Polska Grupa Górnicza, znana z handlu węglem online, zainicjowała platformę projektową i zachęca do współpracy różne sektory, w tym środowisko akademickie. W tym przypadku wiodąca krajowa firma górnicza koncentruje się nie na konwencjonalnym górnictwie, ale na innowacyjnych inicjatywach — szczególnie tych przyjaznych dla środowiska. Przedstawiciele PGG uważają, że wiedza technologiczna zdobyta w procesie wydobywania węgla może być korzystna w wielu dziedzinach.
/ 123RF/PICSEL
Polska Grupa Górnicza zaprezentowała w środę platformę projektową. Poprzez tę inicjatywę zaprasza sektor biznesowy i akademicki do współpracy.
Organizacje zainteresowane partnerstwem z PGG mogą badać projekty proponowane do realizacji przez firmę na tej platformie. Obecnie obejmują one zakładanie farm fotowoltaicznych lub parkingów wyposażonych w panele fotowoltaiczne, odzyskiwanie ciepła z wód kopalnianych oraz opracowywanie i wdrażanie platformy wykorzystującej sztuczną inteligencję i geoinformatykę.
Platforma projektu zawiera również sekcje, w których członkowie społeczności ekonomicznej i akademickiej mogą składać swoje propozycje. Wymaga to szczegółowego przedstawienia cech proponowanego projektu, wcześniejszych doświadczeń, oczekiwanych rezultatów, potencjalnych źródeł finansowania oraz roli i zalet PGG.
Reklama
„Parametry i ostateczne ramy współpracy zostaną określone poprzez bieżące dyskusje z tymi, którzy odpowiedzą na zaproszenie lub zaproponują konkretny projekt. Firma jest również otwarta na sugestie dotyczące projektów ze strony społeczności akademickiej” – stwierdził PGG w komunikacie prasowym.
PGG: Wiedza górnicza może być wykorzystywana w innowacyjnych inicjatywach na rzecz ochrony środowiska
Łukasz Łata z Biura Kontroli Strategicznej PGG zauważył, że wiedzę z zakresu górnictwa można wykorzystać w projektach dotyczących m.in. gospodarki o obiegu zamkniętym i technologii środowiskowych. „Naszym celem jest, aby platforma stanowiła inicjatywę interdyscyplinarną, która sprzyja przestrzeni współpracy i ułatwia wymianę spostrzeżeń między różnymi grupami” – podkreślił.
PGG ogłosiło, że w przyszłości platforma projektowa zostanie rozszerzona o dodatkowe funkcje.
Polska Grupa Górnicza jest największym producentem węgla energetycznego w Polsce i Unii Europejskiej , zatrudniającym ponad 36 000 pracowników. Prowadzi siedem kopalń: ROW (obejmujący obszary tzw. Chwałowice, Jankowice, Marcel i Rydułtowy), Ruda (Bielszowice i Halemba), Piast-Ziemowit (Piast i Ziemowit), Bolesław Śmiały, Sośnica, Staszic-Wujek (Murcki-Staszic i Wujek) oraz Mysłowice-Wesoła.
***
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News