Sąd Okręgowy w Warszawie wydał przełomowy wyrok w sprawie przedsiębiorców dotkniętych ograniczeniami związanymi z pandemią. Skarb Państwa został zobowiązany do rekompensaty przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty z powodu lockdownu, o czym poinformowała „Gazeta Wyborcza”.
Przedsiębiorcy wygrywają w sądzie. Państwo musi zapłacić za lockdowny (GETTY, NurPhoto)
Sąd Okręgowy w Warszawie wydał orzeczenie w sprawie pozwu zbiorowego wniesionego przez prawie 400 przedsiębiorstw domagających się odszkodowania za straty poniesione w wyniku nałożonych przez rząd ograniczeń podczas kryzysu COVID-19. Orzeczenie ustaliło, że Skarb Państwa ponosi odpowiedzialność za szkody wynikające z bezprawnych działań władz.
Pozew, wszczęty w 2021 r., dotyczył m.in. firm z sektora turystyki, hotelarstwa i hotelarstwa. Właściciele firm podkreślili, że blokady wprowadzono na podstawie przepisów, a nie ustaw, co narusza ich konstytucyjne prawa do prowadzenia działalności gospodarczej.
Radca prawny Amadeusz Borkowski z kancelarii Dubois i Wspólnicy, reprezentujący poszkodowanych przedsiębiorców, wyjaśnił, że sąd nie tylko stanął po ich stronie, ale również uznał, że rząd powinien ogłosić stan klęski żywiołowej zamiast nakładać ograniczenia oparte na środkach regulacyjnych.
Reszta artykułu znajduje się pod filmem
Zobacz także: Zbudował potężny biznes. Grzmi o cenach energii. „Poważny kraj nie gra w loterię”
Ograniczenia pandemiczne i odpowiedzialność państwa
Zdaniem ekspertów prawnych rząd Mateusza Morawieckiego, wprowadzając lockdowny, powinien był skorzystać z zapisów konstytucji. Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej skutkowałoby automatycznymi wypłatami odszkodowań, co byłoby niekorzystne z punktu widzenia budżetu państwa – czytamy.
Jacek Dubois, jeden z prawników reprezentujących przedsiębiorców, przypomniał, że już w 2020 r. wielu ekspertów ostrzegało, że decyzje rządu naruszają podstawowe wolności obywatelskie.
Premier i minister zdrowia, ograniczając możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, przekroczyli swoje uprawnienia – podkreślił Dubois w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.
Czy były premier i minister zdrowia staną przed sądem prokuratury?
Sąd uznał, że przedsiębiorcy zmuszeni do zamknięcia działalności gospodarczej ponieśli zarówno wymierne straty, jak i utracili zyski, co zobowiązuje państwo do rekompensaty tych strat.
Orzeczenie sądu w Warszawie rodzi kolejne pytania dotyczące odpowiedzialności politycznej i karnej osób, które podejmowały decyzje dotyczące ograniczeń pandemicznych. Prawnicy sugerują, że były premier Mateusz Morawiecki