,1 proc. „Presja płacowa trwa, choć wzrost nieco poniżej oczekiwań” – wskazują.