W ostatnich miesiącach Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) znacząco zwiększyła liczbę wniosków do banków o udostępnienie informacji na temat kont bankowych obywateli. Zmiany w przepisach, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, dały skarbówce nowe uprawnienia, dzięki którym mogą zaglądać na konta podatników.
Skarbówka prześwietla konta Polaków. Korzysta z uprawnień coraz częściej (Adobe Stock, Piotr Stryjewski)
Od 1 lipca 2022 roku urzędy skarbowe mogą wnioskować o udostępnienie przez bank danych z rachunku bankowego osoby fizycznej, nawet jeśli nie jest ona podejrzana o przestępstwo skarbowe. Wcześniej takie uprawnienia dotyczyły wyłącznie osób podejrzanych. Zmiana ta wynika z zastąpienia w przepisach słowa „podejrzany” określeniem „osoba fizyczna”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Zbudowała gigantyczny biznes. "W dniu porodu pracowałam"
Według danych przedstawionych przez szefa KAS, od 1 lipca 2022 r. do 31 lipca 2024 r.:
- Naczelnicy urzędów skarbowych skierowali 510 wniosków o udostępnienie informacji bankowych.
- Naczelnicy urzędów celno-skarbowych złożyli 3 598 takich wniosków.
W porównaniu z wcześniejszym okresem liczba takich zapytań znacząco wzrosła, co budzi obawy o nadmierną inwigilację obywateli – podaje „Fakt”.
Takie informacje może uzyskać fiskus
Dzięki nowym uprawnieniom urzędy skarbowe mogą uzyskać od banków informacje dotyczące:
- Posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych.
- Pełnomocnictw do dysponowania rachunkami.
- Obrotów i stanów tych rachunków, w tym wpływów, obciążeń oraz ich tytułów.
- Nadawców i odbiorców transakcji.
Oznacza to, że skarbówka może analizować nasze przelewy, powtarzające się transakcje, a nawet ustalić informacje o chorobach na podstawie płatności za wizyty u lekarza czy zakupy w aptece.
Eksperci podkreślają, że tak szerokie uprawnienia mogą prowadzić do nadużyć i naruszenia prywatności obywateli. Przepisy w znacznej mierze posługują się przesłankami otwartymi, co może skutkować ich zbyt szerokim i uznaniowym stosowaniem.
Ministerstwo Finansów nie zamierza zmieniać przepisów z 2022 roku. Zapewnia, że nowe uprawnienia będą stosowane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, a celem zmian jest skuteczniejsza walka z oszustwami podatkowymi.